Harman/Kardon A.401 druga szansa?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#61

Post autor: samuraj »

przepraszam za zamieszanie. Są podkładki ale tak były „wklejone” że je przeoczyłem.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#62

Post autor: szczepan_def »

ja bym jeszcze odlutował te przewody od kondensatorów i sprawdził sam zasilacz, jak już masz rozgrzebane... tu nie ma za wiele ale rób zdjęcia takich miejsc żeby wiedzieć co i jak polutować do kupy + opis na papierze na wszelki wypadek utraty danych
power.png
lampka pilot jak widzisz jest zasilana osobno i jej świecenie nie pokazuje za wiele,
tak z ciekawości - masz ten selektor napięć bo widzę w serwisówce dwie wersje?
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#63

Post autor: chudy_b »

samuraj pisze:
26 lis 2019, 20:18
Zamówiłem tranzystory MJ15003. Ponoć mają lepsze parametry.
Możesz je zastosować. Ale jeśli oryginały są sprawne, to zostawiłbym oryginały. Im sprzęt mniej grzebany, tym cenniejszy. Podnoszenie parametrów takiego wiekowego i nie najwyższych lotów klocka nie ma sensu. Za to przywrócenie fabrycznego stanu jak najbardziej.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#64

Post autor: szczepan_def »

#61

Post autor: samuraj » 42 min temu
przepraszam za zamieszanie. Są podkładki ale tak były „wklejone” że je przeoczyłem.
Jak tak to nie składaj tego jeszcze... odlutuj te przewody od kondów i sprawdź te mierniki jeszcze raz
Ostatnio zmieniony 26 lis 2019, 21:16 przez szczepan_def, łącznie zmieniany 1 raz.
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#65

Post autor: szczepan_def »

Rozładuj pźżniej kondy poprzez żarówkę bo to 2x6800uf, czyli do masy i plusa i masa z minusem, może błysnąć :idea:
Too many tubes, too little time...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#66

Post autor: chudy_b »

szczepan_def pisze:
26 lis 2019, 21:03
Rozładuj pźżniej kondy poprzez żarówkę bo to 2x6800uf
Przez żarówkę to słaby pomysł. Zimna żarówka to zwarcie. Kondensatory dostają po tyłku. Lepiej znajdź jakiś rezystor kilka, kilkanaście omów. Ze 2-4W. I trzymaj go szczypcami, bo się może zagrzać. Zawsze to rób przed montażem tranzystorów, czy jakimkolwiek grzebaniu/pomiarach.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#67

Post autor: szczepan_def »

żarówką czy rezystorem - ważne żeby nie łapami :scared-shocked:
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#68

Post autor: szczepan_def »

Jak Ci nie zależy na oryginalności części to zrób jak w tym toturialu, co i tak nie gwarantuje że odpali od kopa bo jak tam ktoś grzebał to okablowanie może być poplątane, tak mam w Sansui z okablowania płytki FM jest cocktail.
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#69

Post autor: samuraj »

Mam selektor napięć ale troszkę inaczej podpięty. Może to właśnie początek tych cudów z napięciem.
33467159-5DBF-4D67-AC8E-F6B31D66749B.jpeg
Nie zależy mi na podnoszeniu parametrów ani na wymianie wszystkiego jak leci. Chciałbym rozumieć dlaczego coś wymieniam. Zgapiając czyjś projekt bezrefleksyjnie pozbawiłbym się takiej przeprawy z tranzystorami na ten przykład. Może i grałby ładnie ale czy nauczyłbym się czegoś poza lutowaniem? Wydaje mi się że ten drugi tran padł. Jedno to test jak na YT a drugie opór pomiędzy emiterem a colectorem w dwie strony. Bardziej to do mnie przemawia niż pomiar diody na tych miernikach. TC1 też coś tam od siebie dodał. Zapytałem sprzedawcę czy wymieni mi te co zamówiłem na takie jak mam. Swoją drogą zawsze się zastanawiałem nad tym co powinno się wymienić ze względów bezpieczeństwa takich klamotów. Wyschnięte kondensatory? Coś jeszcze? Jak to sprawdzić? Wyjąć płytkę i odlutowywać po kolei elementy do testowania? Toż mi by to chyba życia zabrakło z moim tempem :lol: im dłużej na to patrzę tym bardziej doceniam inne projekty i podziwiam Wasze umiejętności.
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#70

Post autor: samuraj »

Pomiar podobny jak wcześniej. :doh:
XL 60V
Powerfix 0.003V
Pierwsze moje lutowanie teraz owocuje. Mam narzędzie do rozładowywania kondensatorów :lol:
2DE2980C-6872-4110-872C-A79B2C231691.jpeg
Jak dobrze że jutro idę do pracy. Aż dziw że mi żarówki w rękach same nie świecą!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#71

Post autor: chudy_b »

samuraj pisze:
27 lis 2019, 00:19
Zapytałem sprzedawcę czy wymieni mi te co zamówiłem na takie jak mam.
W sensie że na oryginały? One pewnie nie są już od lat produkowane. Jeśli nawet występują na portalach aukcyjnych, to są to chińskie malowanki nie warte grosza. Można czasem znaleźć oryginały pochodzące z demontażu, ale tez jest ryzyko.

Ten selektor napięcia nie wygląda na fabrycznie polutowany. Przyjrzyj mu się dokładnie. Może uda Ci się go doprowadzić do porządku.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#72

Post autor: szczepan_def »

Ok, że tak podchodzisz do tematu... od przeglądu zasilania trzeba zawsze zacząć, jak widzisz schemat nie ma przewodu PE w przewodzie zasilania, masz przewód oryginalny czy jest jakiś dorobiony z tym PE? Tzn, Od gniazdka do wzmaka wchodzą dwa czy trzy przewody?

Co znaczy troszkę inaczej podpięty :think: nie musi oznaczać że źle, ale popatrz na schemat i porównaj z tym co masz w środku... Albo opisz jakie kolory masz na jakich numerach selektora? Pokaż z przodu ten selektor :think: na gniazdach 4A miałeś po 20vac, więc wygląda że jest ustawiony dobrze.
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#73

Post autor: samuraj »

Jest przewód PE idący do obudowy. Dodatkowo standardem w UK jest bezpiecznik we wtyczce między bolcem a przewodem, w tym przypadku 13A. Selektor jest ustawiony na 240 i kolory są podłączone jak na schemacie. Nic tu nie jest inaczej, musiałem być już zmęczony. Uszkodziłem jeden przewód lutownicą.
E580DCD0-1D0A-41D7-8068-2497E9FE6ACB.jpeg
I kolejny znalazłem uszkodzony - żółty - głośnikowy.
7C8D19A3-6BDD-49E2-8DBE-4906153B2AD5.jpeg
Chyba nie moja sprawka ale głowy nie dam.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#74

Post autor: szczepan_def »

Przydałby Ci się trzeci miernik żeby potwierdzić wskazania powerfixa VAC na obu kondensatorach, obejrzyj też płytki czy nie ma zimnych lutów. Przewody zaizoluj, a jak uszkodzone żyły to wymień, fajnie jak dasz kolorami to nie będziesz miał problemu w przyszłości z naprawą, albo ten następny, po Tobie nie będzie jobał. :mrgreen:
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#75

Post autor: samuraj »

Upatrzyłem miernik ale z zakupem będę musiał poczekać. Proza życia. Tak tylko chciałem dać znać że temat nie umarł tylko tak jakby zapadł w sen zimowy.
ODPOWIEDZ