Referencyjne płyty CD

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Referencyjne płyty CD

#1

Post autor: misienka2008 »

Lista plyt CD ( niestety ) ktore nadaja sie do sprawdzania jakosci brzmienia kolumn i wzmacniaczy:

KLASSIK:
[1] Berlioz, Hector (1803-1869) – Symphonie fantastique, op. 14 – Chicago Symphony Orchestra, Claudio Abbado, Deutsche Grammophon – 1984
… Berlioz selten so schön gehört mit einem detailreichen Hochtonbereich - m.M.n. die beste Symphonie fantastique, Interpretation und tonale Ausgewogenheit besitzt Referenzstatus – ein Muss !

[2] Brahms, Johannes (1833-1897) - Violin Concerto, Op. 77 – Jascha Heifetz (Violine), Chicago Symphony Orchestra, Fritz Reiner (Dirigent), Concerto for Violin and Cello, Op. 102, in a-Moll, Jascha Heifetz (Violine) und Gregor Piatigorsky (Cello), RCA Victor Symphony Orchestra, Alfred Wallenstein (Dirigent), RCA Red Seal, BMG Classics – 2004
… ein schönes Doppelkonzert mit Heifetz und Piatigorsky… hier klingt die Violine nach Violine und das Cello nach Cello !

[3] Bruckner, Anton (1824-1896) – Symphonie Nr. 9 d-moll – Wiener Philharmoniker – Carlo Maria Giulini (Dirigent), Deutsche Grammophon – 1989
… bereits ab Minute 2:55 kräftiger Dynamikanstieg, dann wieder besonders deutlich beim 2. Satz "Scherzo" ab Minute 0:39 bombastischer Einsatz bei der, trotz des höheren Pegels, die einzelnen Instrumente deutlich heraushörbar sind – grandios diese Aufnahme – für mich Referenzstatus !

[4] Händel, Georg Friedrich (1685-1759) – Der Messias (in dt. Sprache) – Münchener Bach-Chor, Münchener Bach-Orchester, Karl Richter (Leitung), Polydor International (Deutsche Grammophon) - 1965
… wer Chormusik mag, kommt hier auf seine Kosten, einzelne Stimmlagen lassen sich sehr schön heraushören, obendrein ein genialer Tenor in Person von Ernst Haefliger, klanglich beeindruckend diese Aufnahme aus den Mittsechzigern

[5] Händel, Georg Friedrich (1685-1759) – Dixit --- Caldara, Antonio (1670-1736) – Missa dolorosa & Crucifixus, Balthasar-Neumann-Chor, Balthasar-Neumann-Ensemble, Thomas Hengelböck (Leitung), BMG Ariola, SACD – 2004
… neben den Chorpartien bestens heraushörbare und gestaffelte Instrumente bereits beim ersten Stück "Dixit – eine sehr schöne Aufnahme !"

[6] Liszt – Chopin – Schumann gespielt von Michael Korstick (Piano - Steinway), Ars Musici – 1998
Franz Listz's Klaviersonate h-moll dynamisch und ausdrucksstark auf dem "Steinway D"-Flügel dargeboten … beeindruckend wie die Klangstruktur des Flügels tontechnisch eingefangen wurde - 1A-Klang !

[7] Mahler, Gustav (1860-1911) – Symphony No. 2 in C minor "Resurrection" ("Auferstehungs-Symphonie"), Wiener Philharmoniker, Gilbert Kaplan (Dirigent), Deutsche Grammophon, SACD – 2003
… ich zitiere hier Mal eine Pressestimme, der man nichts hinzufügen muss: “O. P. Burkhardt in Audio 10/03: "Eine grandiose Aufnahme: Vom bittersüßen Ländler-Idyll bis zum urgewaltigen Fortissimo zeichnet Kaplan ein fulminantes Klang-Panorama von Tod und Leben, Trauer und Liebe, Resignation und Ekstase. Ein Muss nicht nur für Mahler-Fans." (Quelle: jpc)

[8] Mayer, Albrecht – Albrecht Mayer in Venedig – Oboenkonzerte von Vivaldi, Albinoni, Platti, Marcello und Lotti, New Seasons Ensemble, Albrecht Mayer (Leitung) und Oboe, Decca - 2008
… vom 2. bis 4. Titel der CD, das Oboenkonzert in C-Dur, RV 447 von Antonio Vivaldi, sind stellenweise die Atemgeräusche des Oboisten Albrecht Mayer deutlich wahrnehmbar sowie das Klappern der Ventile seines Holzblasinstrumentes – ein schönes Beispiel transparenter Tontechnik

[9] Paganini, Niccolò (1782-1840) – Kompostionen für Gitarre – Roberto Legnani (Gitarre), inak (inakustik) – 1986
… Gitarrenklänge, wie wenn man in der ersten Reihe sitzen würde, spannende Akustik

[10] Rachmaninow, Sergej (1873-1943) – Symphonie 1-3, "Der Fels" op. 7 und "Die Toteninsel" op. 29 – Berliner Philharmoniker, Lorin Maazel (Dirigent), Deutsche Grammophon - 1981-1984
… insgesamt erfreulich transparent und offen tönend das orchestrale Klanggeschehen

[11] Tschaikowsky, Peter (1840-1893) – Klavierkonzert No. 1 – Ivo Pogorelich (Piano) - London Symphony Orchestra – Claudio Abbado (Dirigent), Deutsche Grammophon – 1986
… beeindruckende Klangfarben die Pogorelich dem Klavier abverlangt, ein authentisch klingendes Tasteninstrument, einfach superb !

JAZZ / BLUES:
[12] Ellington, Duke and his Orchestra Featuring Mahalia Jackson – Black, Brown & Beige, Columbia Legacy 1958, Sony Music - 1999
… WOW - eine Mahalia Jackson, die man gehört haben muss !! Das a capalla gesungene "Come Sunday" (Stück 16) geht durch Mark und Bein, unglaublich toll gesungen, klar und konturiert vorgetragen, vor allen Dingen mit Seele – einfach der Wahnsinn !

[13] Hancock, Herbie – Sextant, Columbia Legacy 1973, Sony Music 1998

[14] Hooker, John Lee – The Healer, Silverstone Records (BMG Ariola) - 1989
… der Grossmeister des Rhythm & Blues – für mich mit die gelungenste "Hooker-mit-Friends"-Aufnahme – toller Rhythmus mit dem man mit muss

[15] Krall, Diana – All for You – A dedication to the Nat King Cole Trio, GRP Records, Impulse – 1996
… Vocal-Jazz vom Feinsten – für mich einer der besten Diana Krall-CD's … bereits beim ersten Stück ("I'm An Errand Girl for Rhythm") hört man ganz plastisch die Lippen- und Gaumengeräusche von Diana - desweiteren sind ab 0:55 Min.das gelungene Zusammenspiel zwischen Gitarre und Bass mit deutlich vernehbaren Konturen zu orten

[16] Gerry Mulligan – The Art of Gerry Mulligan – Final Recordings, Telarc - 2000
… eine mehr als überzeugende klangliche Wiedergabe des Saxofons durch die JBL, eine Scheibe, die von mir immer wieder gerne gehört wird

[17] McLaughlin, John – Al di Meola – Paco de Lucia – Friday Night in San Francisco, Phonogram (CBS) – 1981

[18] Toscho (Todor "Toscho" Todorovic) – Back By Popular Demand, SACD, inak, in-akustik – 2001
… man merkt ihm an, dass der Blues ihm viel bedeutet – eine interessante erdige Stimme von "Toscho"

POP / ROCK:
[19] Chapman, Tracy – Tracy Chapman, Elektra (Warner) - 1988

[20] Nicks, Stevie – Rock A Little, EMI Records - 1985

[21] Lana Del Rey – Born To Die, Universal Music – 2012

[22] Simply Red – Picture Book, Elektra (Warner) – 1985

[23] Simply Red – A New Flame, WEA Records (Warner) - 1989

[24] Yello – the eye, Motor (Universal Music) - 2003

SONSTIGES:
[25] audio physic – cd-sacd stereo-surround sampler, Turtle Records - 2004 (Coverbild zum Sampler)

[26] Denovaire, Brigitte Schreibmayer, Theresia Fauland-Nerat – Klangschalen-Musik – Instrumente: Tibetische- und indische Klangschalen, Cymbal, Gong, Rahmentrommel, Wasser – aufgenommen 2012 in der Lurgrotte, Semriach bei Graz, Neptun Media GmbH - 2012

[27] Manger Productions – Musik wie von einem anderen Stern – Manger Referenz-CD (auch als Doppel-LP erhältlich) zu bestellen unter manger-msw.de

Warto postarac sie o dwie lub trzy. Moga przydac sie przy odsluchu przed zakupem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#2

Post autor: Wojtek »

Wg kogo?

Poza tym, jak już przeklejasz coś od Niemców to dobrze by było coś niecoś przetłumaczyć na nasze.

Moim zdaniem zdecydowanie zdrowiej jest oprzeć się o muzykę jaką lubimy zamiast trzymać specjalnie do celów porównawczych dobrze zrealizowane płyty referencyjne, których np. nie znosimy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#3

Post autor: Acia »

super kupię sobie specjalnie odtwarzacz cd żeby odsłuchać tych dziwnych płyt żeby kupić odpowiednie kolumny :D misienka trochę bez sensu to czy przed odsłuchem powinnam pomasować jeszcze palcem wskazującym i kciukiem płatki uszu?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#4

Post autor: misienka2008 »

Wojtek pisze:
Poza tym, jak już przeklejasz coś od Niemców to dobrze by było coś niecoś przetłumaczyć na nasze.
A co tu jest do przetlumaczenia ?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#5

Post autor: misienka2008 »

Acia pisze:super kupię sobie specjalnie odtwarzacz cd żeby odsłuchać tych dziwnych płyt żeby kupić odpowiednie kolumny :D misienka trochę bez sensu to czy przed odsłuchem powinnam pomasować jeszcze palcem wskazującym i kciukiem płatki uszu?
Nikt Ciebie nie zmusza do kupna odtwarzacza CD. Mozna od kogos pozyczyc. Nie chcesz znac mozliwosci swoich kolumn i wzmacniacza - Twoj wybor. Jak zauwazylem wiecej poswiecasz czasu i uwagi wygladowi sprzetu niz brzmieniu. Ja mam na odwrot.
willy
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2015, 18:01
Lokalizacja: .dk

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#6

Post autor: willy »

Może to trochę źle zostanie odebrane, ale na pytanie:
Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

Odpowiedziałbym:
Płyta z szumem różowym i analizator widma akustycznego. :twisted:
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#7

Post autor: Acia »

misienka2008 pisze:Jak zauwazylem wiecej poswiecasz czasu i uwagi wygladowi sprzetu niz brzmieniu. Ja mam na odwrot.
widzisz misienka już raz wyszło,że nasze gusta są zupełnie inne ale ja Twoich nie obrażam:) Jak dla mnie sprzęt musi być i ładny i funkcjonalny, po co kupować brzydki skoro można zadowolić się estetycznie i technicznie? Zapomniałam, że słowo estetyka źle Ci się kojarzy 8-) Niektórzy lubią ładne rzeczy i nie rozumiem co w tym złego a głośniki mogę sobie sprawdzić na swojej audiosuperfilskej Dianie Krall tylko po co? Nie jestem audiofilem a zwykłym słuchaczem, co lubi Ładne i dobre rzeczy, jeszcze raz powtórzę bo dla mnie tak to ważne:)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Ja też lubię ładne :) A do porównywania kolumn najlepiej użyć dobrze nam znanych płyt.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#9

Post autor: misienka2008 »

Widzisz Acia, ja nie umiescilem tej listy dla kogos kto uwaza plyty Herbiego Hancocka, Gerry`ego Mulligana czy z Symphonie fantastique Berlioza w wykonaniu Chicago Symphony Orchestra pod batuta Claudio Abbado za dziwne ( to Twoje slowa ).

Skorzystaja ci, ktorzy beda chcieli i umieli docenic, nie bedzie im ciezko oprocz wzmacniacza wziac na zakup kolumn odtwarzacz CD lub posluchaja w domu aby sie przekonac co zmienic.

Estetyke bardzo lubie, nie lubie tylko jak sie ja przeciwstawia sztuce. To bezsens.

A moja aparatura jest bardzo ladna...
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#10

Post autor: zbyszek1982 »

To ja dam listę moich płyt referencyjnych :morda:

Jim Black AlasNoAxis - Dogs of Great Indifference
Bartok - Complete String Quartets - Julliard String Quartet (nagranie z 1963 r.)
David Sylvian - Secrets of the Beehive
Bill Frisell - East/West
King Crimson - Beat

I już. Lista dobra jak każda inna. Dla mnie najlepsza, bo znam te płyty na pamięć.

Bardzo dobra jest też Kind of Blue. Wiele kolumn gra tak, że nie słychać różnicy pomiędzy saksofonem altowym Adderley'a a saksofonem tenorowym Coltrane'a. Wtedy nie warto nawet dalej słuchać takich kolumn.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#11

Post autor: Acia »

Każdy niech doda swoją listę płyt referencyjnych tak powstanie nam drugie discogs:) A jak ja napiszę,że internet podaje iż najlepszą do tego płytą jest płyta Zbigniewa Wodeckiego to ile osób mi uwierzy?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#12

Post autor: zbyszek1982 »

Internet ma rację of course.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#13

Post autor: Acia »

:D
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#14

Post autor: MISSE »

uszami jeśli się je posiada :liar:

najważniejsze wiedzieć czego oczekujemy od płyty i od sprzętu

i żeby koszty nie grały roli :pray:

smutne jeśli mamy sprzęt za bańkę a słuchamy MP3 :naughty:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czym sprawdzac jakosc brzmienia.

#15

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze: A co tu jest do przetlumaczenia ?
Niemieckie opisy/uwagi? Nie mów mi, że przekleiłeś to bez czytania :) Teraz też ich nie widzisz?

Powtarzam pytanie misienka, wg kogo są to referencyjne płyty do oceny brzmienia? Daj źródło :) Chyba że mamy je sobie sami wyszukać.

Generalnie Acia i zbyszek mają takie samo podejście jak ja w tej kwestii.

Mamy już wątek dyskusyjny o polecanych realizacjach: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28&t=3588
Tam powinno to trafić, bez podtekstów typu "kupujcie To by się dowiedzieć czy macie dobry sprzęt".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ