dbx Disc

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

dbx Disc

#1

Post autor: JacK »

A co oznacza DBX DISC. O jakim dekoderze wspomina napis na nalepce ?
Załączniki
DSC04974.JPG
DSC04973.JPG
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wydanie płyty, a jakość nagrania

#2

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:O jakim dekoderze wspomina napis na nalepce ?
O takim o jakim wspomina. O dekoderze dbx :) Dbx to nazwa własna technologii, a także firmy, która ją wymyśliła (nawet logo mają wspólne).

dbx to system redukcji szumów (podobny do Dolby B/C/S, ale działający na innej zasadzie). Zapewniał o wiele wyższą wartość współczynnika sygnału do szumu niż konkurencyjne systemy,

Warto kupować płyty dbx (aczkolwiek nie ukazało się ich bardzo wiele, coś koło tysiąca?), gdyż cechują się m.in.:
- zawsze tłoczono płyty z oryginalnych taśm (poddanych procesowi kodowania dbx oczywiście)
- płyty te ukazywały się zazwyczaj na dobrym, ciężkim, dziewiczym winylu (nie oszczędzano na tłoczeniach)

Poza tym, nie bez znaczenia od strony kolekcjonerskiej jest fakt, że nie były to nigdy wydania z wielkim nakładem. Podobnie jak płyty MFSL.
W latach '80tych ukazywały się także cyfrowe płyty winylowe dbx (cyfrowo nagrywany materiał).

Jednakże, by nacieszyć się cudami technologii systemu dbx trzeba mieć stosowny dekoder dbx i wpiąć go do naszego systemu audio.
Dekodery te coraz rzadziej widać, ale czasami nawet i na allegro się jakiś trafia :)

W przypadku winyli, potrzebny jest dekoder dbx Type II (znane też jako "dbx disc").
Niestety, stare dekodery ze względu na swoją rzadkość stają się coraz droższe.
Tańszą alternatywą jest zaopatrzenie się w magnetofon kasetowy z wbudowanym dekoderem dbx disc :)

Bez dekodera płyta taka raczej na pewno zabrzmi gorzej niż "zwykłe" wydanie ze względu na kompresję sygnału itp. kwestie powiązane z procesem kodowania dbx.

Trzeba też wspomnieć o tym, że pomimo iż zdekodowany sygnał jest bardzo dynamiczny i mocno odszumiony to względu na technikę działania systemu, zdarza się że do muzyki zostają dodane różnorakie artefakty, których nie było na oryginalnej taśmie (co oczywiście pożądanym zjawiskiem raczej nie jest :) ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Wydanie płyty, a jakość nagrania

#3

Post autor: JacK »

Ta płyta z powyższego zdjęcia jest moją własnością i odznacza się bardzo szczupłym basem. Poza tym gra dobrze zwłaszcza bardzo mi się podobają jak grają akustyczne gitary. Przy moim systemie gdzie nie ma gałek tonalnych szczupłość basu jest jednak pewnym problemem. Zastanawiam się czy zakup dekodera zmieniłby systacje w przypadku tej płyty. Widziałem na ebay dekodery dbx wszystkie oczywiście w USA czyli dochodzi problem z zasilaniem.
Np. taki DBX II Model 122 nadałby się ?
http://cgi.ebay.pl/Vintage-DBX-II-Model ... 500wt_1156
Ogladając te dekodery zwróciłem uwagę na fakt że wszystkie mają wej/wyj magnetofonowe czyli nasuwa się wniosek że system dbx powstał z myślą ograniczenia szumów przy zgrywaniu płyt analogowych na taśmy.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#4

Post autor: Wojtek »

Postanowiłem wydzielić tą dyskusję do oddzielnego wątku, żeby nie zaginęło w czeluściach ;)
JacK pisze:Zastanawiam się czy zakup dekodera zmieniłby systacje w przypadku tej płyty.
Raczej diametralnie.
JacK pisze:Widziałem na ebay dekodery dbx wszystkie oczywiście w USA czyli dochodzi problem z zasilaniem.
Sory za dosadność, ale w takim razie po co się gapić na amerykański eBay? W Europie też znajdziesz.
JacK pisze:Np. taki DBX II Model 122 nadałby się ?
Nada się.
JacK pisze:Ogladając te dekodery zwróciłem uwagę na fakt że wszystkie mają wej/wyj magnetofonowe czyli nasuwa się wniosek że system dbx powstał z myślą ograniczenia szumów przy zgrywaniu płyt analogowych na taśmy.
Nie tylko.
Jest to pełnoprawny system redukcji szumów, podobnie jak Dolby czy CX, a więc nie ograniczał się on jedynie do użyteczności przy transferach z płyty na taśmę.
Do dziś wykorzystuje się profesjonalnie systemy firmy dbx.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#5

Post autor: JacK »

Wspomniałeś wcześniej o możliwości zastosowania jako dekodera dbx magnetofonu czyli rozumiem że taki magnetofon z dekoderem na pokładzie łącze z gramofonem za pomocą wej/wyj liniowych włączam działanie dekodera w magnetofonie i już.
Czyli np. taki pioneer:
http://allegro.pl/pioneer-z-dbx-autorev ... 48342.html
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#6

Post autor: Wojtek »

Zgadza się. Tak jak napisałem, jest to dobra alternatywa do posiadania dedykowanego dekodera. Dlaczego alternatywa?
Magnetofony tego typu miały zazwyczaj uboższy wbudowany dekoder dbx niż dedykowane urządzenie.

Jednakże, co do wykorzystania magnetofonu, ja bym najpierw upewnił się czy da radę go wykorzystać jako przejściowy dekoder. Co tańsze rozwiązania nie miały takiej funkcjonalności, co sprowadzało się do tego, że człowiek musiał pierw zgrywać płytę na taśmę, a dopiero ją potraktować wbudowaną redukcją dbx.

Wystarczyłoby pewnie namówić sprzedawcę do podłączenia sprzętu, żeby sprawdził czy przepuszczony sygnał brzmi inaczej z/bez załączonego dbx :)

Na niemieckim eBayu są też takie aukcje:
http://cgi.ebay.de/DBX-II-MODELL-124-4- ... 56445e20cc
http://cgi.ebay.de/Technics-RP-9024-dbx ... 20baaa4ea2
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#7

Post autor: JacK »

Wojtek pisze: Jednakże, co do wykorzystania magnetofonu, ja bym najpierw upewnił się czy da radę go wykorzystać jako przejściowy dekoder. Co tańsze rozwiązania nie miały takiej funkcjonalności, co sprowadzało się do tego, że człowiek musiał pierw zgrywać płytę na taśmę, a dopiero ją potraktować wbudowaną redukcją dbx.
Miałem kiedyś taki szpaniasty magnetofon sony gdzie prace na sygnale zewnętrznym nazywało się funkcją "monitor" o ile dobrze pamiętam.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#8

Post autor: Wojtek »

No tak, jak magnetofon ma taką funkcję to sprawa staje się prosta :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#9

Post autor: JacK »

Kurcze chyba jednak nie jest to takie proste. Pogrzebałem w sieci i wyszło mi że aby użyć do dekodowania dbx magnetofonu musi być ta funkcja zrealizowana w magnetofonie na dwóch przciskach. Jeden odpowiada za dekodowanie sygnału z kaset drugi z płyt. Jeżeli mamy tylko jeden włącznik dbx-u to funkcja działa wyłącznie na kasety. Obejrzałem sobie aukcje na eBay i znalazłem obecnie tylko dwa takie "dwuprzyciskowe" modele.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (4.53 KiB) Przejrzano 1444 razy
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#10

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Pogrzebałem w sieci i wyszło mi że aby użyć do dekodowania dbx magnetofonu musi być ta funkcja zrealizowana w magnetofonie na dwóch przciskach.
Nie musi.
JacK pisze:Jeden odpowiada za dekodowanie sygnału z kaset drugi z płyt.
W takim przypadku magnetofon zawiera zarówno system dbx I i dbx II (disc).

Jeśli magnetofon ma jedynie wbudowany system dbx Type II/disc to wystarczy.
JacK pisze:Jeżeli mamy tylko jeden włącznik dbx-u to funkcja działa wyłącznie na kasety.
W takim układzie trzeba sprawdzić w specyfikacji czy to jest Type I czy Type II. Proste.
JacK pisze:Obejrzałem sobie aukcje na eBay i znalazłem obecnie tylko dwa takie "dwuprzyciskowe" modele.
Magnetofony z tak rozbudowanym wsparciem dbx (dla obydwu typów) były rzadkie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#11

Post autor: JacK »

Dzięki za odpowiedź. Nasuwa mi się myśl skoro dbx I jest tylko do kaset , a dbx II do płyt jaki sens miałoby umieszczanie w magnetofonach typu drugiego ? Z drugiej strony gdzieś przed chwilą przeczytałem że kodowanie dbx jest ze sobą kompatybilne we wszystkich rodzajach, a zupełnie nie kompatybilne np. z dolby. Jako że i tak chciałem w najbliższym czasie kupić sobie magnetofon to wałkuje temat dalej pod kątem posiadania przez niego dbx. Stosunkowo popularnym modelem posiadającym ten dekoder jest yamaha K-1020. Ma pod klapką jeden przycisk włączający funkcje dbx. W instrukcji którą znalazłem na sieci jest określone że jest to po prostu dbx noise reduction. Nigdzie nie doczytałem się typu. Magnetofon ma funkcje monitora, powstaje więc pytanie czy ten model nada się do dekodowania płyt nagranych z dbx ? Poniżej dwa obrazki z instrukcji traktujące o dbx w tym modelu.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#12

Post autor: JacK »

Przeczytałem trzy kolejne instrukcje obsługi do kolejnym modeli magnetofonów z dbx zrealizowanym na jednym przycisku i zawsze w instrukcji mówią tylko o dbx noise reduction. Typu nigdzie się niedoczytałem.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#13

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Typu nigdzie się niedoczytałem.
Nawet w specyfikacji ani w opisach z sieci? :)

Jeśli nie ma dokładnego info co do typu to tak jak pisałem, ryzyk fizyk, ale raczej w takim układzie jest to Type I.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: dbx Disc

#14

Post autor: JacK »

Naprawde krucho z tego typu informacjami. Wyczaiłem stronke gdzie można posortować magnetofony np. pod względem posiadania dbx-u. Tego jest całkiem sporo, w zasadzie chyba tylko sony nie robił magnetofonów z tym systemem. Co z tego jeżeli zaledwie przy kilku doczytałem się posiadania przez nie systemu dbx II. Kopiąc dalej potwierdziłem te informacje tylko w dwóch przypadkach i oba mają po dwa przyciski do TAPE oraz DISC. Widać wielkiego znaczenia do tego nikt nie przykłada dlatego opisy są lakoniczne.
Obecnie moim typem na zakup jest TECHNICS RS M245X lub jeszcze lepiej TECHNICS RS M255X. Trzeba tylko wyczaić okazje :D

I jeszcze o samych płytach ze stikerem dbx na okładce. Czy jakieś konkretne lebele wydawały płyty z kodowaniem dbx ? Czy raczej przypadkowo różne wytwórnie puszczały w świat część nakładu z dbx , a reszte w standardzie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

dbx Disc

#15

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Czy jakieś konkretne lebele wydawały płyty z kodowaniem dbx ? Czy raczej przypadkowo różne wytwórnie puszczały w świat część nakładu z dbx , a reszte w standardzie.
Raczej to drugie. Nie było wytwórni, która by się wyspecjalizowała i wypuszczała tylko płyty dbx :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ