Płyty PROMO

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty PROMO

#1

Post autor: Wojtek »

W wątku o naciętych okładkach wywlokła się nam dyskusja o tzw. płytach promo :) Uznałem, że warto by o tym podyskutować w osobnym temacie.
Pozwalam sobie przytoczyć cytat z wypowiedzi przemek696 co by się do niego odnieść w tym kontekście (kwestia samych nacięć już została wyjaśniona na łąmach wyżej wspomnianego wątku, więc ją pomijam).
przemek696 pisze:Witam !
Mój pierwszy wpis także proszę o wyrozumiałość ;)
Te nacięcia na płytach to tzw. "Promo".Wytwórnie, zespoły itp.wysyłały do stacji radiowych płyty w celach promocyjnych za "free" a więc jeśli otrzymano je za darmo nie mogły być sprzedawane,dlatego były tak barbarzyńsko znakowane aby każdy wiedział [widział] o tym.
Oczywiście płyty trafiały na szeroki rynek ale cena była znacznie mniejsza od "rynkowej".
pozdrawiam
No nie, były znakowane w zupełnie inny sposób i raczej nie można te sposoby określić jako barbarzyńskie :)
Okładki były stemplowane z wyraźną informacją, że jest to płyta promo i nie nadaje się do odsprzedaży. Kolejny popularny sposób to wyróżnienie tego na labelu albo po prostu wydanie płyty na zupełnie białym labelu (+ tekst), co oznaczało płytę promocyjną. Czasami też bardzo wczesne płyty promo trafiały do rąk DJi bez faktycznej okładki, ot płyta w gołym kartonie.

Mam w swojej kolekcji zarówno płyty promo stemplowane jak i takie z napisem na labelu. W wolnej chwili wrzucę tutaj zdjęcia :)
przemek696 pisze:Oczywiście płyty trafiały na szeroki rynek ale cena była znacznie mniejsza od "rynkowej".
No i tutaj cała historia nie trzyma się kupy :)

Otóż, płyty promo są znane z tego, że pochodzą z najpierwszych tłoczeń. Wszak bezsensu byłoby wytłoczyć pierw dziesiątki tysięcy płyt, a dopiero potem rozsyłać te do celów promocyjnych. Płyty promo często trafiały do rozgłośni i sklepów jeszcze zanim nastąpiła premiera danego albumu.

Dodatkowo, były to przecież płyty, które z definicji nie miały trafić do obrotu handlowego. Coś jak prototypy czy modele pokazowe.

Tak więc nie rozumiem dlaczego te rzadkie płyty miałyby być znacznie tańsze na rynku wtórnym, ani wtedy ani dzisiaj, co też praktyka pokazuje :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
przemek696
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2011, 18:09

Re: Płyty PROMO

#2

Post autor: przemek696 »

przemek696 pisze:Oczywiście płyty trafiały na szeroki rynek ale cena była znacznie mniejsza od "rynkowej".
W tym przypadku chodziło mi o nacinane okładki a nie o płyty promo w sensie biały label,zwykla koperta itd..
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty PROMO

#3

Post autor: Wojtek »

Wtedy jeszcze twierdziłeś, że nacinanie okładek to właśnie znakowanie płyt promo, stąd wychodzi na jedno :)
Tak czy siak, cieszę się, że już mamy jasność w temacie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Płyty PROMO

#4

Post autor: Pajdak »

mam płytę Warlock - Hellbound. Z tyłu na okładce jest napis "promotional copy, not for resale". Ma ktoś ten album aby sprawdzić czy też ma ten napis? Tłoczenie Vertigo VERH 28
Darek

Płyty PROMO

#5

Post autor: Darek »

Mam kilka plyt na ktorch jest zloty wycisniety stepel na okladce z takim wlasnie tekstem np."Europe - The final countdown". Takie steple sa na wielu plytach. Nie sa to jakies wielkie rarytasy. Stosowane sa rowniez naklejki oraz steple na labelu. Natomiast przy "testowych tloczeniach" jest to wyraznie zaznaczone na labelu czesto z dokladnym opisem nagrania. Czesto na ebaju chca wcisnac plyty PROMO jako TESTOWE.
Nie rozpracowalem do tej pory jednej naklejki na plycie M Jagger . Moze ktos sie spotkal z taka naklejka. Zob foto
Europe/S. Nicks/ M Jagger
DSCF8419.JPG
DSCF8421.JPG
DSCF8422.JPG
ODPOWIEDZ