Pierwsze zakupy

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
adamorson
Posty: 3
Rejestracja: 17 lut 2015, 12:25
Gramofon: Dual CS 415
Lokalizacja: Krk / GŚl

Pierwsze zakupy

#1

Post autor: adamorson »

Dzień Dobry, noszę się z zamiarem kupna pierwszej płyty . Proszę o poradę na co zwracać uwagę przy wyborze. Lepiej nową czy używaną i jaka to różnica? Na początek marzy mi się breakout - blues ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Pierwsze zakupy

#2

Post autor: slide »

Witam. Temat jest dość szeroki. Nowa czy używana? Zależy też od ceny. Jeśli płyta jaka Cię interesuje jest dostępna w sprzedaży a cena dla ciebie odpowiednia to kup ją. Napewno nie będzie mocno "smażyć" w wyniku jej "zajechania". Jednak są osoby twierdzące że pierwsze/wczesne wydania danego nagrania nawet używane są lepsze, brzmią lepiej. Jednak na używanych płytach z nieznanego źródła można się "sparzyć" (np. Allegro i inne aukcje). Jeśli chodzi o płyty używane to najlepiej gdybyś kupował takie z możliwością odsłuchu (np giełdy). Wizualnie to wiadomo jeśli płyta ma widoczne z 10metrów rysy to nie będzie grała dobrze, Ale takie powierzchniowe ryski papierówki/kopertówki widoczne pod światło nie powinny przeszkadzać i możesz zarysykować z kupnem takiej płyty. Zaryzykować bo nawet wizualnie ładna używana płyta może być już zajechana przez częste odtwarzanie lub złą kalibrację gramofonów poprzednich właścicieli. Czasem pomoże porządne mycie jeśli była tylko brudna.

To takie moje skrótowe spostrzeżenia. Kupuj swą pierwszą płytę śmiało jeśłi jest nowa. Od czegoś musisz zacząć. Zadawaj pytania, na forum jest wielu zagorzałych audiofilów na pewno pomogą ;)
darek 61
Posty: 23
Rejestracja: 05 mar 2015, 08:52

Pierwsze zakupy

#3

Post autor: darek 61 »

Też brak mi jest jakiego kol wiek doświadczenia w kupowaniu płyt.Pierwsze używane płyty będą takie które mają zadbane okładki,chyba po nich można poznać czy poprzedni użytkownik dbał o płytę.Jeżeli się mylę to mnie wyprostujcie.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Pierwsze zakupy

#4

Post autor: blispx »

i tak i nie.. różnie z tym bywa - bywa że okładka jeszcze w stanie shrink (w folii) a płyta to drapakiem była traktowana, choć oczywiście okładka w dobrym stanie szczególnie przy jakimś białym kruku także jest mile widziana ;p

Musisz sobie wyrobić zdanie swoje o sprzedawcach nie ma innej rady. Po czasie się zdziwisz że bierzesz tylko i wyłącznie od określonej grupy ludzi a resztę zlewasz

Okazjonalnych sprzedawców sprawdzaj - nie kupuj wiele bo to ryzyko
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ