Media M. - Czyli winyl powraca...

Wszystko na temat kupowania płyt
shogun
Posty: 4
Rejestracja: 01 kwie 2013, 20:44

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#31

Post autor: shogun »

Dzisiaj artysta wydaje płytę - CD kosztuje 15-20zł, może 30zł a winyl 60 lub więcej, dlaczego ? Czy zrobienie jednej płyty winylowej tyle kosztuje, czy raczej płacisz za 'poczuciu ekskluzywności' a nie za winyl? W cenie 1 winyla mogę mieć nawet kilka CD.

W momencie kiedy sporo osób startuje z gramofonem za 300-500zł(a gdzie jeszcze reszta sprzętu), zachodzi pytanie o sens inwestycji w winyle, skoro zakup 5-10 płyt przekroczy wartość sprzętu na którym będziemy je odtwarzać. Nie mówiąc już o kosztach złożenia jakiejś większej kolekcji. Sam jestem od jakiegoś czasu "ostro napalony" na winyl, ale właśnie koszt płyt każe zastanawiać się nad sensem inwestycji.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41601
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Media M. - Czyli winyl powraca...

#32

Post autor: Wojtek »

shogun pisze:zachodzi pytanie o sens inwestycji w winyle, skoro zakup 5-10 płyt przekroczy wartość sprzętu na którym będziemy je odtwarzać.
A czy to naprawdę stanowi jakiś problem mentalny w odniesieniu do tego hobby? :)
Jeśli tak to wychodzi z tego, moim zdaniem, niezła głupota.
shogun pisze:Nie mówiąc już o kosztach złożenia jakiejś większej kolekcji.
Umówmy się, że każda większa kolekcja w pewnym momencie przekroczy wartość sprzętu, na którym go odtwarzasz.
Jest to dość naturalne zjawisko.

Jeśli ma nie być głupoty to wypadałoby postawić tezę inaczej, np. "winyle kosztują 2x więcej od CD, czy opłaca się?"
Takie pytanie już jest bardziej sensowne :)

Pytanie kontra: po co kupować nośniki z muzyką? Dla zbieractwa czy dla muzyki?
Ogólniak, bo odnosi się do każdego nośnika, ale jak najbardziej pasuje do tej sytuacji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
shogun
Posty: 4
Rejestracja: 01 kwie 2013, 20:44

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#33

Post autor: shogun »

Wojtek pisze:Jeśli ma nie być głupoty to wypadałoby postawić tezę inaczej, np. "winyle kosztują 2x więcej od CD, czy opłaca się?"
Mniej więcej do tego sprowadza się pierwsza część mojej wypowiedzi - czy opłaca się oraz dlaczego tak jest ?

Co do sprawy kosztów gramofonu i płyt, chodziło mi raczej o kwestię do rozważenia: czy pakować się w winyle ze względu na koszty, skoro na sprzęt przeznaczmy kilkaset złotych(wynika to pewnie z ograniczeń budżetu) a stworzenie kolekcji od zera pochłonie o wiele więcej - tutaj sam się zastanawiam - zaczynać czy nie ? ;)
Wojtek pisze:Pytanie kontra: po co kupować nośniki z muzyką? Dla zbieractwa czy dla muzyki?
Dzisiaj można wiele płyt kupić w postaci mp3, ale to jednak nie to samo co otrzymanie fizycznego nośnika, więc jest w tym jakiś element zbieractwa. W mojej opinii całkiem inne wrażenia daje posiadanie nośnika, niż ściągnięcie mp3. I tutaj znów wracamy do kwestii kosztów tego zbieractwa ;)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Media M. - Czyli winyl powraca...

#34

Post autor: vinylpiotrek »

Wszystko zależy od gustów muzycznych preferencji itp.
Wiele tytułów na winylu (uzywanych0 jest tańszych, wiele na CD nie zostało nigdy wydane, w innych czasach innych gatunkach muzycznych jest wręcz odwrotnie.
Przeważnie "winylowcy" mają odtwarzacze CD, odwrotnie rzadziej, więc na pewno posiadanie gramofonu ułatwia dostęp do repertuaru.
Estetyka wydawnictwa , spadek / wzrost wartości materialnej, jakość dźwięku przeważnie tez raczej na korzyść LP.
Wygoda obsługi, i archiwizacji to kwestia subiektywna.
Jeszcze jest kwestia dostępu do w miare okazyjnych sposobów zakupu winyli, głownie chodzi o miejsce pobytu stałego lub czasowego, mobilność i ilość wolnego czasu.
Jeśli nie jesteś przekonany do wyższości danego nośnika nad innym, to zbieraj płyty dwutorowo, kierując się dostępnością danego tytułu na tym lub na tym, i ewentualnymi wpadkami jakościowymi któregoś z wydań.
Obrazek
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#35

Post autor: michmaz »

shogun pisze:Dzisiaj artysta wydaje płytę - CD kosztuje 15-20zł, może 30zł a winyl 60 lub więcej, dlaczego ?
Zacznijmy od tego ze koszt nośnika, tłoczenie, transport do sklepu itp. to może z 5 złotych z ceny płyty CD. Reszta to reklama, narzut wytwórni, marże itd. Z czego artysta dostaje może 5-10%. (biegał po necie taki obrazek btw.)
Obrazek
W kwestii ceny winyli dodatkowo do tych kosztów płyty dochodzi cena tłoczenia a ze względu na sam proces jak i na prostą ekonomię skali (gdzie CD tłoczy się na potęgę a winyl to typowo nisza) + dodatkowa marża którą zaakceptuje ktoś kto chce winyl :) i wychodzi cena 100+ zł/ płytę. No i kwestia relatywnej ceny płyty dla Polaka....gdzie dla Niemca to relatywnie jak 15-20 zł :D
Roszp
Posty: 52
Rejestracja: 07 lut 2013, 11:28
Gramofon: DIY
Kontakt:

Media M. - Czyli winyl powraca...

#36

Post autor: Roszp »

shogun pisze:czy opłaca się oraz dlaczego tak jest ?
Oczywiście, że się nie opłaca! Przecież możesz mieć tę samą muzykę dużo taniej.
Jeśli stawiasz to w takim świetle to lepiej się w to nie baw.

My jesteśmy świrnięci - lubimy mieć namacalny kontakt z muzyką, macać okładki, oglądać wkładki, czytać teksty piosenek, oglądać kręcącą się płytę, czyścić winyle, wąchać je, kupować w najdziwniejszych wydaniach i czort wie co jeszcze.
A że to kosztuje trochę więcej? Trudno, żadne hobby nie jest tanie.

(trochę na wyrost użyłem liczby mnogiej, w końcu jestem początkującym adeptem sztuki gramofonowej)
Zapraszam na mojego bloga o muzyce i nośnikach:
www.tonskladowy.pl
Awatar użytkownika
michmaz
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2013, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#37

Post autor: michmaz »

Roszp pisze:Oczywiście, że się nie opłaca!
To "pierwsze primo" :D
Roszp pisze:My jesteśmy świrnięci - lubimy mieć namacalny kontakt z muzyką, macać okładki, oglądać wkładki, czytać teksty piosenek, oglądać kręcącą się płytę, czyścić winyle, wąchać je, kupować w najdziwniejszych wydaniach i czort wie co jeszcze.
A to kwintesencja :D Liczba mnoga jak najbardziej uzasadniona :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41601
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Media M. - Czyli winyl powraca...

#38

Post autor: Wojtek »

Roszp to dobrze podsumował :)
Gdybym ja patrzył na "opłacalność" tego hobby z takiej dziwacznej perspektywy to chyba nie miałbym ani winyli ani CD ani nawet porządnego (albo w ogóle jakiegokolwiek) sprzętu do odtwarzania muzyki, bo przecież mógłbym mieć mp3 taniej/za darmo... ;)
A przecież zasadniczo nie o to tutaj chodzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#39

Post autor: krolix »

shogun, kup sobie gramofon za 30 000 zł i nie będziesz odczuwał więcej takich rozterek, że wydałeś więcej na płyty niż na sprzęt. ;)

A tak poza tym, to wśród ostatnich LP jakie zakupiłem kilka kosztowało 35-40 zł za egzemplarz. Dodam, że chodzi o nowe płyty wydane w latach 2012-2013.
shogun
Posty: 4
Rejestracja: 01 kwie 2013, 20:44

Re: Media M. - Czyli winyl powraca...

#40

Post autor: shogun »

@vinylpiotrek
Ciekawy głos w dyskusji, trochę zmieniający moje spojrzenie na temat :)
krolix pisze:shogun, kup sobie gramofon za 30 000 zł i nie będziesz odczuwał więcej takich rozterek, że wydałeś więcej na płyty niż na sprzęt. ;)

A tak poza tym, to wśród ostatnich LP jakie zakupiłem kilka kosztowało 35-40 zł za egzemplarz. Dodam, że chodzi o nowe płyty wydane w latach 2012-2013.
"Przyczepiliście się" :D najmniej istotnej części wypowiedzi i mimo wyjaśnień niepotrzebnie ciągniecie temat. Nie mam żadnych rozterek, nawiązywałem do kosztów winyla i cd, bo przeglądając sieć można dojść do wniosków że nie ma istotnej różnicy w cenie wytłoczenia winyla a cd(chociaż to zależy od ilości), a na półkach w sklepie już tę różnicę widać. I tutaj każdy sobie sam musi odpowiedzieć jak ceni ewentualne dodatkowe wrażenia płynące z posiadania cd/winyla i jak dużo za te wrażenia jest w stanie zapłacić.
Chciałem po prostu poznać punkt widzenia innych na kwestię "opłacalności" i to nie tylko w sensie materialnym ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41601
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Media M. - Czyli winyl powraca...

#41

Post autor: Wojtek »

shogun pisze:"Przyczepiliście się" :D najmniej istotnej części wypowiedzi i mimo wyjaśnień niepotrzebnie ciągniecie temat.
Sory shogun, ale ciągle mówisz o "opłacalności" tego przedsięwzięcia, tak więc nie dziw się, że do tego aspektu pijemy.
Jeśli nie o to, to w takim razie o co jeszcze pytasz?
"Czy to hobby ma sens?"
Jak najbardziej ma, ale nie dla każdego.
shogun pisze:Chciałem po prostu poznać punkt widzenia innych na kwestię "opłacalności" i to nie tylko w sensie materialnym ;)
A co to jest "opłacalność niematerialna"?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Media M. - Czyli winyl powraca...

#42

Post autor: vinylpiotrek »

shogun pisze: zachodzi pytanie o sens inwestycji w winyle, skoro zakup 5-10 płyt przekroczy wartość sprzętu na którym będziemy je odtwarzać
To najzupełniej normalne.
Za gramofon z wkładką, na którym aktualnie najwięcej słucham dałem 45 złotych, za igłę ok. 100, na to kładę płytę, za która zapłaciłem ponad 300 złotych.
To normalna rzecz w naszym hobby.
Obrazek
Pilot
Posty: 769
Rejestracja: 03 mar 2013, 09:10

Media M. - Czyli winyl powraca...

#43

Post autor: Pilot »

Posiada z Was ktoś płytę Leonarda Cohena "Songs from the road"? Widzę że jest dostępna w MM.
Pilot
Posty: 769
Rejestracja: 03 mar 2013, 09:10

Media M. - Czyli winyl powraca...

#44

Post autor: Pilot »

Pytanie już nie ważne. Byłem, kupiłem. Popatrzałem na płytki KISS, Mason, Maidenów, AC DC i wiele wiele innych, różnych tytułów. Widać że nadążają za sprzedażą i wprowadzają nowe tytuły. Nawet płyta zespołu Kat.
ODPOWIEDZ