Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
aero14
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2015, 16:23

Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#1

Post autor: aero14 »

Cześć, chciałbym się Was drodzy forumowicze i entuzjaści płyt winylowyh doradzić :)

Otóż:
Posiadam gramofon Audio Technica AT LP-120x z wbudowanym przedwzmacniaczem, który jest podpięty bezpośrednio liniowo do miniwieży Panasonica SC-PMX90. Z dźwięku jestem bardzo zadowolony, natomiast gramofon gra trochę ciszej od CD w tej miniwieży lub innego źródła. Wiem, że dźwięk z płyty winylowej sam w sobie jest cichszy od CD, ale czy da się w jakiś sposób podnieść tą głośność? Potencjometr jest na maksa, a chciałbym żeby było jeszcze troszkę głośniej.
Pytanie główne: czy dokupienie zewnętrznego przedwzmacniacza np. Cambridge Audio Solo może podnieść tą głośność, czy raczej nie będzie to miało znaczenia, a zmieni się tylko brzmienie z gramofonu?
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1176
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#2

Post autor: Piterski »

Sprawdź jakie wzmocnienie podają dla twojego przedwzmacniacza który masz w gramofonie. Czy jest większe od tego deklarowanego dla CA Solo (39 dB)

PS. Znalazłem, w instrukcji podają 36dB, czyli z CA będzie 3dB głośniej. Czyli tak już zauważalnie ale nie dużo głośniej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
aero14
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2015, 16:23

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#3

Post autor: aero14 »

Właśnie przed chwilą również znalazłem. No to zawsze coś tym bardziej, że przez ten Cambridge może bardziej mi się spodobać brzmienie, bo pewnie jest dużo lepiej niż to co siedzi w AT :) jeszcze chciałbym dopytać o filtr subsoniczny, bo wiem że ten przedwzmacniacz taki posiada. Czasami jak zrobię głośniej to buczy w głośnikach. Czytałem, że spowodowano to może być tym że gramofon i kolumny stoją blisko siebie lub na jednym meblu j tak niestety u mnie jest, bo narazie nie mam innego wyjścia. Czy ten filtr subsoniczny może też naprawić ten problem?
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#4

Post autor: cobra »

Prawdopodobnie masz przydźwięk 50 Hz. Filtr subsoniczny nic tu nie da - on nie do tego jest.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41603
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#5

Post autor: Wojtek »

aero14 pisze:
16 kwie 2024, 20:30
natomiast gramofon gra trochę ciszej od CD w tej miniwieży lub innego źródła
Zupełnie normalna sprawa.
aero14 pisze:
16 kwie 2024, 20:30
Potencjometr jest na maksa
A to akurat dziwne bardzo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
aero14
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2015, 16:23

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#6

Post autor: aero14 »

Dzięki wszystkim za szybki odzew i odpowiedzi. Może po prostu zainwestuje w konkretny przedwzmacniacz.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#7

Post autor: Bacek »

VSPS Ahaji dla mm miał chyba do 46 dB ustawienia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41603
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#8

Post autor: Wojtek »

Ja bym radził nie walczyć jakoś mocno z tym żeby winyl grał tak samo głośno jak inne źródła.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#9

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
17 kwie 2024, 11:09
Ja bym radził nie walczyć jakoś mocno z tym żeby winyl grał tak samo głośno jak inne źródła.
aero14 pisze:
16 kwie 2024, 20:30
Potencjometr jest na maksa, a chciałbym żeby było jeszcze troszkę głośniej.
Tu akurat jakieś uzasadnienie może to mieć. Dla samego wyrównania nie ma sensu, ale jak całość (z głośnikami) jest za cicho z maksymalnym pogłośnieniem to już tak.\

Przy czym równie dobrze może pomóc lepszy wzmacniacz,chociaż rozmumiem że chodzi o zachowanie aktualnej miniwieży.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#10

Post autor: Jacek 1972t »

Może się przyda ;)
viewtopic.php?p=337172#p337172

Filmik przedstawiający modernizację AT
https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ
aero14
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2015, 16:23

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#11

Post autor: aero14 »

Bacek pisze:
17 kwie 2024, 12:51
Tu akurat jakieś uzasadnienie może to mieć. Dla samego wyrównania nie ma sensu, ale jak całość (z głośnikami) jest za cicho z maksymalnym pogłośnieniem to już tak.\

Przy czym równie dobrze może pomóc lepszy wzmacniacz,chociaż rozmumiem że chodzi o zachowanie aktualnej miniwieży.
Niestety narazie nie mam innej opcji jak zostawić tą miniwieżę. Podejrzewam, że też może tkwić w tym problem choć muzyka z innych źródeł gra dosyć głośno i wystarczająco jak na salon 18m2. Nie ma tragedii z głośnością gramofonu, bardziej mi chodziło o to żeby wyrównać mniej więcej poziom głośności gramofonu z innymi źródłami, ale może wydziwiam :) poza tym jestem ciekaw czy tak bardzo poczuje brzmienie przez ten Cambridge na tej miniwieży.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#12

Post autor: Bacek »

Jeżeli głośność z gramofonu jest wystarczająca to nie ma sensu. Gałka głośności w każdym wzmacniaczu nie powoduje "pogłośnienia" a ścieszenie sygna łu (gdyby jej nie byłp całość grała by z maksymalną głośnością). Także nie ma sensu najpierw tego wzmacniać na pre żeby potem ścinać na wzmacniaczu.
Chyba że sygnał nie jest w stanie w pełni wysterować wzmacniacza i uzyskać takiej głośności jaka jest potrzebna.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#13

Post autor: ahaja »

Zapewne nie wyrównasz sygnału z gramofonu do tego, który masz np z sedesa.
Z cd wychodzi pewnie około 2V a Ty po pre phono masz:
36dB czyli sygnał z wkładki będzie wzmocniony 63 razy (przyjąłem 4mV bo nie wiem jaką wkładkę masz) co da +-0,25V
przy 40dB to 100x czyli analogicznie będzie +-0,4V
a przy 45dB to 177x czyli 0,71V
aero14
Posty: 12
Rejestracja: 07 lut 2015, 16:23

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#14

Post autor: aero14 »

ahaja pisze:
17 kwie 2024, 15:50
Zapewne nie wyrównasz sygnału z gramofonu do tego, który masz np z sedesa.
Z cd wychodzi pewnie około 2V a Ty po pre phono masz:
36dB czyli sygnał z wkładki będzie wzmocniony 63 razy (przyjąłem 4mV bo nie wiem jaką wkładkę masz) co da +-0,25V
przy 40dB to 100x czyli analogicznie będzie +-0,4V
a przy 45dB to 177x czyli 0,71V
Ok, chyba już wiem o co chodzi. Nie jestem aż tak obyty w tych sprawach :) Czyli chyba nie do końca ma to sens tym bardziej, że czasami pojawia się brumienie przy maksymalnej głośności. Moja wkładka to AT-VM95ML i tam jest chyba 3,5mV na wyjściu.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1176
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dźwięk z gramofonu niewystarczająco głośny.

#15

Post autor: Piterski »

aero14 pisze:
17 kwie 2024, 19:32
Czyli chyba nie do końca ma to sens tym bardziej, że czasami pojawia się brumienie przy maksymalnej głośności.
To może sugerować przesterowanie wzmacniacza, czyli lepiej by sygnał na wejściu był bliższy zalecanej przez producenta wartości. Mniejsza szansa że puścisz wieżę z dymem, a może i kolumny.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
ODPOWIEDZ