Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#16

Post autor: loamesoile »

Oczywiście, że ocena zawsze jest subiektywna, ale jak dla mnie skala nadal nieco podwyższa stan płyt (na płaszczyźnie: przymiotnik opisujący płytę, a dopasowana do niego legenda). Ale nic nie jest idealne, więc dobrze, że jest to jakoś "ukonstytuowane". Nadal jednak sądzę, że jest to jeden z czynników, które umożliwiają sprzedawcom naciągnięcie klienta na zakup płyty w gorszym stanie, niż się mu ją prezentuje. Ale, że takich czynników jest bardzo wiele, to jeśli ktoś się dopuszcza takich zachowań, to jest to przede wszystkim jego wina i skala tutaj go nie broni (nawet to feralne EX---) :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#17

Post autor: JacK »

Dzisiaj załamka, płyta oceniona w aukcji allegro przez pana Dariusza jako stan bardzo dobry okazała się dość mocno porysowanym egzemplarzem. Gdy napisałem reklamacje w odpowiedzi dostałem " Panie co mnie pan molestuje ?! Ja napisałem bardzo dobry , a nie idealny co oznacza że rysy mogą być".
:evil:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#18

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:" Panie co mnie pan molestuje ?! Ja napisałem bardzo dobry , a nie idealny co oznacza że rysy mogą być".
Wpada mi do głowy kolejna analogia motoryzacyjna:
"Panie, co mnie Pan molestuje? Drzwi i maska odpadły? Ja powiedziałem, że bardzo dobry, a nie idealny, bo to mój zięć w szopie składał..." :)

Tak czy siak, już powoli wiadomo komu można ufać, a komu nie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#19

Post autor: JacK »

Po kilkudziesięciu zakupach na allegro zestawiłem swoją tabelke ocen płyt i od razu powiem że sprzedawcy nie słuchają tego co sprzedają,oceniają prawie wyłącznie wzrokowo. Jeżeli juz któremuś się zdarzy ocena soniczna to raczej na jednym zazwyczaj pierwszym kawałku na płycie:


IDEALNY (MINT)
płyta: sama płyta jest nowa, bez śladów użytkowania na powierzchni i bez zmian w jakości dźwięku; okładka: okładka oraz dodatkowe elementy takie jak plakat, kartka z tekstami są w idealnym stanie.
Moim zdaniem: płyta w tym stanie faktycznie wygląda że jest bez rysek, jednak często bywa zakurzona, okładka ładna bez zagięć , jednak ślady po zdartych nalepkach to norma. Sonicznie nieliczne delikatne pyknięcia. Nie ma płyt bez pyknięć !!!



DOSKONAŁY (EXCELLENT)
płyta: zdradza pewne ślady użytkowania, ale spadek jakości dźwięku jest minimalny;
okładka: okładka i opakowanie mogą odznaczać się niewielkim zużyciem
lub / i posiadać niewielkie zagięcia.
Moim zdaniem: kopertówki na płycie i czasami jakieś skreślenia lub podkreślenia na lebelu. Okładka lekko starte krawędzie , bywa zmatowiała i oczywiście całość zakurzona. Sonicznie j.w. nie zauważyłem różnicy !!!




BARDZO DOBRY (VERY GOOD)
płyta: była wielokrotnie odtwarzana, ale nie odznacza się znaczącym spadkiem jakości dźwięku, mimo zauważalnych znaków na powierzchni oraz niewielkich zarysowań;
okładka: normalne zużycie i otarcia okładki i dodatkowych elementów bez znaczących wad.
Moim zdaniem: to największy worek w którym sprzedawcy sprzedają praktycznie wszystko i wszystko im uchodzi. Płyty w tym stanie muszą posiadać kopertówki czy ryski. Lebele często brudne. Okładki w miarę sztywne jednak pełno na nich śladów z przeszłości w postaci nalepek,dopisków,przytarć,krawędzie zawsze spłaszczone, rogi bywają wygięte.Zawsze zakurzone często w kopercie znajdziemy włosy lub sierść. Sonicznie sporo trzasków słyszalnych zwykle w cichszych pasażach , na rozbiegach , między utworami. Bywa też że płyta smaży cały czas,niezbyt głośno ale jednak.




DOBRY (GOOD)
płyta: była tak często odtwarzana, że jakość dźwięku jest wyraźnie niższa; może pojawić się niewielkie zniekształcenie i średnie zadrapania;
okładka: pojawiają się zagniecenia, zdarcie rogów, przetarcie krawędzi, blaknięcie kolorów i inne.
Moim zdaniem: Oczywiście słowo DOBRY nie przekłada się w jakikolwiek sposób na tak opisaną płytę. Są głębokie długie rysy w różnych kierunkach, bywa że płyta jest krzywa , pofalowana i oczywiście brudna. Okładka rozerwana na sklejeniach,częściowo starta, widać ślady bo wilgoci lub nawet pleśni czy innych grzybach. Sonicznie trzeszczy zdrowo, tutaj przeskakiwanie utworów spowodowane uszkodzeniem winylu zdarza się często.




ZADOWALAJĄCY (FAIR)
płyta: nadaje się do odtwarzania, ale nie dbano o nią należycie, więc mogą pojawić się głośne trzaski, może przeskakiwać;
okładka: naddarta, poplamiona i/lub zamazana.
Moim zdaniem : Taką kupiłem tylko jedną i dobrze bo miałem problem aby wogóle wyjąć ją z koperty pocztowej bo sprzedawca raczył skleić koperte pocztową razem z kopertą płyty. Jak już się uporałem z jej wyjęciem to zobaczyłem coś tylko kształtem przypominającego płytę gramofonową. Opis okładki pomine bo nie ma czego opisywać po moich wcześniejszych zmaganiach z materią. To co odkryłem pod okładką było tak brudne że nawet nie było widać rys. Rysy zobaczyłem dopiero po jej umyciu, w zasadzie nie rysy tylko rowy zrobione chyba nożem. Nie ośmieliłem się tego zapodać na gramofon, ale sobie zostawiłem ku przestrodze jakbym chciał kupić coś w stanie zadowalającym.



O poniższych już się nie będę wypowiadał bo takich nie kupiłem i mam nadzieje że nie kupię.




KIEPSKI (POOR)
płyta: nie będzie dobrze grała z powodu zadrapań, brzydkich trzasków itp.;
okładka: bardzo zniszczona lub częściowy jej brak.
ZŁY (BAD)



No i na koniec podsumowanie.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Nie czytajcie opisu stanu technicznego , to naprawde zbyteczne i złudne. Spytajcie natomiast sprzedającego bardzo poważnie czy przyjmuje zwroty zakupionych płyt. Jeżeli tak ryzykujecie tylko koszty przesyłki. Jeżeli to naprawde dobry sprzedawca to zwróci Wam kase nawet za zwrot do siebie. Jeżeli jednak ktoś nie przyjmuje zwrotów to absolutnie nie kupujcie od niego żadnych płyt. Zostawcie go niech się buja ze swoim straganem.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Darek

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#20

Post autor: Darek »

JacK pisze:Dzisiaj załamka, płyta oceniona w aukcji allegro przez pana Dariusza
:o :o :o To nie ja, moich plyt ani mnie tam nie ma :twisted:
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#21

Post autor: Wuwuzela »

Hmm, nie chcę marudzić, ale się tylko upewnię...
A więc nadchodzi wiekopomna chwila, kupuję używaną płytkę :mrgreen:
Z tego co widać to sprzedawca uczciwy, cała masa pozytywów, negatywów brak.
Owa płyta oceniona jest na EX, czyli nie ma strachu, że płyta będzie w niefajnej kondycji??? :think: :think:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#22

Post autor: Pajdak »

EX zagra Ci miodzio, w cichych miejscach możesz mieć pojedyncze pyknięcia i tyle
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#23

Post autor: JacK »

Śmiało kupuj , warto się tylko upewnić że w przypadku "niefajności" można płytę oddać. Tym właśnie cechuje się dobry uczciwy sprzedawca.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#24

Post autor: Wuwuzela »

Czyli głębsze rysy nie mają prawa się na takim czymś znaleźć? :think:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#25

Post autor: Wojtek »

Wg wszelkich skal, przy stanie EX, nie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#26

Post autor: Wuwuzela »

Czyli ostatecznie podsumowując, nie ma strachu o igłę? :think:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#27

Post autor: Pajdak »

nie ma :D płyta będzie wyglądać jak nówka (na upartego kilka kopertówek pod megaultramocne światło)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#28

Post autor: Krzyś »

Wuwuzela pisze:Czyli ostatecznie podsumowując, nie ma strachu o igłę? :think:
strach o igłę moim zdaniem występuje tylko w przypadku płyty pękniętej, ew. posiadającej jakąś koszmarną rysę
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#29

Post autor: Wuwuzela »

A jak są brudne rowki, to igła się nie ściera?

(Sorki za offtop, ale nie widze sensu zakładać kolejnego tematu, którego i tak nikt nie odwiedzi :mrgreen: )
Obrazek
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Ocena płyt wg Record Collector's Grading System

#30

Post autor: Pajdak »

na to pytanie Ci nie odpowiem, ale wystarczy przecież umyć płytę i nie ma zagrożenia ;)
ODPOWIEDZ