Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#1

Post autor: tristan86 »

Cześć,
mam wzmacniacz Denon PMA-880R i korzystam z wbudowanego preampu phono. Czy zakup budżetowego, powiedzmy do 500 zł zewnętrznego preampu wpłynie pozytywnie na jakość brzmienia?
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#2

Post autor: Zeroqll »

Wbudowane preampy w Denonach z lat 90 są marnej jakości. Ale czy zakup zewnętrznego pre do 500zl, da spodziewany skok jakościowy? Moim zdaniem różnica będzie na plus, ale nie spodziewałbym się znaczącej poprawy. Lepiej dołożyć i kupić coś porządniejszego - Mani, Buphono, Nuda, LPS-1.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2031
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#3

Post autor: MaciejT »

Ja bym Ci radził znalezienia dystrybutora/sklepu, który by wypożyczył sprzęt za kaucją do testu. Myślę że we Wrocławiu powinieneś kogoś takiego znaleźć. Albo może poszukać życzliwej duszy na forum z Wrocławia. Najlepiej sam spróbuj czy będzie różnica i czy warto kupować zewnętrzne pre.
Jednak przynajmniej dopóki nie zmienisz wzmacniacza, to propozycje typu Nuda, LPS-1 czy nawet Buphoo uważam za zbyt odważne. Te przedwzmacniacze oscylują w przedziale 1000-2500 PLN, w Twojej sytuacji bym się na takie pre po prostu nie rzucał. O Mańku można pomyśleć, choć nawet on może się okazać droższy od Twojego Denona. Może warto poszukać czegoś ze stajni Cambridge Audio lub może NAD?
https://www.olx.pl/oferta/przedwzmacnia ... 7b5341977f

No chyba że wkrótce zamierzasz zmienić wzmacniacz, wtedy pewnie i na preamp należy spojrzeć bardziej perspektywicznie. Przynajmniej moim zdaniem.

Może dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się Art Dj II Pre?
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#4

Post autor: Zeroqll »

W tym rzecz, że tanie preampy Project, Graham, Cambridge, ART DJ nie dadzą dużego skoku jakościowego względem tego co siedzi w Denonie, więc moim zdaniem to taki tymczasowe rozwiązanie i szkoda wydawać na to pieniądze. Lepiej zainwestować w docelowy preamp, albo lepszy wzmacniacz.
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#5

Post autor: tristan86 »

Zeroqll pisze:
24 cze 2019, 12:03
Wbudowane preampy w Denonach z lat 90 są marnej jakości.
Zeroqll - potwierdzone empirycznie? Ja gdzieś słyszałem, że akurat ta seria ma całkiem zacne preampy. W sumie dlatego też się nań skusiłem.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#6

Post autor: Zeroqll »

Testowałem ten wzmak, jak również inne modele Denona, podłączałem do niego preamp Graham Slee SE2 (nowy ok 1500zl) oraz preamp Cambridge (nie pamiętam modelu, bo to był pre znajomego) i o ile można było usłyszeć różnicę in plus, na pewno nie była ona duża. Bardzo fajne pre jest w Denonach z lat 70-80 np PMA 790 oraz 970.
Osobiście uważam, że kupowanie budżetowego preampu do budżetowego pieca z wbudowanym pre to gra nie warta świeczki i wyrzucanie kasy w błoto.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2031
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#7

Post autor: MaciejT »

Moja rada była dyktowana filozofią, że nie warto do wzmacniacza za 500 PLN (i tak moim zdaniem przeszacowane) podłączać pre o wartości 3k. W takiej konfiguracji pre pewnie i tak nie pokaże co potrafi, a wydatek wydaje mi się ryzykowny. Uważam że lepiej niż kupować np Nude (https://www.olx.pl/oferta/nuda-przedwzm ... 2e2ccf1e74) znacznie lepiej kupić tańsze pre, a o ile zostaną środki można je przeznaczyć na lepszy wzmak. Czy szkoda wydawać na to pieniądze? Rzecz względna. Luzie mają różne portfele i priorytety. Trzeba by sprawdzić czy taki Art DJ II czy inny NAD lub Cambridge poprawią coś w odsłuchu czy nie. Myślę że poprawią, ale ja namawiam autora wątku do wypożyczenia sprzętu z salonu i przekonania się "nausznie".
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#8

Post autor: Wojtek »

Zeroqll pisze:
24 cze 2019, 12:03
Wbudowane preampy w Denonach z lat 90 są marnej jakości.
Potwierdzam. Dlatego też prawie nigdy ich nie polecałem na forum.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wzmacniacz Denon PMA-880R - preamp phono

#9

Post autor: wydra »

PMA880phono.png
prosty preamp z dyskretnym stopniem wejściowym na jfetach. Podejrzewam ze tanie wtyczkowce maja podobny albo i gorszy. Wymiana opampa na lepszy, bo zapewne jest wsadzony jakiś słaby. Do tego wymiana kondensatorów na bipolarne lepsze i może być fajny efekt ale to ingerencja w sprzęt a nie każdy tak chce...
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
ODPOWIEDZ