Ornette Coleman 1982r - digital?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nygen
Posty: 85
Rejestracja: 02 kwie 2011, 14:02

Ornette Coleman 1982r - digital?

#1

Post autor: Nygen »

No właśnie, nie bardzo wiem jak to rozumieć. Przyjechała do mnie dziś płytka Ornette Colemana, "Of human feeling". Płyta tłoczona w US, 1982r, prawdopodobnie za discogs pierwsze wydanie. Na froncie okładki jak byk widnieje digital recording. Co to oznacza? Do tej pory myślałem, że cyfrowe nagrania pojawiły się dopiero z płytą CD, a na winylach w przypadku współczesnych reedycji, a tu niespodzianka. Jak takie nagranie ma się do tradycyjnych analogowych?
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Ornette Coleman 1982r - digital?

#2

Post autor: Krzyś »

Nygen pisze:No właśnie, nie bardzo wiem jak to rozumieć. Przyjechała do mnie dziś płytka Ornette Colemana, "Of human feeling". Płyta tłoczona w US, 1982r, prawdopodobnie za discogs pierwsze wydanie. Na froncie okładki jak byk widnieje digital recording. Co to oznacza? Do tej pory myślałem, że cyfrowe nagrania pojawiły się dopiero z płytą CD, a na winylach w przypadku współczesnych reedycji, a tu niespodzianka. Jak takie nagranie ma się do tradycyjnych analogowych?
nagrania cyfrowe pojawiły się w II poł. lat 70-tych. kodowanie PCM, do rejestracji używano z reguły taśmy wizyjnej. częstotliwość samplowania 44100 (te 100 na końcu, żeby uniknąć aliasingu) albo 50 kHz, rozdzielczość 14-16 bitów. nagrania cyfrowe zapoczątkował Denon.

krytyka przyjęła je bardzo ciepło biorąc pod uwagę opór audiofili przed jakimikolwiek nowościami (odtwarzanie elektryczne płyt w 1926/27, LP w 1948, CD w 1983)

jakie są parametry tego nagrania to nie mam pojęcia, bo nie podałeś wytwórni, a szukać mi się nie chce.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ornette Coleman 1982r - digital?

#3

Post autor: Wojtek »

Nygen pisze: Na froncie okładki jak byk widnieje digital recording. Co to oznacza? Do tej pory myślałem, że cyfrowe nagrania pojawiły się dopiero z płytą CD
Wiesz... w 1982 roku już była dostępna zarówno technologia CD jak i cyfrowe nagrywanie i kodowanie PCM, tak więc nie wiem skąd to zdziwienie, nawet jeśli byś nadal myślał, że dopiero od płyt kompaktowych się zaczęło cyfrowe nagrywanie audio :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Nygen
Posty: 85
Rejestracja: 02 kwie 2011, 14:02

Ornette Coleman 1982r - digital?

#4

Post autor: Nygen »

Płytę wydała wytwórnia Antilles nr katalogowy AN-2001
Krzyś pisze:częstotliwość samplowania 44100 (te 100 na końcu, żeby uniknąć aliasingu) albo 50 kHz, rozdzielczość 14-16 bitów.
Dzięki za odpowiedź. Mówi się że żebydobrze zadać pytanie trzeba znać chociaż kawałek odpowiedzi. Ja chyba nic nie wiem bo niewiele z tego ogarniam co napisałeś. Za mało mam odniesień :think:

Nic to. Płytka się suszy, zaraz sprawdzę temat organoleptycznie, że się tak wyrażę.
Wojtek pisze:Wiesz... w 1982 roku już była dostępna zarówno technologia CD jak i cyfrowe nagrywanie i kodowanie PCM, tak więc nie wiem skąd to zdziwienie, nawet jeśli byś nadal myślał, że dopiero od płyt kompaktowych się zaczęło cyfrowe nagrywanie audio
Ja też nie wiem skąd to zdziwienie. Chyba po prostu nigdy wcześniej się specjalnie nie zastanawiałem nad takimi tematami i miałem do dziś takie mgliste poczucie, że na początku lat 80tych to wszystko jeszcze bardzo raczkowało. Kupowałem płyty z przed 1985r (a raczej tych parę płyt :) ) bez żadnej wątpliwości, że może to być jakaś inna nie analogowa technologia. Codziennie coś nowego jak widać :oops:
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ornette Coleman 1982r - digital?

#5

Post autor: JacK »

Ja w swoim zbiorku mam kilka płyt z dopiskiem digital lub digital mastered i na każdej z nich jest jeszcze dopisek "audiophile". Wszystkie pochodzą z początku lat 80' i naprawde fajnie się je słucha. Widać wtedy digital był cacy tak że nawet audiofile byli zachwyceni tą technologią. Teraz gdy mamy przesyt cyfryzacji która nas otacza ANALOG powoli staje się mityczną nirwaną zarezerwowaną dla złotouchych.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ornette Coleman 1982r - digital?

#6

Post autor: Sindsoron »

JacK pisze:Ja w swoim zbiorku mam kilka płyt z dopiskiem digital lub digital mastered i na każdej z nich jest jeszcze dopisek "audiophile". Wszystkie pochodzą z początku lat 80' i naprawde fajnie się je słucha. Widać wtedy digital był cacy tak że nawet audiofile byli zachwyceni tą technologią. Teraz gdy mamy przesyt cyfryzacji która nas otacza ANALOG powoli staje się mityczną nirwaną zarezerwowaną dla złotouchych.
to bardziej chodzi o to jak teraz ten "digital" jest masterowany :3 kiedyś robili to ostrożniej i nie uważano że "głośniej=lepiej"
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Nygen
Posty: 85
Rejestracja: 02 kwie 2011, 14:02

Re: Ornette Coleman 1982r - digital?

#7

Post autor: Nygen »

Kończąc temat, spędziłem z tą płytką niezwykle miły wieczorek i jestem zachwycony. Jeżeli jest jakaś różnica w nagraniu to ja jej nie słyszę, a płyta brzmi po prostu genialnie rewelacyjnie. Trafił mi się egzemplarz w super stanie, praktycznie bez żadnych trzasków i pykań - porostu miodzio. No i muzyka! Ekstremalnie pojechana, trudna ale i fascynująca. Zajarałem się :D

Zainteresowanym mała próbka: http://youtu.be/7dA5qoTOa3Q
ODPOWIEDZ