Ciekawostki i osobliwości okładek

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
Sandflyer
Posty: 17
Rejestracja: 07 maja 2013, 16:13

Ciekawostki i osobliwości okładek

#31

Post autor: Sandflyer »

Wnętrze mojej wersji Wojny Światów to "Czas Relaksu" Andrzeja i Elizy, ale podobno były też inne.

Z polskich płyt, największa moja "osobliwość" to "Spokój Serca" Czerwonych Gitar na przezroczystym łososiowo-różowym winylu (nalepka niebieska)
(OK, to nie okładka, ale osobliwość niemniej :P )

***

Na kolażu zdjęć Klausa Schulze wewnątrz okładki albumu "Dziękuję Poland" jest jedno zdjęcie Klausa z "rozcapirzonymi paluchami"*
W Tonpressowskim wydaniu płyty zdjęcie zostało zastąpione skromnym czarnym kwadracikiem.

*czyli symbol zwycięstwa, czyli "V", znak ten nie był zbyt mile widziany w okolicach stanu wojennego...
Gramofon - techniczny
Wkładka - pewna nr 5, drobnorowkowa
Wzmacniacz - Cukierek
Kolumny - Salvador
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Ciekawostki i osobliwości okładek

#32

Post autor: zoombie »

Sandflyer pisze:Wnętrze mojej wersji Wojny Światów to "Czas Relaksu" Andrzeja i Elizy, ale podobno były też inne.
Sprawdziłem swój egzemplarz, u mnie jest Kołobrzeg '78 ;)
Awatar użytkownika
Ethnicolor
Posty: 10
Rejestracja: 02 sie 2013, 15:20

Re: Ciekawostki i osobliwości okładek

#33

Post autor: Ethnicolor »

Sandflyer pisze:Na kolażu zdjęć Klausa Schulze wewnątrz okładki albumu "Dziękuję Poland" jest jedno zdjęcie Klausa z "rozcapirzonymi paluchami"*
W Tonpressowskim wydaniu płyty zdjęcie zostało zastąpione skromnym czarnym kwadracikiem.

*czyli symbol zwycięstwa, czyli "V", znak ten nie był zbyt mile widziany w okolicach stanu wojennego...
Mowa o tym mężczyźnie w czerwonej koszulce? To nie Klaus, to Rainer Bloss :)
-basemental-pl-
Posty: 42
Rejestracja: 19 wrz 2013, 11:13

Re: Ciekawostki i osobliwości okładek

#34

Post autor: -basemental-pl- »

Warto tu wspomnieć o pierwszej (i jedynej, grupa przetrwała rok) płycie grupy Blind Faith - następcy słynnego Cream, w której do Claptona i Bakera dołączyli Steve Winwood i Ric Grech. Ich album, nazwany tak samo jak grupa, wzbudził kontrowersje przez okładkę, na której znalazła się 11 letnia (?!) dziewczynka topless. Historia jest ciekawa, gdyż autor zdjęcia spotkał jej starszą siostrę w metrze i zaproponował pozowanie, jednak po rozmowie z jej rodzicami zdecydowano że młodsze dziecko będzie się lepiej nadawało (?!). Jako zapłatę rodzina otrzymała... konia (?!).

Okładka wzbudziła duże kontrowersje, została wycofana z większości sklepów (nie przeszła też cenzury w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych). Szybko powstała druga okładka płyty ze zdjęciem grupy, aby można było sprzedawać album w UK. Wiele sklepów w UK zdecydowała się jednak sprzedawać album z oryginalną okładką, a po ucichnięciu sprawy pozostałe sklepy również powróciły do sprzedaży pierwszej wersji płyty. W taki sposób "grzeczna" okładka zastępcza jest dzisiaj bardziej poszukiwana niż ta "kontrowersyjna i zakazana" :)

Poniżej okładka albumu
Spoiler:
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Ciekawostki i osobliwości okładek

#35

Post autor: vinylpiotrek »

Bez przesady z tym spoilerem, nic złego w dziecięcej nagości nie widzę, o dziwo "Nevermind" Nirvany nikogo nie oburza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ciekawostki i osobliwości okładek

#36

Post autor: Wojtek »

vinylpiotrek pisze:Bez przesady z tym spoilerem, nic złego w dziecięcej nagości nie widzę
Ty to nie wszyscy.
vinylpiotrek pisze:o dziwo "Nevermind" Nirvany nikogo nie oburza.
"O dziwo" bobasy to jednak oddzielny temat.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
-basemental-pl-
Posty: 42
Rejestracja: 19 wrz 2013, 11:13

Ciekawostki i osobliwości okładek

#37

Post autor: -basemental-pl- »

Miał ktoś w ręku płytę perkusisty Keitha Moona? Płyta nie należy do udanych, ale pomysł na okładkę jest interesujący

Obrazek

Nie wiem jak w innych wydaniach, ale w pierwszym wydaniu brytyjskim okienko w którym siedzi Moon jest wycięte w okładce. W zależności od tego, którą stroną włożymy kopertę, w okienku pojawi się Keith z urodziwą dziewoją albo... powiedzmy że kluczowe znaczenie ma tu tytuł "Two sides of the Moon :D "
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Ciekawostki i osobliwości okładek

#38

Post autor: zoombie »

Chyba była w wątku konkursowym ;)
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9679
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Ciekawostki i osobliwości okładek

#39

Post autor: Cracker »

-basemental-pl- pisze:Płyta nie należy do udanych,
A mnie się podoba :D
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
ODPOWIEDZ