III symfonia Góreckiego

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Jet16
Posty: 45
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:33
Gramofon: Sony PS 4750

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#1

Post autor: Jet16 »

Halo, czy ktoś tutaj interesuje się klasyką? Czy mógłby ktoś powiedzieć słowo o dwóch poniższych wydaniach? Z jakiej matrycy pochodzą, czy dobrze zabrzmią?

Yo Yo Ma
http://tiny.pl/gflb5

Górecki
http://tiny.pl/gflb1
Sony PS 4750 + Nagaoka MP110 + Azur551P
yaqin mc-10l, MA RS6, Audio Note AN-L
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

III symfonia Góreckiego

#2

Post autor: darkman »

Jet16 pisze: Yo Yo Ma
http://tiny.pl/gflb5
To znowu ja, pewnie :shock: przynudzę, ale

Wszystkie wydania na Sony Edition (bdb dyskograficzna seria wydawnicza autoryzowana przez artystę) są dobre, choć w większości digitalizowane. Jest kilka wydań, a linkowane to remaster klasycznej i bdb Sony Ed./digi i tak było nagrane.
Jest też doskonałe wydanie CD i nie wiem czy koniecznie trzeba to mieć na LP. na CD jest tez impresion/inspired Cello suites z serialu o Yo - doskonałe wydawnictwo.
Jet16 pisze: Górecki
http://tiny.pl/gflb1
Tu liczą się wykonania a nie nagrania. Najważniejsze i najlepsze to oba klasyczne i posągowe polskie.

Premierowe, pod okiem kompozytora ze światowej premiery z 1977/78 ze Stefanią Woytowicz, dyr. Ernest Bour-Baden Baden (chyba premierowe z Royan i potem z Warszawskiej Jesieni nie zostały zarejestrowane na płycie, a tylko na taśmie filmowej i nie wiem czy całość).

Wydanie potem dość późne bo z 1992 (amerykanka Dawn Upshaw i dyr. David Zinman). To nagranie spopularyzowało III-cią i kompozytora na świecie.

Kolejne dwa to z Zofią Kilanowicz pod Maestro Antonim Witem - uchodzi za najlepsze na świecie i drugie Zofii Kilanowicz z 2001 (tzw. katowickie jubileuszowe - kompletny majstersztyk!).

Potem jest znakomite wykonanie francuskiej wokalistki (oryginał, rzecz jasna po polsku, ale zapomniałem nazwisko) - to nagranie nowe sprzed kilku lat 2-3ch.

Kilka dobrych i b.dobrych angielskich. Jednak mają się nijak do Zofii Kilanowicz, której emocji wokalnej nikomu nie udało się do tej pory powtórzyć.
Awatar użytkownika
holy_shit_89
Posty: 1432
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:24

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#3

Post autor: holy_shit_89 »

Jet16 pisze:Górecki
http://tiny.pl/gflb1
Czytałem bardzo dobre opinie o tym wykonaniu. Sam jestem zainteresowany, ale zawsze jakoś mi umyka :) Bierz i się nie zastanawiaj :D
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#4

Post autor: Reymont »

darkman pisze:
Tu liczą się wykonania a nie nagrania. Najważniejsze i najlepsze to oba klasyczne i posągowe polskie.
...
Kolejne dwa to z Zofią Kilanowicz pod Maestro Antonim Witem - uchodzi za najlepsze na świecie i drugie Zofii Kilanowicz z 2001 (tzw. katowickie jubileuszowe - kompletny majstersztyk!).
Czy któreś z tych dwóch zostało jakkolwiek zwinylowane?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#5

Post autor: darkman »

Pierwsze ze Stefanią Woytowicz na Polskich Nagraniach. Uchodzi za wzorcowe pod względem interpretacji. Stare, brązowa lub niebieska okładka, zaraz znajdę bo nie pamiętam.
Kilanowicz mam obie wersje na CD (m.in Naxos wydał), jubileuszowe jest też na DVD. O winylu nie słyszałem. Najstarsze mam na kasecie(PN oryg.) z początku lat hm.. pewnie 1992gi.

aha.. fioletowe PN Muza, sorry:
http://culture.pl/pl/dzielo/henryk-miko ... e-nagrania

p.s. oba zapisy z p. Zofią Kilanowicz są rejestrowane na taśmie filmowej. To wcześniejsze śpiewa stojąc ex catedra, a to z 2001 w konsoli Katedry Chrystusa Króla. Oba są niesamowite.
[edit, bo coś pomyliłem, ale już OK.]
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#6

Post autor: Reymont »

Tak, to pierwsze mam, na kasecie, niestety gra podle :(
gorecki.jpg
Zagranicznych wykonań nie mogę słuchać. Szkoda, że Kilanowicz nie ma na winylu.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakupy płytowe (temat ogólny)

#7

Post autor: darkman »

No właśnie.
Też mam tę żółtą pod Katlewiczemz Woytowicz.
Jest szansa, że znajdzie się w zbiorze najlepszych interpretacji maestro Antoniego Wita właśnie na winylu. W planie jest box CD i box LP - byłoby cudnie!
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: III symfonia Góreckiego

#8

Post autor: darkman »

O dzięki, ;)
Swoją drogą nawiązując do tematu = skandal! Trafiły owe wykonania na lata digitalowe w fonografii niestety. Obecnie pole do popisu dla wydawców winyli zwłaszcza, że istnieje taśma wyjściowa (Radio OK Katowice* i WOSPR). Tak więc świat ma My nie.
Wszędzie w dyskografiach wymieniają nagrania CD (album). Na discogs 2 pozycje i jedna reedycja z pp Woytowicz. Kilanowicz tylko CD.

*BTW, wydawca m.in Kwartetu Śląskiego w serii PR Katowice (format CD). Jedna z płyt to Witold Szalonek "Symfonia Rytuałów", rzecz o tyle niezwykła, że dostać cokolwiek W.Szalonka u nas graniczy z cudem. Parę lat temu zamawiałem coś z DGramophone i po grzecznym odczekaniu 2 miesięcy, otrzymałem odpowiedź "out of print, sorry".

A o Góreckim; Z bloga Doroty Szwarcman wykopiowałem:
"Remigiusz Grzela:
Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Kiedy chciałem go na namówić na wywiad, a była powódź we Wrocławiu, powiedział: „A co ja w obliczu tej wody będę o swoich nutkach pierdział”. I zrozumiałem."
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: III symfonia Góreckiego

#9

Post autor: darkman »

Reymont pisze:
07 mar 2017, 22:30
Szkoda, że Kilanowicz nie ma na winylu.
Cytuję Reymonta, co by dostał ewentualnie powiadomienie z wątku, bo nie zagląda ostatnio.

Takie info dla interesujących się:
Maria Wilczek Krupa „Górecki. Geniusz i upór”
Pierwsza biografia kompozytora, ukazała się przedwczoraj.(jeszcze nie mam).
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiaz ... usz-i-upor
Czytają też w Trójce, chyba codziennie: słuchałem jednej części akurat o pierwszych prezentacjach III Symfonii - zapowiada się doskonale i niezwykle interesująco, wręcz sensacyjnie jeśli idzie o wypowiedzi z epoki. Zwłaszcza środowiska kompozytorów.
10:45 To się czyta
Informacje o audycji:
Maria Wilczek Krupa „Górecki. Geniusz i upór”, czyta Szymon Kuśmider, opr. Elżbieta Łukomska
Awatar użytkownika
Taihenwarui
Posty: 1007
Rejestracja: 30 sty 2017, 16:25
Gramofon: Thorens TD 150 MK2
Lokalizacja: JuKej

Re: III symfonia Góreckiego

#10

Post autor: Taihenwarui »

darkman pisze:
04 kwie 2019, 22:21
Taihenwarui pisze:
04 kwie 2019, 19:49
Henryk Górecki - Beth Gibbons, Polish National Radio Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki ‎– Symphony No. 3 (Symphony Of Sorrowful Songs)

Ciekawa fuzja.Beth Gibbons to nie Dawn Upshaw ale wykonanie przepiekne no i szacunek za nauczenie sie tekstu.Polecam!
:clap: Interesujące. Maestro Prof. K.Penderecki to sobie może nawet z K.Bednarkiem nagrać i nic się nie stanie jeśli to będzie duet z Moniką Brodką. Natomiast wokalistka Portishead czy Lisa Gerrard to nieco inny nurt estetyczny. Uwielbiam Lisę, ale jej wykonanie III zupełnie się minęło z moją estetyką.
BTW, Dawn Upshaw nawet to jednak nadal nie ta klasa co Stefania Woytowicz i Zofia Kilanowicz (oba wykonania to absolutny top i dowód na to, że absolut jednak istnieje!). Swoją drogą kiedyś byłym ciekaw jak 3cią zaśpiewałaby Anna Netrebko, ale już się domyśliłem, podobnie do Upshaw w manierze jednak operowej bardziej zapewne, a to jednak lament.
BTO Taihenwarui@ mamy taki temacik z III Góreckiego w tle, a nawet więcej:
viewtopic.php?f=31&t=9893&p=231812&hili ... II#p231812
i zapraszamy niezmiennie.
Pozwolilem sobie przeniesc dyskusje tutaj zatem.
Niestety nie porownam z Kilanowicz , poniewaz nie posiadam i nie slyszalem prawdopodobnie. Wykonanie S.Woytowicz mam gdzies na kasecie w piwnicy i nie pamietam jak brzmi. Porownalem do Upshaw poniewaz to wydanie posiadam. Interpretacja Upshaw to moze nie ta klasa so poprzedniczki ale podoba mi sie bardziej niz Gibbon i zgadzam sie , ze powiniem byc to lament. Nie slyszalem tez wykonania Lisy Gerrard, nawet nie wiedzialem, ze istnieje.

Mysle, ze interpretacja Gibbons nie jest zla, jest po prostu inna.

To nie pierwsza taka nowoczesna fuzja K.Pendereckiego, widzialem jego wystep z Aphex Twin w ramach Europejskiego Kongresu Kultury 2011.Bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: III symfonia Góreckiego

#11

Post autor: darkman »

Taihenwarui pisze:
10 kwie 2019, 11:54
Nie slyszalem tez wykonania Lisy Gerrard, nawet nie wiedzialem, ze istnieje.
Jest takie wykonanie. Na UT znajdziesz z Sofii, ale jakość nagrania koszmarna.

Interpretacja Gibbons oczywiście jest interesująca i de facto inna. W sumie i o to też chodzi w sztuce. Mnie bardziej chodzi o to, że do szkoły polskiej wykonania tego dzieła ma się nijak. Coś jak z Chopinem. Szkoła polska rządzi niezależnie od narodowości czy interpretacji wykonawcy.
W mojej opinii/guście muzycznym/ tu właśnie polska szkoła wykonawcza ma głos decydujący, nie tylko jak ale i dlaczego.

Upshaw to chyba ta klasa, tylko jak dla mnie zbyt w manierze operowo scenicznej. Oczywiście prymat popularyzacji III Symfonii na zawsze już pozostanie w jej dorobku.

Bartoszczaku@ by tu wpadł do wątku, to byśmy mieli opinię profesjonalnego wokalisty operowego, jako przyczynek do tego co się podoba wykonawcom, krytykom i publiczności.

p.s. wyciągnij tę kasetę z piwnicy. Nie uchodzi! ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: III symfonia Góreckiego

#12

Post autor: darkman »

Kilka wywiadów i audycji polskiego radia zebranych razem na temat III Symfonii, również rozmowy z kompozytorem.
(luty 2022)
https://www.polskieradio.pl/39/156/Arty ... na-uznanie

Informacja o wykonaniu Elżbiety Szmytki wraz z fotorelacją - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
https://filharmonia.szczecin.pl/wydarze ... Goreckiego

Wydanie DUX z 2017:
https://hi-fi.com.pl/p%C5%82yty/klasyka ... snych.html
ODPOWIEDZ