Nowa płyta dramatycznie krzywa

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#16

Post autor: Wojtek »

Acia pisze:Swoją drogą byłam dziś w jednym z empików i to jak oni trzymają tam swoje płyty na 100% wpływa na to jak potem wyglądają. Upychają je po szafkach, w trakcie przeglądania płyty się wyginają, nie ma opcji obejrzenia bez wyjęcia każdej z ciasno upchanej półki. Jakiś koszmar, z tego względu wolę iść do media albo saturna i tam wybierać.
Kiedyś, kiedy jeszcze nie było takiego boomu na winyle (jakoś 9 lat temu?) i nowe płyty winylowe w salonach muzycznych to generalnie był rzadki towar, w największym Empiku w Polsce tuż pod PKiN mieli ich trochę. Głównie jazz, trochę rocka i popu. Ceny po 200-300 zł sztuka. Wszystko upchnięte na jedną półkę dużego regału. To było wszystko :) Zarazem wszystko było sobie ustawione nie prosto, a krzywo pod kątem, płyty napierały na siebie, więc w takich okolicznościach bezmyślności obsługi (i pewnie niektórych klientów) też się krzywiły, jeszcze w sklepie, jeszcze w folii :P
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10479
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#17

Post autor: Myszor »

Czy krzywa płyta nie może czasem zepsuć igły czy wkładki ? To jak jazda autem po wybojach. Mam fenomenalną Stellę od Yello taką krzywą,raz posłuchałem i więcej się boję. Dzwięk był spoko ale bałem się o wkladkę.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#18

Post autor: Obywatel »

Myszor, gdybyś słuchał samych masakrycznie krzywych płyt, to prawdopodobnie przedwcześnie wykończyłbyś igłę, a konkretnie zawieszenie. Chociaż i to nie jest przesądzone bo najsłabszym ogniwem większości igieł jest ostrze a nie zawieszenie. Jeśli okazjonalnie zapuścisz krzywą płytę, to absolutnie nie masz się co obawiać o igłę. Co najwyżej lepiej "wygrzejesz" zawieszenie :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10479
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#19

Post autor: Myszor »

To fajnie bo lubię tę płytę.
Trzymałem ją kilka miesięcy "pod prasą" ale nie wyprostowała się nawet o milimetr.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#20

Post autor: Michal35 »

To jest właśnie zmorą nowych płyt. Krzywe nowe płyty zdarzają się bardzo często. Ja osobiście reklamowałbym tą płytę.
A co do uszkodzenie igły. Wolę nie ryzykować i nie testować igły za perę stówek czy wytrzyma lub nie pomimo że nie ma wpływu na odsłuch. Kupuję produkt nowy i sprawny w 100% więc taki ma być. Dość przymykania oczu na niechlujstwo.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#21

Post autor: jdas »

Przy krzywej płycie mamy problem związany z dynamiką ruchów ramienia. W momencie gdy ramię "idzie" w górę to chwilowy nacisk na płytę wynosi nie ok 1,5 grama ale np. 5 czy 10 gramów. Z kolei gdy ramię "idzie" w dół to nacisk spada np. do 0,4 grama. Wszystko to ma wpływ na dźwięk, a ponadto następuje przyspieszone zużywanie płyty na tych "najazdach". Kiedyś miałem tak krzywą płytę, że nie dało się jej odtworzyć bo igła odrywała się od powierzchni.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4593
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#22

Post autor: zelazny »

jdas pisze:Przy krzywej płycie mamy problem związany z dynamiką ruchów ramienia. W momencie gdy ramię "idzie" w górę to chwilowy nacisk na płytę wynosi nie ok 1,5 grama ale np. 5 czy 10 gramów. Z kolei gdy ramię "idzie" w dół to nacisk spada np. do 0,4 grama

A to ciekawe, nie brałem tego pod uwagę. :)
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#23

Post autor: -Wolf- »

jdas pisze:W momencie gdy ramię "idzie" w górę to chwilowy nacisk na płytę wynosi nie ok 1,5 grama ale np. 5 czy 10 gramów. Z kolei gdy ramię "idzie" w dół to nacisk spada np. do 0,4 grama.
Znaczy, że przy ustawionym stałym nacisku, gdy igła jest wyżej to nacisk się zwiększa, a gdy jest niżej to nacisk się zmniejsza?
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4593
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#24

Post autor: zelazny »

wolfrl pisze:
jdas pisze:W momencie gdy ramię "idzie" w górę to chwilowy nacisk na płytę wynosi nie ok 1,5 grama ale np. 5 czy 10 gramów. Z kolei gdy ramię "idzie" w dół to nacisk spada np. do 0,4 grama.
Znaczy, że przy ustawionym stałym nacisku, gdy igła jest wyżej to nacisk się zwiększa, a gdy jest niżej to nacisk się zmniejsza?
Jak w mordę strzelił. :)
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#25

Post autor: -Wolf- »

Śmiem wątpić ;) Waga niedawno kupiona, skalibrowana wzorcowanym odważnikiem kalibracyjnym u mnie w laboratorium. Starałem się kłaść igłę w tym samym miejscu na wadze. Ciężarkiem na końcu ramienia nie kręciłem :mrgreen:
Załączniki
igła poniżej.jpg
igła na poziomie.jpg
igła powyżej.jpg
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4593
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#26

Post autor: zelazny »

Tak, ale dodaj do tego ruch talerza.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#27

Post autor: Bacek »

Albo jak masz kiepską igłę, lub nawet bez igły kładąc samo ramię obserwuj wskazanie wagi w momencie gdy podnosisz wagę do góry i opuszczasz ( z ramieniem na wadze), a nie po zatrzymaniu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#28

Post autor: jdas »

wolfrl pisze:Śmiem wątpić ;) Waga niedawno kupiona, skalibrowana wzorcowanym odważnikiem kalibracyjnym u mnie w laboratorium. Starałem się kłaść igłę w tym samym miejscu na wadze. Ciężarkiem na końcu ramienia nie kręciłem :mrgreen:
Nie uwzględniłeś dynamiki, tylko zrobiłeś pomiar statyczny. Przez porównanie zjawisko jest analogiczne do sytuacji gdy np. jedziesz windą to w momencie startu do góry, gdy winda się rozpędza, to czujesz że pozornie jesteś cięższy podobnie jak trzymana w ręku torba z zakupami. A gdy dojeżdżasz na piętro i winda hamuje to występuje sytuacja odwrotna. Wydaje ci się, że robisz się lżejszy.
Przy podróży w dół odczucia są odwrotne. Podczas startu robisz się pozornie lżejszy, a przy hamowaniu cięższy.

A przy krzywej płycie to igła ma podróż jak w kolejce górskiej, na początku wzniesienia piłuje płytę z większą siłą, potem na górce siła się zmniejsza osiągając minimum na początku spadku, a potem znowu ciśnie w płytę gdy hamuje przy powrocie do poziomu.

Dodatkowo kąt ustawienia igły jest dobrany do płaskiej płyty o określonej grubości i wówczas gramofon daje najlepszy dźwięk. Gdy igła pracuje pod innym kątem, czyli gdy ramię jest wyżej bo płyta krzywa lub położyliśmy jedną płytę na drugiej to warunki pracy igły nie są optymalne i dźwięk będzie gorszy. Jest to problem w gramofonach ze zmieniaczem gdzie w skrajnym przypadku leży np 10 płyt. Wówczas dźwięk jest wyraźnie gorszy niż przy jednej płycie na talerzu.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Nowa płyta dramatycznie krzywa

#29

Post autor: Obywatel »

jdas, masz oczywiście rację co do zasady, ale czy wartości nacisku zmieniają się na nierównościach aż tak drastycznie :shock: :?: W końcu te ruchy ramienia góra - dół nie są na tyle gwałtowne, żeby przyspieszenie ziemskie tak mocno dochodziło tu do głosu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Nowa płyta dramatycznie krzywa

#30

Post autor: jdas »

Możesz policzyć
Proste zadanie z fizyki
Ramię z wkładką ma masę 15 gramów i unosi się na wysokość np. 3 mm w czasie 0,1 sekundy ruchem jednostajnie przyspieszonym.
I z tego wyliczyć trzeba przyspieszenie.

Policzyłem
przyspieszenie: a = (2*s)/(t^2) = (2*0,003)/(0,1^2) = 0,6 m/s^2
siła: F = m*a = 15*0,6 = 9 mN (miliniutonów) = 0,9 grama siły dodatkowo. Czyli nacisk rośnie chwilowo o 60% względem nominalnych 1,5 g i wynosi 2,4 g.
A wzięta do obliczeń nierówność płyty nie jest jakaś duża bo tylko 3 mm.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2016, 19:27 przez jdas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ