Harman/Kardon A.401 druga szansa?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#121

Post autor: chudy_b »

Nie wiem czy Ci to pomoże, bo nie analizowałem wymiarów tych kondensatorów, ale ogólnie jest tak, że współczesnie produkowane są mniejsze niż kiedyś. Może więc rozwiązaniem problemu jest szukanie nowych kondensatorów o większej pojemności, lub na większe napięcie. Może tak uda się dobrać wymiar.
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#122

Post autor: samuraj »

Znalazłem kiedyś takie ale nie wydaje mi się by nadawały się do audio. Kemet.
https://www.mouser.co.uk/datasheet/2/21 ... 366264.pdf

ALF40(1)682EC063
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#123

Post autor: szczepan_def »

Co do kondów głównych...
1. jak nie było podejrzanego AC na kondach to są ok.
2. kondy to ELNA - więc potwierdza się że są ok.
3. jak chcesz bardzo wymieniać to podpowiem że wyprowadzenia 2-4 to ślepaki (mocowanie do płytki) wiec może szukaj czegoś co ma 2 wyprowadzenia i taki rozstaw [mm] jak twóje ELNY pomiędzy 1-3, plus średnica i wysokość ale te mogą być mniejsze, czasami większe wchodzą ale to trzeba dokładnie pomierzyć ile masz luzu góra,prawo lewo, czasami jeszcze jakieś płytki przychodzą od góry i się robi ciasno.
4. jak znajdziesz podobne wymiarowo to możesz dać na większe napięcie np. 50v lub 63v, pojemność też może być większa ok. +50% ale z tym bym nie przesadzał bo mostek dostaje po 'czterech literach'
5. z tym ESR to bym nie przeginał w drugą stronę - ten Harman nie ma po 500W na kanał, mocy nie braknie...
6. resztę elektrolitów w zasilaniu wymień na np. ELNA SILMIC (żeby nie gdybać jakie dać), w torze audio zamiast elektrolitów daj niezniszczalne foliówki np. WIMA

7. poskładaj to do kupy, sprawdzając 5x wszystkie połączenia, amperaż bezpieczników daj zgodnie z instrukcją, test żarówki, na żarówce możesz posprawdzać resztę napięć z serwisówki na tranzystorach Qxxx (baza emiter kolektor) względem masy, uważaj żeby sondą miernika nie zrobić zwarcia tam gdzie nie trzeba.
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#124

Post autor: samuraj »

Wczoraj go składałem i zostały mi tylko główne kondy i kilka kabelków. Nowy miernik (teletubiś)wskazywać zaczął jakieś dziwne wartości i już zwątpiłem we wszystko. Zadzwoniłem do sprzedawcy i po krótkiej rozmowie zostałem poproszony o odesłanie go do sprawdzenia. Jego zdaniem produkt jest wadliwy. Kamień z serca bo już miałem kryzys i chciałem sobie odpuścić. Jak przyjdzie nowy to sprawdzę wszystko raz jeszcze. Bardzo możliwe że są ok. Podejrzane AC to znaczy jakie? Myślałem że esr powyżej tego z tabeli albo obniżona pojemność jest oznaką zużytego kondensatora.
Co do punktu 6 to tam wszędzie są elny z tego co pamiętam więc jak będą ok to chyba nie ma sensu ich ruszać?
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#125

Post autor: szczepan_def »

Podejrzane AC na kondach jak dla mnie to powyżej 100mV... A Ty namierzyłeś po 30mV więc tragedii nie ma, (chyba że to było po 30v :think: no to problem) co nie wyfiltrują duże, dofiltrują małe dlatego te małe warto mieć w bardzo dobrej kondycji bo są tańsze i łatwo je zdobyć i wymienić. Tolerancja na pojemności jest +-20% więc można gdybać, przeważnie jest na -. Chyba że kondy po 100$ to pewnie muszą trzymać fason jak szczur na otwarcie kanału, ale takich nie kupuje :lol:

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią że im esr mniejszy tym lepiej wzmak odda "stopę pery" :think:
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#126

Post autor: szczepan_def »

Kol. Samuraj wychaczyłeś gdzieś te duże kondy 4pinowe? Właśnie szukam 10000uf/50v od biedy przerobię coś pod nippona serii KMH
Too many tubes, too little time...
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Harman/Kardon A.401 druga szansa?

#127

Post autor: samuraj »

Nie, czekałem na nowego Atlasa i nie szukałem kondensatorów. Chciałem stare sprawdzić na sprawnym mierniku esr ale już sobie takie pomiary raczej odpuszczę. Dostałem z powrotem uszkodzony i po długiej przeprawie dziś go odesłałem. Pan inżynier powiedział mi że ten pomiar ma dużą granicę błędu i moje pomiary od -0.02 do 1.88 świadczą o tym że kondensator jest ok. Miernik też. Czekam na zwrot kasy...
ODPOWIEDZ