Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Barnaba
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:28

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#1

Post autor: Barnaba »

Witajcie

Jestem nowy na forum i powoli nabywam wiedzę na temat winylowego szaleństwa. Planuję w najbliższym czasie zakup
jakiegoś sympatycznego vintage'owego wzmacniacza i stąd moje pytanie.

Z tego co się zorientowałem, to wkładki typu MC dają znacznie słabszy sygnał niż wkładki MM (w mV). Nowsze wzmacniacze
(znaczy takie z lat 80tych i 90tych) mają przełączanie między typami wkładek, co sugeruje że ich przedwzmacniacze muszą
być przystosowane do wmacniania sygnału o wartości ułamka mV.

No i teraz pytanie. Rozważam zakup takiego wzmacniacza jak Kenwood KA-6100, 7100 lub Pioneer SA-7800 (tyle może mój
budżet wytrzyma). W tych modelach nie ma przełączania między MC a MM, a analizując specyfikację techniczną widzę, że
napięcie wejściowe z gramofonu powinno być na poziomie 2,5 mV (czyli tyle co z wkładki MM). Co będzie gdy podłączy się
gramofon z wkładką MC? Sygnał będzie za słaby? Trzeba będzie mocno podkręcać głośność co da dużo szumu a mało muzyki?
Potrzebny będzie dodatkowy przedwzmacniacz "po drodze"?

Pozdrawiam forumowiczów i z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#2

Post autor: Sindsoron »

Barnaba pisze:Co będzie gdy podłączy się
gramofon z wkładką MC? Sygnał będzie za słaby? Trzeba będzie mocno podkręcać głośność co da dużo szumu a mało muzyki?
sygnał będzie po prostu słabiej wzmocniony przez co grać to będzie ciszej, a jak dasz głośniej to może faktycznie mocniej słychać szumy wzmacniacza, dodatkowo taka wkładka nie do końca zabrzmi tak jak powinna, a już na pewno nie wyciągniesz z niej 100% jej możliwości ze względu na inne wymagania (pojemność, opór) wkładek MC niż wkładek MM.
Barnaba pisze:Rozważam zakup takiego wzmacniacza jak Kenwood KA-6100, 7100 lub Pioneer SA-7800 (tyle może mój
budżet wytrzyma). W tych modelach nie ma przełączania między MC a MM
a popatrz na wyższe modele z drugiej połowy lat 70 i zobaczysz że większość z nich ma przełącznik MM/MC w sekcji przedwzmacniacza gramofonowego.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Barnaba
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:28

Re: Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#3

Post autor: Barnaba »

Sindsoron pisze: a popatrz na wyższe modele z drugiej połowy lat 70 i zobaczysz że większość z nich ma przełącznik MM/MC w sekcji przedwzmacniacza gramofonowego.
Fakt, Pioneer SA-9500 ma dwa wejścia PHONO, jedno zwykłe, drugie oznaczone MC. Czyli albo będzie drogo, albo jakaś średniawa hybryda z lat 80-tych. No cóż, będę miał motywację do ewolucji na wyższe poziomy naszego hobby...

Dzięki, Sindsoron
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#4

Post autor: Sindsoron »

Barnaba pisze:Fakt, Pioneer SA-9500 ma dwa wejścia PHONO, jedno zwykłe, drugie oznaczone MC. Czyli albo będzie drogo, albo jakaś średniawa hybryda z lat 80-tych. No cóż, będę miał motywację do ewolucji na wyższe poziomy naszego hobby...

Dzięki, Sindsoron
często można dorwać jakiś model kóry był 2 albo 3 od góry, za małe pieniądze ;) a takie modele już zazwyczaj miały możliwość wyboru między wkładką MM a MC. Jak podoba Ci się design z lat '70 to warto poszukać, a nuż trafi Ci się coś fajnego. Ja sam poluję na Yamahę CA-1010/2010, JVC VN-700/900 albo Pioneera SA-9900, ewentualnie Kenwooda KA-9100/8100, albo Sharp-Optonica SM-4646. Warto też dodać że zazwyczaj sprzęt z lat 70 (i wcześniutkich 80) był solidniejszy i mniej zawodny niż ten z lat 80, choć to nie jest żadna reguła ;) jak jednak nie jesteś wielkim fajnem stylu "aluminium/drewno" to łatwiej będzie znaleźć coś z lat 80 za rozsądne pieniądze ;)
Barnaba pisze:Potrzebny będzie dodatkowy przedwzmacniacz "po drodze"?
całkiem zapomniałem odpowiedzieć na to pytanie... jak kupisz jakiś wzmacniacz który nie "ogarnia" wkładek MC, to będziesz musiał dokupić przedwzmacniacz który je obsługuje i potem podpiąć do pod wejście liniowe wzmacniacza
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Barnaba
Posty: 37
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:28

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#5

Post autor: Barnaba »

No tak, Pioneer SA-9900... Albo Kenwood KA-9100... Ech... Na razie mogę wydać max. 700 zł więc będzie coś
niższego. Zresztą zanim przejdę na MC i tak pewnie zmienię gramofon bo w moim AKAI'u AP-100C mam wątpliwości
co do trzymania obrotów. Ale może to pasek jest wyciągnięty.

I chyba bardziej będzie się opłacać wymienić wzmacniacz na wyższy model niż kupować niezależny przedwzmacniacz
na MC - który tani nie jest...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#6

Post autor: Wojtek »

Ogółem Sindsoron dobrze prawi :)
Barnaba pisze:I chyba bardziej będzie się opłacać wymienić wzmacniacz na wyższy model niż kupować niezależny przedwzmacniacz
na MC - który tani nie jest...
Raczej tak.

Tylko jedna uwaga: nie mylcie Panowie Pionka SA-9900 z późniejszym SA-9800 :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#7

Post autor: Sindsoron »

Wojtek pisze:nie mylcie Panowie Pionka SA-9900 z późniejszym SA-9800 :)
ktoś pomylił? :o ...bo jak dla mnie to one są średnio podobne ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#8

Post autor: eenneell »

Sindsoron pisze:
Wojtek pisze:nie mylcie Panowie Pionka SA-9900 z późniejszym SA-9800 :)
ktoś pomylił? :o ...bo jak dla mnie to one są średnio podobne ;p
"A mi to lotto" :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz Vintage a wkładki MC

#9

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:ktoś pomylił? :o ...bo jak dla mnie to one są średnio podobne ;p
Tak mi się wydaje, gdyż piszecie tutaj wzmakach vintage z wbudowanym preampem dla wkładek MC, a SA-9900 takowego nie posiada (za to SA-9800 już tak).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ