Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#1

Post autor: jpablo »

Witam.
Mam wkładkę Grace F8(bojdajże wersja F8E) jednak gra ona o wiele ciszej niż poprzednia domyślna wkładka z mojego Duala 621. Przez co muszę znacznie bardziej podkręcać potencjometry wzmacniaczy (słucham i na kolumnach i na słuchawkach).
Posiadam peramp Ifi Zen Phono, który ma 4 stopnie wzmocnienia z czego wg instrukcji pierwszy jest przeznaczony dla wkładek MM a reszta dla MC.

Jednakże, gdy przełączam na wzmocnienie nr 2 (czyli przeznaczone dla MC), dźwięk staje się wyraźnie dynamiczniejszy, głębszy, pełniejszy, większy scenicznie. Jest głośniej na wzmacniaczu mniej więcej tak jak było przy poprzedniej wkładce. Nie doświadczam żadnych przesterów itd.

Moje pytanie jest takie, czy różnice pomiędzy wzmacnianiem wkładek MM a MC różnią się tylko mnożnikiem wzmocnienia czy też czymś jeszcze co zniekształca sygnał z wkładki MM przy ustawionym przełączniku na MC na preampie? Czy jednak mogę tak to zostawić dla tej konkretnej wkładki, której parametry (nie wiem jakie bo cieżko znaleść w necie jej specyfikacje) skutkuja bardzo słabym sygnałem wychodzącym z gramofonu do preampu itd.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#2

Post autor: Wojtek »

jpablo pisze:
04 sie 2022, 15:57
Mam wkładkę Grace F8(bojdajże wersja F8E)
Jeśli górna część jest srebrna to może to być F8E, ale jeśli czarna to będzie to starsza odmiana tj. F8L.
Już nie pamiętam co to było z ogłoszenia jak Tobie ją polecałem, poza tym że igła chyba nie była już oryginalna?
To ma znaczenie, bo starsza i nowsza odmiana F8 miała różne parametry elektryczne.
jpablo pisze:
04 sie 2022, 15:57
(nie wiem jakie bo cieżko znaleść w necie jej specyfikacje)
E tam ciężko, zależy czego szukasz :)

Co do wzmocnienia to generalnie i tu i tu przechodzi przez korekcję RIAA i wypluwa sygnał liniowy, więc w praktyce na MC będziesz miał większy gain/głośniej, choć wynikowo nie będzie to tak do końca to co powinno być. Na Twoim miejscu już pogodziłbym się z tym że trzeba nieco głośniej słuchać nowej wkładki.

Chyba jest lepsza od Dual DMS240 co? :morda:

Wracając do sedna problemu to ogólnie jestem zdziwiony bo prawda jest taka:

Starsze F8 miały 5mV napięcia na wyjściu, zaś nowsze 3.5mV.
Jest to jak najbardziej słyszalne, ale też nie kolosalna różnica.

DMS240 wedle specyfikacji... ma również 3.5mV.

Ergo = powinno być albo tak samo głośno (srebrna F8) albo nawet głośniej (czarna F8).
Jeśli jest inaczej to może coś z igłą jest nie tak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#3

Post autor: jpablo »

@Wojtek Jak ją oglądam i porównuje do zdjęć w necie różnych wersji F8, to jest na 99% F8E.
Na Olx już mi pousuwali rozmowy z tego czasu (nie wiem dlaczego nie archiwizują, to przecież nie było tak dawno temu) więc trudno mi powiedzieć jaka tam igła siedzi dokładnie, a rozmawiałem o tym ze sprzedawcą, co się zajmuje dorabianiem igieł również.

W ogóle od samego początku tak było, że grała ciszej od wkładki Dualowej stockowej. Również 'szum własny' płyty słychać na niej mocniej, zapewne przez to, że muszę użyć większego wzmocnienia na wzmacniaczach. Czy igła może tu być winna? Nie wiem, jak to sprawdzić, co zrobić, jak żyć? :D Trochę mnie to już irytuje szczerze mówiąc.

Napisałeś "Co do wzmocnienia to generalnie i tu i tu przechodzi przez korekcję RIAA i wypluwa sygnał liniowy, więc w praktyce na MC będziesz miał większy gain/głośniej, choć wynikowo nie będzie to tak do końca to co powinno być."
Co dokładnie w sygnale się zmieni gdy korzystam z gainu dla MC dla wkładki MM, która gra ciszej niż 'powinna' (tak mi się wydaje).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#4

Post autor: Wojtek »

Spróbuj wyjąć oprawkę igły i ją włożyć z powrotem. Może magnes nie przylega tam gdzie powinien i stąd ten cichszy sygnał?

Opieram swoje rozmyślania głównie na tym że Grace F8E i Dual DMS240 mają na papierze mniej więcej takie samo napięcie wyjściowe.

Przyjrzałem się ifi Zen Phono. Jeśłi przez "wzmocnienie nr 2" masz na myśli to dedykowane do MC High. To jest to jak najbardziej OK i nie jest to de facto podbicie MC. Wkładki MC High Output mają na wyjściu podobne parametry co wkładki MM, tylko zwykle mają też niższy poziom napięcia (okolice 2mV) stąd tego typu dedykowane wejścia mogą mieć po prostu większy gain by wyrównać poziomy sygnałowe i tylko tyle.

Ergo - jeśli pasuje to można spokojnie tak używać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#5

Post autor: Jaculek »

jpablo pisze:
04 sie 2022, 23:09
Co dokładnie w sygnale się zmieni gdy korzystam z gainu dla MC dla wkładki MM, która gra ciszej niż 'powinna' (tak mi się wydaje).
Problemem może być impedancja obciążenia. Niestety instrukcja iFika milczy na temat tego parametru. Dla MM z pewnością jest tu standardowe 47k/100pF ale już dla MC-HO nie wiadomo :think: . Możliwe, że tyle samo. Jeżeli tak, to nic poza większym poziomem sygnału się nie zmienia. Ciekawe, czy ten dupslik od ustawienia Gain zmienia także coś w impedancji wejścia. :?
Generalnie to instrukcja i info na stronie ifi to klasyka reklamowego bełkotu i wciskania kitu. Chwalą się wysokim SNR odnosząc poziom szumów do sygnału 1V a maksymalny sygnał jaki da wkładka 5mV wzmocniona 36dB (poziom wzmocnienia MM wg instrukcji jest tak niski) to 315mV czyli ponad 3x mniej,a to zmniejsza SNR o 9,5dB.
jpablo pisze:
04 sie 2022, 23:09
Również 'szum własny' płyty słychać na niej mocniej
To nie jest szum własny winylu. To raczej szum toru wzmacniającego i szum termiczny uzwojeń wkładki.
jpablo pisze:
04 sie 2022, 23:09
Czy igła może tu być winna?
Tak, głównie jej magnes, zakładając, że reszta jest oryginalna lub identyczna z oryginałem ;)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#6

Post autor: Wojtek »

Jaculek pisze:
05 sie 2022, 09:33
Dla MM z pewnością jest tu standardowe 47k/100pF ale już dla MC-HO nie wiadomo :think: . Możliwe, że tyle samo. Jeżeli tak, to nic poza większym poziomem sygnału się nie zmienia.
Tak obstawiam.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#7

Post autor: Bacek »

Przy czym nie ma nic złego w mocniejszym kręceniu gałką wzmacniacza. Tak na prawdę każdy wzmacniacz napięciowy ma wbudowany na sztywno mnożnik wzmocnienie (zazwyczaj gdzieś okolice 30 dBu). Potencjometr na wjeściu wzmacniacza nic nie "pogłaśnia" tylko zmniejsza sygnał wejściowy/"ścisza", a za nim nastepuję sztywne wzmocnienie. Wiec nie zawsze ma sens na siłę wzmacnianie czegoś w pre gramofonowym tylko po to żeby zaraz potem zbić to na potencjometrze wzmacniacza.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#8

Post autor: jpablo »

Wojtek pisze:
05 sie 2022, 09:11
Spróbuj wyjąć oprawkę igły i ją włożyć z powrotem. Może magnes nie przylega tam gdzie powinien i stąd ten cichszy sygnał?
Przedwczoraj w nocy wpadłem na podobny pomysł, wyciągnąłem igłę i ten prostokątny "trzpień" (czy jak to się nazywa) wyglądał na zabrudzony. Potraktowałem go Druk Cleanserem, później przetarłem dodatkowo, włożyłem i kurde... jest lepiej :D
Jaculek pisze:
05 sie 2022, 09:33
Problemem może być impedancja obciążenia. Niestety instrukcja iFika milczy na temat tego parametru.
Znalazłem takie info:
"Gain/load options: MM 36 dB/47k Ohms; MC HIGH 48 dB/47k Ohms; MC LOW 60 dB/1.4k Ohms; MC V LOW 72 dB/110 Ohms"
Wojtek pisze:
05 sie 2022, 09:11
Przyjrzałem się ifi Zen Phono. Jeśłi przez "wzmocnienie nr 2" masz na myśli to dedykowane do MC High.
Ergo - jeśli pasuje to można spokojnie tak używać.
Czyli gain 2 w tym Ifi mogę traktować jako High Gain dla MM również. Fajnie :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#9

Post autor: Wojtek »

jpablo pisze:
06 sie 2022, 10:58
i kurde... jest lepiej :D
No widzisz :) Już parę razy miałem akcję gdzie igła w ogóle nie grała bo była niewystarczająco wciśnięta do body.
jpablo pisze:
06 sie 2022, 10:58
"Gain/load options: MM 36 dB/47k Ohms; MC HIGH 48 dB/47k Ohms;
Innymi słowy - obciążenie takie samo (47k ohm), ale gain większy, tak jak podejrzewaliśmy.
jpablo pisze:
06 sie 2022, 10:58
High Gain dla MM również
Dokładnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#10

Post autor: BRob »

jpablo pisze:
06 sie 2022, 10:58
Przedwczoraj w nocy wpadłem na podobny pomysł, wyciągnąłem igłę i ten prostokątny "trzpień" (czy jak to się nazywa) wyglądał na zabrudzony. Potraktowałem go Druk Cleanserem, później przetarłem dodatkowo, włożyłem i kurde... jest lepiej :D
Cieszę się, że udało się problem rozwiązać. Ciekawy temat.

Czytając powyższy wpis zacząłem się zastanawiać nad tym co dzieje się po drugiej stronie, czyli wewnątrz wkładki. Skoro na "trzpieniu" igły znalazło się jakieś zabrudzenie to dokładnie taki brud może się jeszcze znajdować wewnątrz wkładki. Czy ten nazwijmy to "tunel" można w jakiś sposób również wyczyścić? Oczywiście tak aby nie uszkodzić czegoś.
Są na taką higienę wkładki jakieś domowe sposoby?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#11

Post autor: Wojtek »

Cantilever pewnie ma jakieś sposoby. Ja jak dotąd nie musiałem takiej operacji robić. Zwykle wkładki nie leżą "luzem" tylko mają jakąś igłę wtykniętą, więc nie bardzo się brudzą w środku, ale technicznie wszystko jest oczywiście możliwe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#12

Post autor: jpablo »

BRob pisze:
07 sie 2022, 23:09
Czy ten nazwijmy to "tunel" można w jakiś sposób również wyczyścić? Oczywiście tak aby nie uszkodzić czegoś.
Są na taką higienę wkładki jakieś domowe sposoby?
Na tym sam się zastanawiam. Ja tu jednak jestem nadal początkującym w świecie wynyli, więc może bardziej doświadczeni forumowicze się wypowiedzą. Jedyne co mi przychodzi na myśl, ale czego nie zrobiłem bo nie wiem czy mogę, to Cleanser Druk np trzpienia igły i niepozostawiając do wyschnięcia wsadzić we wkładke.
Awatar użytkownika
jpablo
Posty: 116
Rejestracja: 03 wrz 2020, 16:40

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#13

Post autor: jpablo »

Te nisko wybrzmiewające buczenie nadal słychać. Zrobiłem mały test, odłączyłem gramofon od prądu, rozpędziłem płyte i tak ją 'odsłuchiwałem' - i co? i zero buczenia, NULL. Podejrzewam więc, że być może uziemienie w moim Dualu nie jest do końca dobrze zrobione. A mam tak, że nie mam kabla uziemiającego bo jest rzekomo podłączony do ekranu interkonektów. Dodam, że na poprzedniej wkładce nie słyszałem nic takiego, może ta jest bardziej czuła a takie uziemienie jednak niewystarczające. Może też być tak, że na poprzedniej wkładce również to występowało ale na tyle cicho, że to ignorowałem myśląc, że tak ma być bo igła jeździ przeciez po winylu.
Co mogę w takim razie zrobić?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#14

Post autor: Wojtek »

Przerobić okablowanie? Chociaż to że odcinasz prąd nie powinno mieć żadnego znaczenia akurat względem tego czy masa jest dobrze odprowadzona czy nie. Przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Gramofon leży na wzmacniaczu czy jak to jest? Wszystko wpięte do jednej listwy? Trafo może "siać".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Cicha wkładka MM a stopień wzmocnienia MC - Czy można?

#15

Post autor: Bacek »

Może też trząść transformatorem. Można go spróbować na miękko zawiesić (tam chyba jest całe małe PCB). Może gumy na których to wisi stwardniały.
Tam w sumie jest przekaźnik mute, więc bez zasilania całość jest odłączona (w senise sygnał, bo masa nie)
Styki od mute można by przeczyścić.

A jak tam to masz zrobione, masz wyjście DIN czy orginalne rca czy zmienione z din na rca?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ