Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#1

Post autor: bartek3033 »

Cześć, parę dni temu wpadła w moje ręce nieduża kolekcja płyt szelakowych. (wszystkie z wyjątkiem jednej o której za chwilę, to 10 calowe krążki) Na czym tego słuchać? to że potrzeba 78rpm to wiem, (nie zabierałem się do tematu, bo model gramofonu który jest ze mną w mieście akurat nie posiada takiej prędkości obrotowej, ale te w domu już tak :) ) Ale dotarło do mnie że dochodzi jeszcze kwestia systemu i igły. Czy to prawda że na zwykłych igłach do winyli nie powinno się odtwarzać płyt szelakowych?

Sprawa druga, jak je czyścić (wiem tyle że podobno nie powinno się ich myć tym samym co winyle)

Sprawa trzecia, to ewentualna wartość czegoś takiego. Przygarnąłem je dla sportu, Co fajniejsze zostawię :D. Natomiast zastanawia mnie czy na niektórych da się zarobić. (wg discogsa i ebaya niektóre chodzą nawet po 15 funciaków) z tych co zdążyłem zidentyfikować to sporo jest z lat 50, ale zdarzają się jakieś przedwojenne parlophony, oraz płyta która mnie szczególnie zaciekawiła:
12calowa jednostronna płyta z 1907 roku, made in UK, Czerwony label "His Master's Voice" 052159, Vesti la Giubba - Enrico Caruso. Niestety nie mogę zbyt dużo o niej znaleźć. Zastanawiam się co z nią zrobić, bo muzyka totalnie nie w moim klimacie :P, trzymać jako wartość kolekcjonerską, czy może próbować sprzedać? Nie mam pojęcia ile to może być warte. z ciekawszych rzeczy mam też (opis wg tego co znalazłem na ebayu) Gilbert & Sullivan Box Set: "The Yeoman of the Guard" 6 x 78 rpm 10" discs 1931

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#2

Post autor: Wojtek »

bartek3033 pisze:Ale dotarło do mnie że dochodzi jeszcze kwestia systemu i igły. Czy to prawda że na zwykłych igłach do winyli nie powinno się odtwarzać płyt szelakowych?
Tak. Potrzebujesz igły do płyt normalnorowkowych (kolokwialnie 78 RPM). Na szczęście do wielu wkładek można taką igłę nabyć.
bartek3033 pisze:Sprawa druga, jak je czyścić (wiem tyle że podobno nie powinno się ich myć tym samym co winyle)
Miękką wodą z detergentem. Żadnego alkoholu.
bartek3033 pisze:Sprawa trzecia, to ewentualna wartość czegoś takiego. Przygarnąłem je dla sportu, Co fajniejsze zostawię :D. Natomiast zastanawia mnie czy na niektórych da się zarobić.
Nie wyceniamy płyt na forum.
bartek3033 pisze:trzymać jako wartość kolekcjonerską, czy może próbować sprzedać?
Jest też opcja nr 3: oddać, np. do muzeum czy innej instytucji kulturalnej albo innemu kolekcjonerowi, który będzie miał z tego jakiś praktyczny pożytek.
Oczywiście to czy opcja nr 3 jest w ogóle "opcją" zależy w głównej mierze od mentalności.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#3

Post autor: bartek3033 »

Co do opcji numer trzy, ogółem muszę rozważyć w kontekście całego zbierania winyli. Z jednej strony fajnie mieć na półce potencjalnie coś wartościowego i mającego za sobą kawał historii, lecz z drugiej do płyt podchodzę bardziej w kontekście nośnika muzyki, i mimo wszystko w większości staram się łowić takie okazy które faktyczny będę słuchał.

Co do igieł taka zabawa jest droga? Nie ukrywam że część płytek (z tego co obczaiłem na zgrania na yt) jest bardzo ciekawa, jednak nie chciałbym wydać nie wiadomo ile pieniędzy na kolejną igłę, bo kij wie kiedy i czy w ogóle trafią się kolejne szelaki. (Gdy są do wzięcia za bezcen, lub trzeba je uratować od wyrzucenia to wiadomo przygarnę, jednak nie jestem koneserem który by wydawał na to grubą kasę, i celował tylko w nie)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#4

Post autor: Wojtek »

bartek3033 pisze:Co do igieł taka zabawa jest droga?
Nie wiem jaką masz wkładkę więc nie wiem czy w ogóle miałbyś teraz taką opcję (i ile ona by kosztowała) lub czy jesteś skazany na zakup innej wkładki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#5

Post autor: bartek3033 »

na chwilę obecną posiadam same djskie ortofony i jak pisałem w innym temacie, rozglądam się za jakimś w miare budżetowym wynalazkiem do normalnego słuchania :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#6

Post autor: Wojtek »

W takim razie chyba najtaniej wyjdzie zakup igły 78 RPM do Ortofonów Concorde/OM. Niedrogie zamienniki (okolice 25 ojro) są dostępne na europejskim eBayu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#7

Post autor: bartek3033 »

O widzisz, tu mnie zaskoczyłeś :), nie spodziewałem się że do concordów coś takiego znajdę
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#8

Post autor: darkman »

Sprawdź w krakowskiej firmie Mediam, sprawdziłem w katalogu z Audio Show tegorocznego - mają 2M78PnP, byłem na ich stoisku, ale było tego sporo i nie pamiętam co oferowali, jednak raczej wszystko z katalogu.
W katalogu mają jeszcze: 2M78, 2M78 Verso, (raczej niezbyt tanio)
Zamiennik oczywiście najbardziej ekonomicznie wyjdzie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#9

Post autor: Wojtek »

Od 2M78 już taniej wyszedłby zakup AT-95 i do tego igłę pod 78 RPM. Generalnie jest wiele opcji od wielu firm.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Płyty szelakowe - Eksploatacja i wycenianie wartości

#10

Post autor: bartek3033 »

Tylko że przy 2m trzeba by doliczyć koszt całego systemu :D (chociaż nie ukrywam, że 2m red jest jednym z moich kandydatów)
ODPOWIEDZ