SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#91

Post autor: Wojtek »

koscidogitary pisze:
30 gru 2019, 20:26
a wkładki MC lepsze są od MM (a tak mówią Starzy Górale i im wierzyć musowo);
#2. Wkładki MC są "wierniejsze" w przekazie, bardziej liniowe, bardziej... bardziej... bardziej od MM, i proponuję nie kwestionować bo inacej ciupaską bez łeb
Ja mogę pokwestionować :D
koscidogitary pisze:
30 gru 2019, 20:26
#3. Zmieniam system audio (przebudowuję) w kierunku brzmienia studyjnego (w wersji zjadalnej-domowej - będzie więcej w wątku "kolekcje sprzętowe") i chętnie zobaczę co MC potrafią;
Warto się dowiedzieć jakie wkładki są przede wszystkim używane przez masteringowców w studiach :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#92

Post autor: koscidogitary »

Wojtek pisze:
30 gru 2019, 21:44
Ja mogę pokwestionować
Oczywiście, ja tylko żartobliwie dałem do zrozumienia żeby od razu uciąć tutaj temat co lepsze: MM czy MC - takie wątki już widziałem tutaj na Forum i iskry się sypały :lol:
Wojtek pisze:
30 gru 2019, 21:44
Warto się dowiedzieć jakie wkładki są przede wszystkim używane przez masteringowców w studiach
Dobry trop. Niestety tutaj nie mam wiedzy ale poszperam w Necie.
Mam także jakieś odniesienie/porównanie z dźwiękiem studyjnym.
- Ani to do końca możliwe, żebym mógł w domu taki odsłuch odtworzyć, ani też tak do końca nie chcę tego robić.
Dźwięk studyjny jaki słyszałem jest dla mnie trochę zbyt surowy i suchy.
Natomiast szczegółowe, równe granie i dobrze zestrojona, nieostro brzmiąca aparatura odsłuchowa to obecnie mój cel.
Stąd m.in. zainteresowałem się głośnikami wstęgowymi czy też MC+SUT. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ważne, że są konkretne audio-plany na nadchodzący za te paręnaście godzin nowy, 2020 rok :character-spongebobdance:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#93

Post autor: MMarek »

koscidogitary pisze:
31 gru 2019, 08:17
takie wątki już widziałem
Spójrz na tytuł tego wątku.... :morda:
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#94

Post autor: koscidogitary »

MMarek pisze:
31 gru 2019, 12:47
Spójrz na tytuł tego wątku....
Ha, a nie mówiłem, już iskrzy :lol:
wig
Posty: 63
Rejestracja: 06 gru 2015, 09:48
Gramofon: TEAC TN-5BB
Lokalizacja: Toruń

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#95

Post autor: wig »

Trochę odgrzeję kotleta, ale nie chcę zakładac nowego wątku.

Mam teraz założona wkładkę MC - Denon DL 301 mk2. Pograła około 25 godzin, podpasowała mi do systemu, Przejrzałem ten wątek i chodzi mi po głowie sprawdzenie jeszcze opcji z wykorzystaniem SUTa / podpowiedzi kolegi Marcinusa /. Mój preamp Keces Ephono, ustawione 220 ohm obciążenia / więcej dla MC nie ma, ale dźwiek jest dla mnie bardzo dobry, jest równo, dynamicznie, przestrzennie/. Wzmocnienie jest na najmniejsze pozycji dla MC, czyli 60 dB. Na VU metrach wzmacniacza stereo / pokazują sygnał wejściowy / w zależności od płyty nigdy nie mam najgłośniejszych sygnałów na czerwonych zakresach. Moim zdaniem optymalnie. Jednak w porównaniu do MM jest troche więcej cichych szumów systemu / wiem, może się czepiam, słyszalne powiedzmy do 0,5 - 1 metra przy głośności około 11-12 godziny /. Gdzieś czytałem, że zastosowanie SUTa może pozytywnie wpłynąć na to zjawisko. Nie mam SUTa, można denonowe kupić w Japonii /Denon AU 300, 305, 310, 320 /.
Może trochę karkołomny pomysł - czy w moich okolicach ktoś z Was ma taki SUT / 1:10 / i byłby tak uprzejmy i pożyczył by na jakiś weekend ? Oczywiście jakieś winko, piwko za dobroć było by w pakiecie. Jestem z Torunia.
Dzięki
Lar 120H , Lector CDP-603, Audio Physic Tempo 6, TEAC TN-5BB, KECES EPhono. kable : Solide Core Audio, Zu Audio Bok, Zavfino Prima MK2, Arini Audio Dark Starr, Furukawa Vivaldi, MB Audio Hybrid 2 phono. Tomanek TAP 8
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#96

Post autor: darkman »

wig pisze:
05 lut 2024, 19:32
Keces Ephono
No ale Marcin nie miał na mysli SUT pod Twój ww. Wybór obciążeń zarówno dla MC, a zwłaszcza dla MM (pod SUT) tego preampu nie jest imponujący. W praktyce masz opcje regulacji wzmocnienia, to owszem. (BTW sam wzmiankowany preamp całkiem fajny, jednak pod Twój zamysł będzie zbyt ograniczony dla planowanych możliwości konfiguracji).
Sam pomysł przesłuchania wkładki pod SUT jest OK, ale preamp raczej o wiekszych mozliwosciach w typie BuPhono czy Jaculka, Nudy/Mini/ itp.
Jest też całkiem dobry wariant bezpośredniej gry na Twojej wkładce via preampy ukierunkowane na wkładki MC, jak np Iskra (wtedy bez SUT, a możliwości całkiem spore).
I myślę, że Marcinek miał to bardziej na myśli sugerując Tobie SUT. nie ma "letko Panie w tym audio" :)

Generalnie obowiązuje zasada profi, że dobrze dobrane parametry dla MC saute, zagrają bardzo dobrze bez udziału SUT. Tu występują dwie szkoły w odniesieniu jednak do tego co napisałem wyżej. Przeciętny preamp (bez względu na cenę) nie obsłuży dobrze takiego toru audio lecz zrobi to przeciętnie.
wig
Posty: 63
Rejestracja: 06 gru 2015, 09:48
Gramofon: TEAC TN-5BB
Lokalizacja: Toruń

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#97

Post autor: wig »

darkman pisze:
05 lut 2024, 21:28
No ale Marcin nie miał na mysli SUT pod Twój ww.
Małe sprostowanie, nie o tym temacie pisalismy z Marcinusem, więc nie było mowy o SUTach. ktoś inny mi proponował próbę, porównanie.

Z Marcinusem wymienialiśmy się uwagami o pozbyciu się zakłócaczy z otoczenia toru gramofonowego Skutecznie mi podpowiadał. Wczoraj namierzyłem jeszcze jednego ,,szkodnika'' , a tym okazał się zasilacz impulsowy takiego małego nawilżacza powietrza z zapaszkami, a był podłaczony do jednej listwy. Wypiąłem drania, zakłócenia się zminimalizowały, więc teraz jest spokój. Słucham z odległości około 2,5 metra od kolumn, jest chichutko, pomiędzy kolejnymi utworami także chichutko , no czasami coś tam lekko pyknie, jak to na winylu.

Mam w systemie także odtwarzacz CD , przyzwoitego Lectora CDP 603 i porównałem takie same wydania płyt winylowych i na CD / Warner Bros , Poul Simon / , winyl zagrał podobnie, ale jakby ciekawiej, pełniej,z dobrą przestrzenią. Nie ma sensu szukać , słucha się doskonale i o to chodzi.
Jak to słusznie napisałeś : zasada profi jest spełniona.
Na koniec uwaga - dobrze mieć preamp z wieloma nastawami, ale musi poza nimi także dobrze przetworzyć dżwięki. Miałem przed Keces ephono przez kilka tygodni LPS 1 i Keces dla mnie, w moim systemie jest ciekawszym preampem. Jest bardziej róznobarwny , daje szerszą i głębszą scenę i jest cichszy , ocena była na wkładce MM Nagaoki. Wtedy nie miałem MC. Ocena więc nie jest kompletna.

Dzięki za uwagi.
Lar 120H , Lector CDP-603, Audio Physic Tempo 6, TEAC TN-5BB, KECES EPhono. kable : Solide Core Audio, Zu Audio Bok, Zavfino Prima MK2, Arini Audio Dark Starr, Furukawa Vivaldi, MB Audio Hybrid 2 phono. Tomanek TAP 8
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#98

Post autor: darkman »

wig pisze:
07 lut 2024, 08:19
Miałem przed Keces ephono przez kilka tygodni LPS 1 i Keces dla mnie, w moim systemie jest ciekawszym preampem. Jest bardziej róznobarwny
To akurat constans. Podzielam Twoją opinię i zresztą nie tylko ja. Larwa mimo, że fajna ma jednak swoje ograniczenia jeśli idzie o możliwości.
(też miałem własną jakiś czas, dość dawno i nie byłem całkiem zadowolony).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#99

Post autor: Wojtek »

wig pisze:
07 lut 2024, 08:19
Miałem przed Keces ephono przez kilka tygodni LPS 1 i Keces dla mnie, w moim systemie jest ciekawszym preampem.
Jak się ma Nudę czy Husarię to można wpływać na brzmienie poprzez wymianę op-ampów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#100

Post autor: Myszor »

wig pisze:
05 lut 2024, 19:32
Jednak w porównaniu do MM jest troche więcej cichych szumów systemu
Normalna sprawa. Idą wielokrotnie większe wzmocnienia sygnału więc jak są brudy to też się wzmocnią.
wig pisze:
05 lut 2024, 19:32
Gdzieś czytałem, że zastosowanie SUTa może pozytywnie wpłynąć na to zjawisko
Tak. Tylko SUT musi być jakościowy i dobrany do systemu.
Ale generalnie charakter dźwięku się zmieni. Czy Tobie się to spodoba nie wiadomo więc pomysł z pożyczeniem jest dobry.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#101

Post autor: MISSE »

Myszor wrócił to idzie dobra zmiana

Cieszę się choć mamy zupełnie inne podejście i gusta
wig
Posty: 63
Rejestracja: 06 gru 2015, 09:48
Gramofon: TEAC TN-5BB
Lokalizacja: Toruń

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#102

Post autor: wig »

Myszor pisze:
07 lut 2024, 13:51
Tak. Tylko SUT musi być jakościowy i dobrany do systemu.
Ale generalnie charakter dźwięku się zmieni. Czy Tobie się to spodoba nie wiadomo więc pomysł z pożyczeniem jest dobry.
Dzięki Myszor
Skoro mam wkładkę Denon DL 301 mk2, to myślałem na początek sprawdzenie z jakimś SUTem Denona / 1:10 /. Może Denon AU-300 LC , AU 320 ? Tylko nie mam żadnego znajomka na pożyczkę ...
Lar 120H , Lector CDP-603, Audio Physic Tempo 6, TEAC TN-5BB, KECES EPhono. kable : Solide Core Audio, Zu Audio Bok, Zavfino Prima MK2, Arini Audio Dark Starr, Furukawa Vivaldi, MB Audio Hybrid 2 phono. Tomanek TAP 8
wig
Posty: 63
Rejestracja: 06 gru 2015, 09:48
Gramofon: TEAC TN-5BB
Lokalizacja: Toruń

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#103

Post autor: wig »

Niestety nie mam nikogo znajomego posiadającego SUTa na użyczenie.

Przejrzałem różne ogłoszenia, oferty na SUTy i nic nie znalazłem, no może poza jednym Denon AU-300LC. Jednak ma kable wyjściowe do preampa bardzo krótkie, bo 0,5 metra. Chciałbym postawić SUT jak najdalej od wzmacniaczy, zasilaczy i mam takie miejsce na półce, ale potrzebne będzie około 1 metra kabla łączącego SUT z preampem. Z kolei od gramofonu do SUTa wystarczy maks 0,5 metra. Czy takie proporcje pod wkładke MC będą akceptowalne ? Kable łączace te urządzenia z niskimi pojemnościami mam , robione przez MB Audio w wersji phono, ekranowane.
Na ebay sa oferty Entre ET-15 , spotkałem dobre opinie o tym produkcie, może kupić, poczekać na dostawę. Niektórzy sugerowali, że dogaduje się z wkładkami Denona.
Mam jedną zagwozdkę - otóż ten Entre ma jedno gniazdo uziemiające GND , czy kabelki uziemiające od gramofonu, a potem idace do preampa podpinać pod to gniazdo wspólnie, czy może inaczej to ma być łączone :gramofon - SUT , gramofon - preamp, a może SUT - preamp ?
Dzieki za uwagi, podpowiedzi.
Lar 120H , Lector CDP-603, Audio Physic Tempo 6, TEAC TN-5BB, KECES EPhono. kable : Solide Core Audio, Zu Audio Bok, Zavfino Prima MK2, Arini Audio Dark Starr, Furukawa Vivaldi, MB Audio Hybrid 2 phono. Tomanek TAP 8
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1154
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#104

Post autor: Piterski »

Miałem SUT tuż przy preampie i nigdy nie miało to ujemnego wpływu czy i nie powodowało jakiś zakłóceń ale zasilacz mam osobny z dala od preampu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUT + MM pre lub MM/MC pre - co lepsze ?

#105

Post autor: Myszor »

wig pisze:
11 lut 2024, 17:43
Przejrzałem różne ogłoszenia, oferty na SUTy i nic nie znalazłem,
Tylko na AU320 widzę 89 ofert...ebay z Japonii to też ebay.
ODPOWIEDZ