PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
petrus28
Posty: 11
Rejestracja: 28 paź 2020, 18:50

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#76

Post autor: petrus28 »

koscidogitary pisze:
30 paź 2020, 12:36
Tak, dzięki - 547 to PNP, ale mi chodziło, jaki odpowiednik 550 i 547.
BC547 to NPN nie PNP.
BC550 zresztą też. To właściwie niskoszumowy odpowiednik BC547. (tak z grubsza)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#77

Post autor: koscidogitary »

petrus28 pisze:
30 paź 2020, 17:14
BC547 to NPN nie PNP.
BC550 zresztą też.
Ok, dziękuję za sprostowanie, poprawiłem swój post wyżej żeby nie wprowadzać w błąd. - A masz może jakiś pomysł na zamiennik do BC550, żeby mniej szumiał?
petrus28
Posty: 11
Rejestracja: 28 paź 2020, 18:50

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#78

Post autor: petrus28 »

petrus28 pisze:
30 paź 2020, 17:10
Ale czy naprawdę słyszysz 1,4 dB w BC550? Jeśli tak to spróbuj z 2SC2240, ten ma 0,5 dB dla Rg=1kOhm
UWAGA na wyprowadzenia - nie są takie same.
Para komplementarna to bodajże 2SA970.
innymi słowy BC550 --> 2SC2240
BC560 --> 2SA970
z tym że inne wyprowadzenia nóżek ale to jest do obejścia a są na pewno cichsze. Parę (sparowaną) widziałem chyba za około 3,50.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#79

Post autor: koscidogitary »

petrus28 pisze:
30 paź 2020, 22:44
wyprowadzenia
Bardzo dziękuję za pomoc. Nóżki zamienię bez problemu. Prawdopodobnie różnicy nie będzie, a jeśli już to niewielka. Prawdopodobnie winien jest zasilacz, być może też aplikacja tych moich BC550. Ale chcę spróbować.

Nawiasem, kiedyś coś składałem na BC550 i były ok. więc to nie są takie złe tranzystory.
petrus28
Posty: 11
Rejestracja: 28 paź 2020, 18:50

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#80

Post autor: petrus28 »

W osobistym piecyku gitarowym przedwzmacniacze (kanał czysty oraz kanał przesterowany) oparłem o BC550 i nie chcę się chwalić.... ale ja tam szumów nie słyszę. He he he.
Sprawdź i daj znać jak poszło. Sam jestem ciekawy czy takie operacje są zasadne dla zwykłych ludzi.
Jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy z zasilaczem to wrzucaj. Razem na pewno coś uradzimy.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#81

Post autor: koscidogitary »

petrus28 pisze:
31 paź 2020, 20:34
wrzucaj
Dzięki, na pewno będę potrzebował pomocy.
To jest preamp audio NAD1300 - szumi jak Wodogrzmoty Mickiewicza po ulewie... Zwłaszcza wejście Phono MM/MC - poza tym jest to bardzo spoko sprzęt :D
petrus28
Posty: 11
Rejestracja: 28 paź 2020, 18:50

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#82

Post autor: petrus28 »

A napisz coś więcej o tej sytuacji, Było dobrze i się s...psiutało, czy może taki nabyłeś?
Co podłączasz na wejściu?
Opisz te szumy bo mam silne podejrzenie że to może być przester a nie szum ("Wodogrzmoty Mickiewicza"). No ale nie chcę cwaniakować bez podstawnie.
Nie chcę zabrzmieć protekcjonalnie bo pewnie o tym wiesz ale.... wejście MM/MC to wejście dedykowane dla wkładek gramofonowych i spodziewany poziom sygnału na tym wejściu będzie wynosił pojedyńcze mV. Jeśli podasz na to wejściu sygnał z np. odtwarzacza mp3, tunera, CD itp. to tak naprawdę podasz sygnał na poziomie szacuję do 200mV a więc sporo za wysoki co kończy się przesterowaniem.
Dane na podstawie info z netu: NAD1300 ma czułość na wejściu phono 0.6mV dla wkładek MC, 1.3mV dla wkładek MM. Wejście liniowe odpowiednio 80mV.
No ale najpierw sypnij informacjami to będzie o czym myśleć. He he he.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#83

Post autor: wydra »

Nowoczesne DACi maja nawet i do 5V RMS. Standard dzisiaj to 2V RMS, dlatego często stare wzmacniacze z nowym źródłem potrafią grac już bardzo głośno na niskim poziomie położenia gałki potencjometru. Forum winylowe więc podejrzewam że większość wie co to phono i co do tego podłaczyć :) :P Co do szumu to też mogą szumieć duże wartości rezystancji.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#84

Post autor: ROCHO »

Pisałem kilkanaście postów wcześniej na temat tego pre. Swoje odczucia mogę powtórzyć ponownie. Jest to pre dla osób, które szukają swojego pierwszego przedwzmacniacza gramofonowego. Różnica po podłączeniu do mojego Sanyo jest taka, że jest głośniej. Wybór pomiędzy ART DJ. Zresztą w tym MM3 też jest niebieska świecąca dioda.
Środek? Zdjęcia już były. Wygląda faktycznie biednie i pewnie można by było zrobić lepiej. Nie wiem czemu ale jak ten pre jest podłączony to mam brumienie w kolumnach w podłączonym do phono bezpośrednio(gramofon-phono) nie ma tego.
Słyszałem, że cena ma się zwiększyć. No już powyżej 500 zł nie dał bym za niego.
Początkującym polecam jak szukają i błądzą ale nie za cenę jak powyżej.
Ja obsłuchałem się już i może faktycznie czas ZROBIĆ DUŻY KROK DO PRZODU? W innych wątkach napalam się na gramofony(oglądam kolekcje forumowiczów i zazdroszczę tych pięknych Soniaczów czy Technicsów) i proszę o pomoc w zakupie a tu może chodzi jak pisze Wojtek o zmianę na dobre pre i dobrą igłę/wkładkę.
Tak więc, MM3 esdarek dobre, lekkie pudełeczko, które poprawi w niewielkim stopniu nasze doznania w słuchaniu płyt. Nie ma co oczekiwać na zmianę jakości o odczuwaniu nowego dźwięku. Wielkich opisów nie będzie. Bo z czego?
Nie ma co przepłacać za to.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1891
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#85

Post autor: Jaculek »

jogurteq pisze:
29 paź 2020, 13:13
Ale co do pre to w cenie 500zł powinna być obudowa alu
Tu taka mała uwaga: obudowa z alu jest ładniejsza ale stalowa SKUTECZNIEJSZA. Alu przepuszcza pole magnetyczne jak durszlak wodę, ferromagnetyki izolują także tę składową. Tu można zobaczyć doświadczenie ładnie pokazujące to zjawisko: https://www.youtube.com/watch?v=TSwohZSjSdg (jeżeli komuś nie chce się oglądać całości to najciekawsze od mniej więcej 9 minuty)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#86

Post autor: Tarkus »

wydra pisze:
30 paź 2020, 12:34
Nawet chyba nie zdajesz sobie sprawy ile może dać podmiana zasilacza z takiej popierdułki na jakiś fajny liniowy, nie tylko napakowany kondensatorami ale również nisko szumny, szybki o małej zawartości śmieci, i przede wszystkim stabilny Np jakiś Farad lub Tomanek czy Sbooster
Którego Tomanka polecalibyście do preampu? Widziałem na ich stronce jakieś liniowe po sto trzydzieści coś, "dedykowane" do jakichś przetworników. Nada się toto do zasilania phonostage'a, czy trzeba wziąć droższy model?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1891
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#87

Post autor: Jaculek »

Jeżeli to ma być koniecznie Tomanek to niestety te tanie nie podejdą. Ten przedwzmacniacz wymaga większego napięci zasilania, minimalnie chyba 12V
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#88

Post autor: Wojtek »

Źródło: https://www.facebook.com/esdarekgramofa ... 9818059049
Dotyczy przedwzmacniaczy MM-3
Podczas konfiguracji przedwzmacniacza mam w pewnym stopniu wpływ na brzmienie. Mogę wykonać konstrukcję liniową opartą o krzywą RIAA która możliwie wiernie oddaje to chce nam przekazać wkładka. Mogę też nieco wzmocnić wysokie lub niskie tony lub podbić te obydwa pasma co uczyni dźwięk bardziej konturowym. Reasumując jeśli przy odsłuchu gramofonu brakuje Ci basu mogę to skompensować. Jeśli wysokie tony są słabe to również da się poprawić. Jeśli dźwięk jest płaski i wydaje się nie mieć „dynamiki” również to mogę w pewnym stopniu skorygować. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z gramofonem to zapewne wiesz jakie brzmienie bardziej Ci odpowiada. Do tej pory przedwzmacniacze MM-3 miały z góry ustalone brzmienie. Obecnie zamawiający ma na nie wpływ. Wersja będzie oznaczana na płytce wewnątrz oraz kodem na tabliczce znamionowej. Proszę oczekujących na swoje zamówienie o kontakt, jeśli mają życzenie abym skorygował dźwięk w którąkolwiek ze stron. Standardowo będę wysyłał wersje liniowe.
Jeśli coś jest niezrozumiałe proszę śmiało pytać. Jeśli jest decyzja proszę tylko o maila o treści : "liniowo" „więcej basu”, „więcej wysokich” , „więcej wysokich i basu”.
Proszę pamiętać, że słuchanie muzyki ma być przyjemnością i nikt inny poza nami nie ma prawa decydować jakie brzmienie lubimy. Utarte kanony są dla 'ałdjofili", ale oni nie słuchają dla przyjemności i są chyba bardzo nieszczęśliwi....
Jak dla mnie - cyrk :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Felix1988
Posty: 3484
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#89

Post autor: Felix1988 »

Wojtek pisze:
12 lis 2020, 12:15
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z gramofonem to zapewne wiesz jakie brzmienie bardziej Ci odpowiada.
Taa, jasne :lol:
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PRZEDWZMACNIACZ esdarek MM-3NBL FAIRCHILD NICHICON

#90

Post autor: koscidogitary »

Wojtek pisze:
12 lis 2020, 12:15
cyrk
A może robi jakąś pasywną korekcję typu rezystor i dwa kondy... (?)
Poza tym, faktycznie, czyta się to komicznie :)
ODPOWIEDZ