Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Berenguer deMontagut
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2013, 01:46
Lokalizacja: Wrocław

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#1

Post autor: Berenguer deMontagut »

Robiąc z żoną selekcję artystów do kolejki zakupów winylowych stwierdziliśmy, że czas na Bruce'a Springsteena. Zaczęliśmy przeglądać dokładnie jego dyskografię i ujął nas koncert z cyklu MTV unplugged. Uznałem, że taki materiał musi świetnie brzmieć na analogu więc wrzuciłem tytuł na allegro. Niestety wyskoczyły mi tylko płyty cd od 25 zł (za nówki w folii).

Wniosek: skoro czegoś nie ma na allegro to nie istnieje :) Coś mnie jednak tknęło, żeby jeszcze sprawdzić na discogs czy na pewno ta płyta nie została wydana na winylu i... SZOK. Została wydana, ale jej ceny są absolutnie odjechane. Średnio od 50 do 150 euro, a absolutnym mistrzem jest facet, który płytę w stanie VG+ wystawił za dokładnie 201 euro! WOW! Czemu cd z tym koncertem kosztuje 25 zł a używany winyl w stanie vg+ ponad 800 zł?

Co jest takiego wyjątkowego w tej płycie, że osiąga tak zawrotne ceny? Ja rozumiem gdyby to był jakiś first historyczny press beatlesów czy innego kultowego zespołu z lat 60/70-tych, ale przecież ten Springsteen to koncert niemalże współczesny (sam go pamiętam, a mam ledwie trzydziestkę :) ).
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#2

Post autor: kielek »

Wiele płyt moich ulubionych wykonawców na cd kosztuje po 20 zł a na winylu 10 razy więcej(co najmniej).Po prostu winyl wydawany był w tym czasie często w bardzo małym nakładzie,niemalże kolekcjonerskim i stąd takie ceny.Jeśli coś wyszło w milionach sztuk często wznawiane a coś w ograniczonym nakładzie(często nawet nie w tysiącach) to osiąga potem kuriozalne ceny licząc na hojność prawdziwych fanów kolekcjonerów :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#3

Post autor: Wojtek »

Tak. Tu chodzi tylko i jedynie o ograniczony nakład i brak reedycji :)
Kup CD.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#4

Post autor: motown »

Niestety takie "ceny z dupy" (proszę wybaczyć kolokwializm) to teraz norma na rynku płyt winylowych. Handlarze wyczuli, że winyl wraca i można na tym zarobić, więc dlaczego nie? Co innego jeśli jakiś tytuł wyszedł w nakładzie 100 sztuk na powiedzmy różowym winylu, ale problem dotyczy płyt pospolitych, których tłoczono tysiące (albo i setki tysięcy).

Moda na winyle i sentymenty kupujących, którzy są gotowi zapłacić więcej za swoją ulubiona muzykę kształtują takie właśnie ceny, a sprzedawcy to bezwzględnie wykorzystują. A z kolei kolekcjonerzy inwestują, żeby potem drożej sprzedać. Sytuacja się zmieni jak moda na czarne płyty przeminie albo jak winyl spowszednieje tak jak kompakt. Czyli długo jeszcze nie będzie tanich płyt ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Berenguer deMontagut
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2013, 01:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#5

Post autor: Berenguer deMontagut »

Wojtek pisze:Tak. Tu chodzi tylko i jedynie o ograniczony nakład i brak reedycji :)
Kup CD.
Kupiłbym cd... jakbym miał na czym go odtworzyć :)
Zastanawia mnie w takim razie polityka wydawnictw. Skoro widać, że na coś jest taki popyt to trzeba robić reedycje i sprzedawać, sprzedawać, sprzedawać :)
Pozostaje mi cierpliwie poczekać na jakąś okazję na aukcjach albo na nowe wydanie. Może skoro z serii mtv unplugged są powszechnie dostępne na winylach koncerty Kultu i reedycje Nirvany oraz Alice in Chains to może i Springsteena wydadzą.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Re: Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#6

Post autor: Winters »

motown pisze:Niestety takie "ceny z dupy" (proszę wybaczyć kolokwializm) to teraz norma na rynku płyt winylowych. Handlarze wyczuli, że winyl wraca i można na tym zarobić, więc dlaczego nie? Co innego jeśli jakiś tytuł wyszedł w nakładzie 100 sztuk na powiedzmy różowym winylu, ale problem dotyczy płyt pospolitych, których tłoczono tysiące (albo i setki tysięcy).
To kupujący napędzają rynek, a nie sprzedający. Owszem, ci drudzy często wołają ceny z Księżyca, ale to prowadzi do braku zainteresowania.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#7

Post autor: motown »

Winters pisze:To kupujący napędzają rynek, a nie sprzedający. Owszem, ci drudzy często wołają ceny z Księżyca, ale to prowadzi do braku zainteresowania.
No zgadza się, ale płyty nie tanieją. Są aukcje gdzie od miesięcy cena stoi na jakimś bezsensownym poziomie powiedzmy 900 zł i mimo braku zainteresowania nie spada.
Czyli według Ciebie jeśli nikt nie będzie kupował płyt to cena spadnie? Nie sądzę. A co z nowymi wydaniami? Też będą tańsze jak nikt nie będzie tego brał?
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#8

Post autor: krolix »

motown pisze: No zgadza się, ale płyty nie tanieją. Są aukcje gdzie od miesięcy cena stoi na jakimś bezsensownym poziomie powiedzmy 900 zł i mimo braku zainteresowania nie spada.
Czyli według Ciebie jeśli nikt nie będzie kupował płyt to cena spadnie? Nie sądzę. A co z nowymi wydaniami? Też będą tańsze jak nikt nie będzie tego brał?
Jak ktoś ustawia "kosmiczną" stawkę to znaczy, że nie zależy mu na szybkiej sprzedaży. Zdarzają się ludzie, którzy mają kasę i z różnych powodów nie bawią się w poszukiwanie tańszych ofert - na takich liczą handlarze wystawiający płyty po zaporowej dla większości stawce. Wystawienie na discogs nic nie kosztuje, na ebayu też chyba nie (albo powtórne wystawienia są darmowe), a rzadkie wydania płyt nie tracą na wartości nawet gdy wychodzą reedycje więc ze sprzedażą nikt nie goni. ;)
Darek

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#9

Post autor: Darek »

Berenguer deMontagut pisze:Bruce'a Springsteena
Mozna kupic taniej a gdyby poszukac glebiej albo poczekac to byloby jescze troche taniej

http://www.ebay.co.uk/itm/BRUCE-SPRINGS ... 43aa6cd8a1


http://www.ebay.co.uk/itm/BRUCE-SPRINGS ... 3cce23db70
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#10

Post autor: Wojtek »

Darek pisze:Mozna kupic taniej a gdyby poszukac glebiej albo poczekac to byloby jescze troche taniej
Jak (prawie) zawsze ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darek

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#11

Post autor: Darek »

Wojtek pisze:Jak (prawie) zawsze
noooooo :lol: tylko trzeba troszke poszperac w tym wirtualnym swiecie :lol: mimo wszystko cena jest troszke wysoka, no ale limitowana edycja, mozna jeszcze poczekac na wznowienie. Jesli bedzie ;) ale raczej bedzie
Awatar użytkownika
Berenguer deMontagut
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2013, 01:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#12

Post autor: Berenguer deMontagut »

Faktycznie 160$ to sporo taniej niż 200eu, ale mimo wszystko dla mnie to i tak szok w porównaniu do tego, że dotychczas mój najdroższy winyl kosztował bodajże 65 zł :)
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko oczekiwanie na ewentualną reedycję i polowanie na jakąś okazję na ebayu.
Darek

Springsteen unplugged - skąd takie ceny?

#13

Post autor: Darek »

Berenguer deMontagut pisze:ebayu
poszukaj jeszcze na innych serwisach np. Gemm itp.
ODPOWIEDZ