Przedwzmacniacz mc + wkładka

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#1

Post autor: JacK »

Ostatnio na korzyść kolegi pozbyłem się gramofonu onkyo CP-1057F. Kolega uzbroił go we wkładkę ortofon 2M Red. Gra to w niewielkim pomieszczeniu wzmocnione rotelem RA-1520 oraz kolumnami B&W 705. Muzyka to prawie wyłącznie smooth jazz. Teraz kolega poszukuje przedwzmacniacza gramofonowego dla wkładek mc oraz odpowiedniej wkładki. Budżet na całość 4000 zł. Pierwszy typ (i narazie jedyny) to wkładki ze stajni sumiko oraz CA640P. Konstrukcje przedwzmacniaczy typu DIY odpadają, ma to być seryjnie produkowany sprzęt. Nieznam się na tym dlatego w jego imieniu proszę o wskazanie jakiejś alternatywnej sprawdzonej kombinacji.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#2

Post autor: Wojtek »

To jest temat zakupowy? Wolę się upewnić :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#3

Post autor: ahaja »

W oryginale była AT MC z wymienną igłą, dzisiaj się już tego nie stosuje. Jeśli ma oryginalną wkładkę, to można zakupić igłę, ale to 200$, zwykły prosty eliptyk.

Z tej samej stajni solidna wkładka to AT-OC9ML/II - 400$. Bardzo dobry szlif. Zbliżona podatność do oryginalnej.
Tańsza może być AT-F7, ale już z gorszym szlifem. Podatność taka sama jak OC9.

Takie wkładki jak OC9 wymagają bardzo dobrego preampa. Kambodża w tym momencie znacznie obniży jakość takiego źródła.

Alternatywą dla 2M może być bardzo dobra MMka - Nagaoka JT555 - ichnia wersja shibaty na pokładzie. Sprawdzi się z tym ramieniem. Za te pieniądze (+-120EU) to best buy.

Ps. Sumiko to żart w porównaniu do tych AT.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#4

Post autor: JacK »

To temat zakupowy ale dopiero po wybraniu odpowiedniego duetu wkładka mc + przedwzmacniacz z obsługą mc.
Narazie dzięki ahaja wiemy o istnieniu AT-OC9ML/II. Koszt w PL to ok. 1600 zł. Czyli z założonego budżetu zostaje 2400 zł. na przedwzmacniacz jednak kolega nie chce jak to napisał ahaja kambodży, tylko coś co stworzy zgrabną synergię z wkładką. Pytanie tylko czy pozostała kwota pozwoli na zakup takiego przedwzmacniacza. Jeżeli tak, to co można kupić ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#5

Post autor: ahaja »

Praktycznie można kupić wszystko co dostępne w tej kwocie ...
Z takich mniej więcej: Primare R20. Obsłuży MC LO ale szału nie ma - i tu pytanie czy jest sensowność zakupu takiej OC9.
Graham Slee lepsze nie będą bo to proste aplikacje układów z datasheetów. Uważam , że ceny mają z kosmosu - warto popatrzeć na zdjęcia, żeby było wiadomo za co się płaci ... ;-).
Fajnie zagrał starsze pre Cyrusa, ale cena już zdecydowanie wyższa.

Nie powinno się do tego podchodzić: jest wkładka i dobrać do niego preamp.
Preamp łaski nie robi , on ma wzmocnić to co przeczyta igła. Jeśli napęd jest cichy, wkładka dobrana do ramienia i dobry szlif to nie ma siły by to nie było dobre źródło.
Teraz amplifikacja: jak wspomniałem ma wzmocnić i nie dodawać swego charakteru - wtedy jest pewność, że będzie się słuchało muzyki takiej jak to sobie artysta wymyślił.

Oprócz tego przy tej klasie preamp musi (wg mnie) posiadać wszelkie możliwe nastawy.
Raz:
dlatego, żeby wydobyć z wkładki maksimum jej mozliwości.
Dwa:
w przypadku zmiany wkładki nie ma konieczności wymiany preampa co jest z reguły kosztowne.
Trzy:
jeśli ktoś ma kilka wkładek to przecież nie będzie żonglować co chwila z preampami ...

Ostatnią pozycją o jakiej wspomnę to: DIY. Zrobienie albo zamówienie takowego.

Ps.
Jeszcze są dedykowane preampy gramofonowe gotowe, starsze. luxmany, Nakamichi, Yamaha etc.
Ceny od około 400$ ... 2000$.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#6

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Ostatnią pozycją o jakiej wspomnę to: DIY. Zrobienie albo zamówienie takowego.
To odpada, jak już wspomniał na początku JacK.

Poza stajnią AT nie ma już wg Ciebie dobrych MC (obojętnie czy HI czy LO) w tym zakresie budżetowym ahaja? :)

Zgadzam się, że wystarczy dobry preamp gramofonowy z odpowiednimi "nastawami" po to by móc zestroić jego pracę pod parametry wkładki, choćby był to starszy produkt (co jednak też odpada, zgodnie z wyznacznikami).

Może poda ktoś jakiś przykład tego typu produktu, ale nowego? (nie mam w tej chwili czasu by samemu poszukać)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#7

Post autor: Sindsoron »

z tego co ja się orientuję to jest taki np. Pro-Ject Phono Box SE II za ~1000zł, tylko nie wiem co on jest warty bo nigdy go nie słuchałem...
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#8

Post autor: ahaja »

Odpada, nie odpada – wspomnieć warto i rozważyć bo to najlepiej wydane pieniądze akurat w tym wypadku.

Obaj wiemy, że są inne firmy produkujące wkładki MC LO. Miałem je wymienić dla samego wymienienia?
Dobrałem wkładkę do ramienia, za normalne pieniądze, bardzo dobrze grającą jeśli się ją podepnie do bardzo dobrego preampa. Do tej wkładki nie wystarczy byle MC preamp, zgodnie z zasadą najsłabszego ogniwa w systemie.
Nie chodzi tu zdaje się kupującemu by tylko wydać 4 tysiące złotych tylko jak najsensowniej je wydać.
Według mojej wiedzy nie istnieje bardzo dobre pre 2-3kzł , bo to abstrakcja – mówię o nowych produktach ze sklepu. Dlatego też wspomniałem o dobrej wkładce MM z bardzo dobrym szlifem za ułamek kwoty wkładki MC. Wtedy nie trzeba wydawać kasy na preamp, która zostaje na płyty.
W razie jej ‘awarii’ (MM) można dokupić igłę … jak MC się skończy wtedy są znaczne koszty – retiping.

Dlatego problem przedstawiłem w taki sposób by kupujący/zainteresowany wiedział jakie ma możliwości.

Produkty Project'a pomińmy stosownym milczeniem ... ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przedwzmacniacz mc + wkładka

#9

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Obaj wiemy, że są inne firmy produkujące wkładki MC LO. Miałem je wymienić dla samego wymienienia?
To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Pytałem czy wg Ciebie nie ma innych dobrych MC LO poza produktami AT? Jeśli znasz jakieś godne polecenia to faktycznie wypadałoby je wymienić, co by pomóc dokonać jakiegoś wyboru wśród nich. Jeśli nie ma takich... to też to powiedz :D, abyśmy znali Twoje zdanie.
ahaja pisze:Według mojej wiedzy nie istnieje bardzo dobre pre 2-3kzł , bo to abstrakcja – mówię o nowych produktach ze sklepu.
No to smutno. Może ktoś inny jednak jeszcze coś zaproponuje z tej półki cenowej?
ahaja pisze:Odpada, nie odpada – wspomnieć warto i rozważyć bo to najlepiej wydane pieniądze akurat w tym wypadku.
ahaja pisze:Nie chodzi tu zdaje się kupującemu by tylko wydać 4 tysiące złotych tylko jak najsensowniej je wydać.
ahaja pisze:Dlatego problem przedstawiłem w taki sposób by kupujący/zainteresowany wiedział jakie ma możliwości.
ahaja pisze:Dlatego też wspomniałem o dobrej wkładce MM z bardzo dobrym szlifem za ułamek kwoty wkładki MC.
Eh, kolejny raz to samo.

Zainteresowany kupujący daje dość jasne wytyczne (wkładka MC, a nie inna, + fajny preamp pod nią, koniecznie nowe), a ty to krótko mówiąc walisz i proponujesz co innego.
To raczej nie jest pole do dysputy MC vs MM, nie w takiej sytuacji :)

Jasne jest i rozumiem to, że robisz to pod względem dobrej rady w kontekście wydawania pieniędzy, ale... zrobimy tutaj aluzję motoryzacyjną :)

Jak przychodzi klient do salonu samochodowego i mówi, że chce szybkiej limuzyny to raczej na pierwszy rzut sprzedawca nie wyskakuje z poradą, by ten jednak rozważył zakup kombi, bo się bardziej opłaca, a jest równie szybki, ale też tańszy w eksploatacji...
No, chyba że jesteś typem handlarza, który chce szybko z roboty wylecieć ;)
ahaja pisze:Produkty Project'a pomińmy stosownym milczeniem ... ;-)
Dlaczego? Nie milcz, zawsze coś wartego uwagi dodasz. Nie żebym sam wspierał tą markę czy coś ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#10

Post autor: JacK »

Czyli mając 4000 zł. nie można dobrać zgranego zestawu wkładka mc + przedwzmacniacz ? To ile trzeba pieniędzy aby taki zestaw mieć ? Ma to być nowe z gwarancją i dostępne w krajowych sklepach. Dotychczasowa wkładka mm zostanie zdemontowana i zamontowana na drugim gramofonie (AT-LP 120 USB) podpiętym do tego samego wzmacniacza na którym czasami będą się kręcić wszelakie wynalazki syna od mojego znajomego. O koszty eksploatacyjne wkładki mc chwilowo się nie martwimy, proszę skupmy się na odpowiedzi na dwa pytania zawarte w tym poście. Jeżeli znacznie przekroczymy budżet to dopiero wtedy zastanowimy się nad zmianą całej koncepcji zakupu. Pomysł na wkładkę mc zrodził się po prezentacji sprzętu Pro-Ject 2 Xperience Classic z wkładką ortofona mc i z pro-jectowym przedwzmacniaczem ale jak widzę ten akurat producent nie jest ulubieńcem kolegi podpowiadacza ;)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#11

Post autor: ahaja »

Wkładki:
Może jeszcze pasować tu Benz Micro Gold – cena delikatnie wyższa, szlif znacznie gorszy.
Ortofony – tanie serie MC wcale nie są tanie, a na pewno nie będą lepsze. Jest świetna Ortofon MC 30 Super MKII, ale to prawie 700EU … a gdzie tu preamp??
Denon - tu mi nie pasuje żadna żeby się zmieściła w budżecie i by parametrami była dobrana do ramienia. Gramofon nie ma ciężkiego ramienia zatem popularna 103 nie będzie pasować. Są też dwie wkładki MCHO … ale prawdziwe MC to to nie jest. Szlif również zwykły eliptyczny. Zagra to z preampem MM , ale jak będzie miał możliwość ustawienia R Load 1k…20k.
Sumiko – budżet nie ten.
Grado – jak wyżej.
Dynavector – jakaś by zapewne pasowała, ale budżet nie ten.
O Koetsu, Zyx’ach, Shelterach nie będę wspominał bo to też nie ten zakres cen.
To tyle o wkładkach.

Preampy:
Wojtek, tu nie chodzi o to by zaproponować coś tam z tej półki cenowej – to ma pasować jakością i możliwościami do takiej wkładki. Jeśli przyjmiemy, że to źródło (gramofon + wkładka) w skali od 1-10 ma 7 to po dodaniu takiego pre wyjdzie 5 …
Opisałem jakie można/warto brać pod uwagę i dlaczego. To, że jakiś klocek oferuje sekcję MC LO nie czyni go ‘dobrym’. A jako że mówimy o nowych klockach to należy mieć na uwadze to, że dobry będzie drogi. Od 3kzł w górę. W przedziale 3-10kzł będzie bardzo duża różnica w jakości. Potem już nie, a i jakość może być baaardzo różna.
Project – Chińczycy na ebay sprzedają ‘kity’ za kilkadziesiąt dolarów. Wyższej jakości.
To, że kity te są skradzione to inna sprawa – czy zakup takiego czegoś jest etyczny to kupujący decyduje.
Nie mam w ogóle szacunku do tej firmy (PJ) ze względu na jakość tego co oferują.
Trzeba szukać czegoś co ma jak najwięcej możliwości w ustawieniach.

Skoro człowiek pyta, to znaczy, że nie wie. Zatem ilustruję sytuację jak mogę najlepiej co się z takim zakupem może wiązać.

Samochody:
Jest dobry napęd, ramię i wkładka (Onkyo wspomniane+ATOC9) = mercedes.
Ale przy zakupie brakuje pieniędzy (preamp) … i trzeba wsadzić do niego hamulce od żuka, kółka od malucha etc (np. Project).
Pytanie – po co w takim razie ten mercedes?
Jak już takiego mieć to cieszyć się w pełni jego możliwościami i jakością jaką oferuje.

Takie jest moje podejście jeśli chodzi o doradzanie.
Zakup byle MC i byle preampa będzie krokiem w bok a na pewno nie w przód. Potem kolejne koszty przy zmianie wkładki … i tak w kółko.
Nie wiem czy o to chodzi, bo zainteresowany się nie wypowiedział.

Tak czy owak, kwota mała nie jest i warto się poważnie zastanowić które z rozwiązań jest tym właściwym. Temat taki prosty nie jest jak się może wydawać.

JacK:
Napisz może więcej która to była MC.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#12

Post autor: JacK »

Nie wiem dokładnie. Nie mogła to być jednak chyba żadna rewelacja bo całość prezentowanego zestawu kosztowała 8000 zł.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#13

Post autor: ahaja »

Ortofon:
MC Samba, Tango – starsze proste modele MC (120-180EU). Podatnością będą pasować, jednak szlify nie są wyszukane – proste eliptyki.
Vivo Red i Blue – podobnie jak wyżej ale o 100EU droższe.
MC 09A i 09B – w miarę tanie – 200-250EU – ale znowu z prostymi szlifami.
Potem seria Rondo – znacznie droższe.

OT
Mam świadomość, że taki zestaw może kosztować 8000zł. Można też zakupić PJ Perspex’a … jeszcze drożej i równie miernie to pogra – w stosunku do wydanej kwoty.
Te napędy mają beznadziejne ramiona, łożyska. A to są rzeczy bardzo istotne dla jakości dźwięku.
Za takie pieniądze można złożyć źródło: napęd + ramię + wkładka, które zagrają fenomenalnie i zapewne będzie to zakup na resztę życia. Porównanie jest druzgocące - coś ala opel corsa vs mercedes s klasa ... ;-)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#14

Post autor: JacK »

To o wkładkach mc wiemy już co nieco. Teraz o przedwzmacniaczach (nie będzie o PJ ;) )
Znalazłem w sieci produkty Graham Slee Project. Dystrybutorem jest Audio Forte:
http://www.audioforte.com.pl/oferta.php ... id=200&m=2
Czy te produkty są warte swojej ceny ?
Ahaja wspomniałeś o chińskich kitach przedwzmacniaczy z ebay jakości nie gorszej od PJ czy mógłbyś wskazać taką ofertę.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przedwzmacniacz mc + wkładka

#15

Post autor: ahaja »

http://www.ebay.com/itm/Audio-Stereo-MM ... 1e68806840 to wersja MM. To taki właśnie przykład radosnej chińskiej twórczości - projekt Jima Hagermana zrobiony dla DIY community ...

Grahamy i podobne (w sensie proste jak budowa cepa): http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=863876
Na drugim zdjęciu od góry widać 'flaczki'. Na tym zdjęciu 3 elementy po lewej od góry to ... stabilizacja napięcia ...
Ja rozumiem jego zamysł: dodaje wtyczkowy zasilaczyk z supermarketu i można to podpiąć w każdym kraju na świecie. Tanio.
Ale wg mnie nie upoważnia to do kasowania za to 1000$.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że zasilacz to 70-80% jakości dźwięku w pre phono. To on warunkuje o ilości szumów, stereofonii, wybrzmieniach dźwięków (są albo ich nie ma), jakości i ilości basu etc. On też kosztuje w takim projekcie najwięcej. Są produkty, które dają zwykłe małe zasilacze i to działa. Potem producent (np Slee) daje mozliwość upgradu poprzez wymianę zasilacza na 'lepszy' za dodatkową kwotę ... to jest marketing.
W sekcjach przedwzmacniaczy są używane z reguły najzwyklejsze elementy o dużych tolerancjach. Działać to działa tylko że charakterystyka dla obu kanałów się rózni ...
Tak czy owak, oczywiście te produkty działają ... bo nie można o nich powiedzieć, że są godnym partnerem dla dobrej wkładki MC.
Pooglądaj phono preamps .
ODPOWIEDZ