Kurioza fonograficzne

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
arsen94gorlicki
Posty: 53
Rejestracja: 08 maja 2011, 14:53

Kurioza fonograficzne

#1

Post autor: arsen94gorlicki »

Dobrze , to teraz drugi temat.
Czy macie w swoich kolekcjach jakieś wydawnictwa które można by nazwać kuriozami ?
Ja mam , ale najpierw chce poznać wasze...
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kurioza fonograficzne

#2

Post autor: Jaskier »

arsen94gorlicki pisze: Czy macie w swoich kolekcjach jakieś wydawnictwa które można by nazwać kuriozami ?
Ja mam , ale najpierw chce poznać wasze...
Zależy co masz na myśli pisząc "kuriozum", w ten sposób można opisać rzeczy na wiele sposobów. Skoro masz coś takiego, to napisz, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi.
arsen94gorlicki
Posty: 53
Rejestracja: 08 maja 2011, 14:53

Kurioza fonograficzne

#3

Post autor: arsen94gorlicki »

Chodzi mi np. o jakieś dziwne składanki. Np. ja posiadam singla z ćwiczeniami do aerobika . Wydał to Tonpress ,a lektorem był W. Szaranowicz. Do czego zmierzam ? Wyobrażacie sobie , aby ćwiczyć do takich numerów jak "Śmielej" Klausa Mittfocha , czy " Heavy Metal Świat " grupy TSA ?
Albo widziałem na discogsach , że w Turcji firma Sierra wydała Meddle Pink Floydów , ze zdjęciem Queenów !
Albo RTB wydało kiedyś taką płytę z jakimiś przemówieniami Tito.
Awatar użytkownika
1968
Posty: 36
Rejestracja: 06 cze 2011, 10:26

Kurioza fonograficzne

#4

Post autor: 1968 »

Tych singli z aerobikiem było kilka części. Coś takiego chyba mam w piwnicy.
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Kurioza fonograficzne

#5

Post autor: Wuwuzela »

Ja od babci, która była kiedyś nauczycielką ,dostałem stosik płyt (stan opłakany), gdzie znalazłem płytę muzy, z ćwiczeniami z rytmiki/gimnastyki dla klas 1 podstawówki :D
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Kurioza fonograficzne

#6

Post autor: eenneell »

Przemówienie Bieruta załapie się n kuriozum :?: "Na szczęście" fatalnie nagrane, ( no!-raczej nie "zajeżdzone")
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Kurioza fonograficzne

#7

Post autor: Sindsoron »

a ja mam na 7" winylu wiersze K. K. Baczyńskiego czytane przez Kolbergera ;p ...co ciekawe Baczński to patron liceum do którego chodziłem :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Kurioza fonograficzne

#8

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:Przemówienie Bieruta załapie się n kuriozum :?: "Na szczęście" fatalnie nagrane, ( no!-raczej nie "zajeżdzone")
na jakim nośniku dźwięku to masz?
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kurioza fonograficzne

#9

Post autor: eenneell »

Krzyś pisze:na jakim nośniku dźwięku to masz?
78, ale "niestety nie ja :cry: " tylko kolega "szelakoman" :)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Kurioza fonograficzne

#10

Post autor: Krzyś »

fajnie (:

ja mam kilka płyt z serii "Kronika dźwiękowa" - na każdej była jedna strona podpisana (np. "Taniec ludowy z górnego Pernambuco w wykonaniu orkiestry chłoporobotniczej", albo "Sygnał międzynarodowego zjazdu studentów socjalistycznych w Moskwie"), a druga zawsze była niepodpisana i zawartością (wizualnie) różni się od pierwszej - podejrzewam, że to było coś w stylu "kroniki filmowej", tylko w postaci dźwiękowej - mam tego jakieś 10-15 płyt (nie wiem ile wyszło, ale chyba dużo, bo miały np. "nr arch. 115")

płyty wyprodukowane przez Muzę - a konkretnie nagranie w ZND (Zakładzie Nagrań Dźwiękowych), z numerami matrycowymi ZND, ale bez numerów katalogowych i jedynie z wspomnianą nazwą "ZND" (o "Muzie" ani słowa) no i oczywiście z innym rodzajem etykiety, który miał się nijak do współczesnych im płyt "Muzy". Na drugiej stronie etykieta była zawsze taka sama, z napisem "Polska muzyka ludowa" w kilku językach
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Kurioza fonograficzne

#11

Post autor: Krzyś »

Aaa i jeszcze takie coś mam:
front-cześćdobrykolor.gif
front-cześćdobrykolor.gif (16.59 KiB) Przejrzano 569 razy
(słuchałem tego jak było święto w piątek (: )
back-finalbylblad2poprawionykolor.gif
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Kurioza fonograficzne

#12

Post autor: Krzyś »

Aaa i przy okazji jeszcze o jednym sobie przypomniałem - jeśli myślicie, że "colored vinyl" to wymysł zgniłoimperialistycznych wytwórni płytowych skierowany przeciwko masom pracującym, to się głęboko mylicie - przodująca, polska, socjalistyczna myśl techniczna ten pomysł zrealizowała już w latach 50-tych:
ciekawostka - niebieska p.jpeg
a tak na serio to przypuszczam, że przez pomyłkę ten niebieski plastik zamiast do fabryki zabawek-"nysek" milicyjnych trafił do Pronitu (:

mam też brązowego, przedwojennego telefunkena, ale ponieważ nie miał koperty, nie przedstawiał dla mnie jakiejś większej wartości i leżały na nim inne płyty to wygiął się był ): próbowałem go prostować metodą prostowania płyt, na razie bezskutecznie, będę próbował dalej
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kurioza fonograficzne

#13

Post autor: eenneell »

;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 10:16 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Kurioza fonograficzne

#14

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:A jak z jakością nagrania :?:
nie słuchałem niestety (nadal nie mam igieł, idą z hameryki), ale współczesne im płyty Muzy brzmią już prawie Hi-Fi (do co najmniej 10 KHz)
eenneell pisze:To z Bierutem to "masakra" w porównaniu do przedwojennych polskich :!:
Jeżeli inż dzwięku nie dostał "czapy" to wielkie kuriozum :!:
to płyta "Muzy"? "Muzy" z pierwszych kilku lat (Fogg Records i Melodje zresztą też, o Gongach nie wspominam) charakteryzowały się beznadziejną jakością - pasmo przenoszenia do 3 KHz (gorzej jak telefon!). Melodje były w tym względzie chyba trochę lepsze, ale niewiele, Fogg jeśli był lepszy, to i tak wszystko psuła beznadziejna masa płytowa (podobno wrzucał do mielenia oprócz starych płyt również np. gumiaki). Lata tak ok. 1945-1952 to krok wstecz w porównaniu np. z Syreną Electro (pewnie nawet ostatnie płyty akustyczne "Syreny" brzmiały lepiej... mam 3 szt. z sezonu 1926/1927, jak będę miał igły to sobie porównam)

dr Lerski przypuszcza, że w "Muzie" mieli albo jakiś sprzęt z "ziem odzyskanych", albo jakieś radzieckie badziewie

do tego fatalna akustyka studia na Płockiej ("Muza" przejęła budynek po "Odeonie", który przed wojną miał beznadziejną akustykę, a studio jeszcze podzielili) no i również beznadziejna masa płytowa (ale duuużo lepsza niż u Fogga) - składająca się głównie ze złomu płytowego i jakiegoś lepiszcza
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Kurioza fonograficzne

#15

Post autor: eenneell »


ciekawostka :!:
2 płyty- ok!
Natomiast- jeden LP to side 1- 4; a drugi 2-3 :?: :?: :?:
O CO TU CHODZI :?: :?: :?:
ODPOWIEDZ