Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Qstryk
Posty: 4
Rejestracja: 02 lip 2016, 22:26

Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#1

Post autor: Qstryk »

Witam wszystkich Forumowiczów,
Zastanawia mnie pewna sprawa. Jestem posiadaczem pierwszej płyty Urszuli z roku 1983. Cała sprawa kręci się wokół piosenki «Bogowie i Demony». Ostatnio zasłyszałem tę piosenkę puszczaną z internetu i bardzo się zdziwiłem, gdyż brzmiała inaczej, niż ją sobe kojarzyłem. I faktycznie, moje nagranie różni się od tych, które znalazłem na Youtube. Zacząłem grzebać w poszukiwaniu informacji, na Wikipedii znalazłem artykuł o wydanym w 1982 singlu «Bogowie i Demony / Luz blues - w niebie same dziury». Sam artykuł był krótki, ale jako ciekawostkę w nim podano, że piosenki trafiły na debiutancki album w innych, „mniej dynamicznych” wersjach. Następnie na stronie discogs.com znalazłem oznaczenia matryc dla tego albumu:
Dla strony A: SVT 004 A-4 K
Dla strony B: SVT 004 B-2 K

Na mojej płycie strona B się zgadza, ale strona A (na której to są «Bogowie i Demony») ma oznaczenie SVT 004 A-2 K.

Jestem ciekaw, z czym mam właściwie do czynienia. Jeden z pierwszych egzemplarzy? Jak często się zdarzają takie rzeczy i jak to się przekłada (jeśli w ogóle) na wartość płyty?
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#2

Post autor: Gramofonik »

NA singlu wyszły wersje radiowe, a na dużej płycie wersje przygotowane na dużą płytę

Savitor.... to ci od produkcji cholewek do butów :)
Matryce były różne, bo i płyta była popularna, wiec wznowień, dodruków pewnie było kilka.
Qstryk
Posty: 4
Rejestracja: 02 lip 2016, 22:26

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#3

Post autor: Qstryk »

A więc wychodzi na to, że mam na płycie wersję radiową, bo „bardziej dynamiczną”, niż inne.
Strasznie to… nieporządne, niestaranne, niesolidne. :think:
Wprawdzie to nie książka, żeby numery wydań oznaczać, ale jak coś wydawać to lepiej się trzymać jednego schematu.
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#4

Post autor: Gramofonik »

Na singlu masz wersje radiowe, a na dużej płycie wersje płytowe, nie sądzę abyś miał na dużej płycie wersje radiowe, które wydano na singlu.
Qstryk
Posty: 4
Rejestracja: 02 lip 2016, 22:26

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#5

Post autor: Qstryk »

Rzeczywiście, internet mówi, że na singlu «Bogowie i Demony» trwają 4.31, a u mnie na dużej jest 5.25. Jest więc wersja radiowa i co najmniej 2 albumowe...
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#6

Post autor: Gramofonik »

Qstryk pisze:Rzeczywiście, internet mówi, że na singlu «Bogowie i Demony» trwają 4.31, a u mnie na dużej jest 5.25. Jest więc wersja radiowa i co najmniej 2 albumowe...
Jest jedna singlowa i jedna płytowa, jeśli chodzi o wydania na winylu.
Qstryk
Posty: 4
Rejestracja: 02 lip 2016, 22:26

Re: Urszula (1983) - Dziwny egzemplarz

#7

Post autor: Qstryk »

Dobra, porównałem czasy trwania i wyszło, że w internecie jest tylko wersja radiowa. Płyta się zgadza, numer matrycy to wina wznowień tłoczenia. Trochę rozdmuchałem temat z niczego, ale człowiek się uczy całe życie :D
Tak, czy siak, dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ