Zapowiedzi plytowe

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Zapowiedzi plytowe

#1216

Post autor: Biogon »

Hiper86 pisze:
28 sty 2019, 12:45
kolorowej płyty, są różnice w dźwięku?
kolorowe potrafią szumieć. Sprawdzone na tłoczeniach z TAKT-u.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Zapowiedzi plytowe

#1217

Post autor: wojtekf »

Biogon pisze:
28 sty 2019, 18:56
Hiper86 pisze:
28 sty 2019, 12:45
kolorowej płyty, są różnice w dźwięku?
kolorowe potrafią szumieć. Sprawdzone na tłoczeniach z TAKT-u.
Może konkretne tłoczenia z Taktu. Mam dziesiątki kolorowych i nie zaobserwowałem, żeby kolor nośnika w jakikolwiek sposób wpływał na dźwięk. Oczywiście nie mówimy o Picture Disc, bo to zupełnie inna historia.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1218

Post autor: darkman »

SCALE OF COLOR VINYL SOUND QUALITY CHARACTERISTICS:*

(Noise characteristics — 1= quietest / 10 = noisiest)

1. GGR Black custom formula made by CAF, Srl

2-3. Natural (uncolored) vinyl, transparent colors

6. Non-Mixed Opaque Colors (excluding White)

7. White

7. Opaque Mix (Mixing opaque and translucent color(s) in particular; and also tend to have visible “staining” after a few hundred records, which can be seen in certain light, and causes a sound issue).

7-8. Random Color / Recycled Color Shades

8. Most hand-made variants

8-10. Glow In The Dark / Glitter Records

źródło:https://www.gottagrooverecords.com/vinyl-colors/
Pojawiają się takie zestawienia dość regularnie, podobnie ów nieśmiertelny temat dyskusji.
Były też nieco inne źródłowo, choć podobne zestawienia na forum.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Zapowiedzi plytowe

#1219

Post autor: wojtekf »

To samo źródło podaje:
The information on this page is based solely upon our experience running the various PVC formulations that we use at GGR. (In other words, please don’t use this information against other pressing plants, or when considering purchasing a new record — every plant has their own approach, and every record has its own unique characteristics). We only provide this information to help customers in the decision making process for records we press at GGR.

Jak również:
From our experience, the main reason colors can run differently (and sound different) is due to the melt characteristics of the vinyl itself — it has nothing to do with the actual color pigments, but instead, the PVC formulations.

Za dużo zmiennych, żeby wydać jednoznaczny osąd ;) I jest całe mnóstwo innych czynników, które wpłyną na jakość wydania w większym stopniu niż kolor nośnika.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 20:55 przez wojtekf, łącznie zmieniany 1 raz.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Zapowiedzi plytowe

#1220

Post autor: wojtekf »

Z jednym mogę się jednak zgodzić. Płyty "glow in the dark" będą brzmieć gorzej, niezależnie od całej reszty procesu.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1221

Post autor: darkman »

Toteż go nie wydaję :mrgreen:
Inne tego typu zestawienia parę lat temu wstawiał ktoś z chłopaków o dłuższym stażu na forum, Królix@, być może - nie pamiętam za dokładnie. Gdzieś to jest w czarnej odchłani forum. Temat powraca jak bumerang. Czarny to też kolor, choć świat analogowy jest kolorowy.
Odnotować należy fakt, że takowe istnieją, a dyskusja jak napisałem jest nieustająca. I tyle. ;)
wojtekf pisze:
28 sty 2019, 19:34
Mam dziesiątki kolorowych i nie zaobserwowałem, żeby kolor nośnika w jakikolwiek sposób wpływał na dźwięk.
Wolf`iemu@ nie podskoczysz. :D On chyba nie ma żadnej czarnej. A ma kilka 8-) płyt w zbiorze. No może jednego Sinatrę, wiem bo mi kupował też z pierwszego rzutu biedrzanego. :)
wojtekf pisze:
28 sty 2019, 20:55
Z jednym mogę się jednak zgodzić.
Wojtku to nie jest kwestia zgody, tylko pryncypiów.
Dobre płyty kolorowe, to trochę klasyki na rubinowych winylach i Beatlesi na Odeonie.
Mnie to lotto, bowiem nie zbieram kolorowych. Poza Beatlesami, rzecz oczywista.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Zapowiedzi plytowe

#1222

Post autor: wojtekf »

darkman pisze:
28 sty 2019, 21:04
Wojtku to nie jest kwestia zgody, tylko pryncypiów.
W sensie, że płyta musi być czarna (i pewnie jeszcze obowiązkowo first press)? ;)
To ja się taktownie oddalę ;)
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1223

Post autor: darkman »

BTW, co do klasyki (pisałem to już w ówczesnym wątku), znawcy tematu/poważni kolekcjonerzy, stoją na stanowisku, że owe wydania klasyczne brzmią dobrze i nieco inaczej, ale są zauważalnie mniej trwałe. ( tu o: rubinowa klasyka winyla).
wojtekf pisze:
28 sty 2019, 21:08
W sensie, że płyta musi być czarna
Skądże. Płyta może mieć dowolny kolor.
wojtekf pisze:
28 sty 2019, 21:08
i pewnie jeszcze obowiązkowo first press
Skądże. Płyta z samej natury jest 1Pressem. Reszta to kopie mistrza. Wbrew pozorom nie mam odlotu na punkcie 1Pressów. Tak se zbieram, bo lubię.
W mojej opinii wielu płyt i wykonawców nie ma sensu poszukiwanie pierwszych wydań. Obecnie jest całe mnóstwo znakomicie i starannie wydanych reedycji, zwłaszcza w specjalizujących się w tym wytwórniach. Dotyczy to wielorakich aspektów, ale to zupełnie inny temat.
Daruj pse, ale może dodam dla jasności - mnie jest zupełnie obojętne, kto co zbiera. Szanuję każdą kolekcję i każdego zbieracza w tym samym zakresie, jak jest mi to obojętne.
Każdy de facto ma własne know how na zbieranie płyt, jeśli o tym mowa. Mnie nic do tego, bo też mam własne.
Rynek kolekcjonerski kieruje się własnymi zasadami gradacji, które są ogólnie znane i przyjęte.
Jedne płyty ceni się kolekcjonersko bardziej, a inne mniej.
Osobiście z pewnym zadowoleniem akceptuję ten istniejący stan rzeczy, bo co ja Q mogę? :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapowiedzi plytowe

#1224

Post autor: Myszor »

Tworzywa (hdpe, ldpe, pcv, polyester) jako surowiec od producenta np. BASF, są przezroczyste lub mleczne takie granulki.
Żeby miały kolor trza dodać barwnik. Na przykład czarny :)
Aby porownanie było miarodajne sądzę że trza by tą samą matrycą wytłoczyć z czarnego i np. na czerwono barwionego pcv.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Zapowiedzi plytowe

#1225

Post autor: Biogon »

wojtekf pisze:
28 sty 2019, 19:34
Mam dziesiątki kolorowych i nie zaobserwowałem, żeby kolor nośnika w jakikolwiek sposób wpływał na dźwięk. Oczywiście nie mówimy o Picture Disc, bo to zupełnie inna historia.
Puść wersję czarną a potem kolorową na jakimś MicroLine czy Shibata. Szum usłyszysz oczywiście na rozbiegówce i pomiędzy utworami a nie na nagraniu. Jest zauważalne i czasami wqrvia. Z tego co kiedyś słyszałem od człowieka, który reklamował cały nakład w tłoczni, wszystko zależy od użytego granulatu. Jeśli zastosujesz słaby to może szumieć. Ja staram się kupować czarne, chociaż czasami potrafię się skusić na coś kolorowego ale w bardziej hałaśliwej muzyce.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 22:42 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1226

Post autor: darkman »

Chyba tak. Rodzi się pytanie o skład chemiczny i rodzaj barwnika (mineralny? syntetyczny?,?). Leonardo się na tym znał :). Też o tym kiedyś wspominaliśmy, że tak na prawdę czarna płyta z założenia jest de facto mleczna.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapowiedzi plytowe

#1227

Post autor: Myszor »

Jeśli wpływa barwnik to najlepszą jakość powinny mieć clear a nie czarne :)

Następnym razem przy okazji jakiejś nowości kupię wersję black i color co by porównać.
Awatar użytkownika
Petro
Posty: 682
Rejestracja: 19 cze 2017, 20:44
Gramofon: PS-X75, SL-1600
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1228

Post autor: Petro »

Myszor pisze:
28 sty 2019, 22:47
kupię wersję black i color
no to jeszcze clear. Tylko powinienes jeszcze miec DJ-a który będzie losowo (w znaczeniu nieznanej Tobie kolejności) puszczał(a) różne utwory. To chyba może być niezły scenariusz na spotkanie vinylowe.
PS-X75, SL-1600mk2//AT33E LC-OFC//AT440Mla-VMN50SH//Accu E-406V//Quadral Vulkan
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zapowiedzi plytowe

#1229

Post autor: darkman »

Mam takie, np Furia, Behemot i coś tam jeszcze, ale żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce porównywać, to hm..
Mogę Wam powiedzieć jak się mają labele zielone do niebieskich i granatowych na czarnych winylach, np:
:D
Załączniki
IMG_2185.jpg
Atman

Re: Zapowiedzi plytowe

#1230

Post autor: Atman »

.
Ostatnio zmieniony 29 cze 2020, 21:40 przez Atman, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ