Inwestycja w płyty analogowe

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
fenix
Posty: 29
Rejestracja: 24 lut 2014, 22:17

Inwestycja w płyty analogowe

#1

Post autor: fenix »

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy warto? Jeśli tak to jakie macie propozycje? Podobno prawdziwy winylowiec kupuje od razu 2 egz. tej samej płyty (oczywiście mam na myśli nowe LP). Jeden to odsłuchu drugi na półkę jako inwestycja?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Inwestycja w płyty analogowe

#2

Post autor: chudy_b »

Jeśli chodzi o nowe, to moim zdaniem kiepska inwestycja. Na dzień dobry ze 30% straty minimum. Ewentualne zyski mogą się pojawić po kilkunastu-kilkudziesięciu latach, jeśli w ogóle się pojawią. O wiele lepszym pomysłem jest inwestowanie w wydania z tzw. epoki, ale tu trzeba mieć dobre rozeznanie kolekcjonerskie, bo nie każda płyta będzie drożeć. Za to niektóre już dzisiaj mogą kosztować tysiące $ i tańsze na pewno nie będą.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Inwestycja w płyty analogowe

#3

Post autor: vinylpiotrek »

fenix pisze:Podobno prawdziwy winylowiec kupuje od razu 2 egz. tej samej płyty (oczywiście mam na myśli nowe LP). Jeden to odsłuchu drugi na półkę jako inwestycja?
Bzdura.
fenix pisze:Czy warto?
Lepiej w ziemię lub złoto.
Obrazek
fenix
Posty: 29
Rejestracja: 24 lut 2014, 22:17

Inwestycja w płyty analogowe

#4

Post autor: fenix »

W ziemię i złoto to na pewno :) pod warunkiem posiadania odpowiednich zasobów finansowych.
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Inwestycja w płyty analogowe

#5

Post autor: falon »

kupuj limitowane edycje za granicą, nawet na nowych z dnia obecnego byłbyś w stanie zrobić na allegro
oczywiście kazdy napiszę "bzdura", bo konkurencja :)
Na winylach jak nie zyskasz to nie stracisz, byle nie masówki. Oczywiście zależny za ile i gdzie kupujesz. Wiele osób kupuje masowo i sprzedaje na allegro, i biznes się kręci. Winyle w polsce są droższe a nie kazdy allegrowicz używa ebaya czy discogs. Nie słuchaj tutejszej elity, wyprowadzi cię na manowce. Sam się rozeznaj.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Inwestycja w płyty analogowe

#6

Post autor: chudy_b »

falon pisze:kupuj limitowane edycje za granicą, nawet na nowych z dnia obecnego byłbyś w stanie zrobić na allegro
To nie inwestycja, to spekulacja, taki drobny handelek.
:D

Wydaje mi się, że autorowi bardziej chodziło o kupowanie płyt w nadziei, że za kilka lat zyskają na wartości
fenix
Posty: 29
Rejestracja: 24 lut 2014, 22:17

Re: Inwestycja w płyty analogowe

#7

Post autor: fenix »

chudy_b pisze:Jeśli chodzi o nowe, to moim zdaniem kiepska inwestycja. Na dzień dobry ze 30% straty minimum. Ewentualne zyski mogą się pojawić po kilkunastu-kilkudziesięciu latach, jeśli w ogóle się pojawią. O wiele lepszym pomysłem jest inwestowanie w wydania z tzw. epoki, ale tu trzeba mieć dobre rozeznanie kolekcjonerskie, bo nie każda płyta będzie drożeć. Za to niektóre już dzisiaj mogą kosztować tysiące $ i tańsze na pewno nie będą.
Tylko jest jedna sprawa mianowicie rejony muzyczne w których się poruszam (głównie rockowe) to niestety używek tańszych nie ma. Nówki są średnia cena to 100 zeta co nie jest mało.
Trochę się rozglądałem na ebayu i generalnie ceny są porównywalne z naszymi tylko niestety siła nabywcza naszej monety jest słabiutka.
Właśnie przez to myślałem o zakupie X LP w ilości 2 szt a jakiś ewentualny zarobek przeznaczyć na rozwinięcie kolekcji No ale nikt nie mówił, że będzie tanio i łatwo...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Inwestycja w płyty analogowe

#8

Post autor: chudy_b »

A, czyli jednak handelek :D Nie potępiam, tylko inaczej Cię zrozumiałem.
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Inwestycja w płyty analogowe

#9

Post autor: falon »

Zaloz normalny sklep i masz dostep do hurtu i to na wyspach, ceny pewnie lepsze. Zaloz w uk a sprzedawaj w polsce i nawet w uk.
Ostatnio kupilem dwa boxy deep purple, przewiduje ze zarobie lekko 200zl :) , niebieskie vinyle alice in chains jakies 100zl zysku, nirvana pd lekko 100zl.
Mnostwo plyt chodzi drozej w polsce.
Zrob zakupy na egzemplaze niedostepne na allegro i masz zysk murowany. Wiele na allegro jest po jakies 500zl na na discogs 30 funtow. Tylko ze to dla fanu raczej bo nie wiem czy bedzie ci sie chcialo na poczatku spedzac tyle czasy na poszukiwania.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
fenix
Posty: 29
Rejestracja: 24 lut 2014, 22:17

Re: Inwestycja w płyty analogowe

#10

Post autor: fenix »

falon pisze:Zaloz normalny sklep i masz dostep do hurtu i to na wyspach, ceny pewnie lepsze. Zaloz w uk a sprzedawaj w polsce i nawet w uk.
Ostatnio kupilem dwa boxy deep purple, przewiduje ze zarobie lekko 200zl :) , niebieskie vinyle alice in chains jakies 100zl zysku, nirvana pd lekko 100zl.
Mnostwo plyt chodzi drozej w polsce.
Zrob zakupy na egzemplaze niedostepne na allegro i masz zysk murowany. Wiele na allegro jest po jakies 500zl na na discogs 30 funtow. Tylko ze to dla fanu raczej bo nie wiem czy bedzie ci sie chcialo na poczatku spedzac tyle czasy na poszukiwania.
Taka opcja jak piszesz odpada może to być rozpatrywane tylko w kategorii hobby ale dziękuję za sugestie i podpowiedź.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Inwestycja w płyty analogowe

#11

Post autor: zoombie »

vinylpiotrek pisze:
fenix pisze:Podobno prawdziwy winylowiec kupuje od razu 2 egz. tej samej płyty (oczywiście mam na myśli nowe LP). Jeden to odsłuchu drugi na półkę jako inwestycja?
Bzdura.
I tak, i nie.
"Płyty, które chciałby mieć na własność, Tomek kupuje w dwóch egzemplarzach. Jedną przegrywa na taśmę (z której będzie robił płatne kopie) i jak najszybciej sprzedaje. Drugą sztukę przesłuchuje tylko raz. Jeśli gra bezbłędnie, stawia na półce i nigdy więcej już nie używa." (mowa o Tomku Beksińskim, starsi pewnie pamiętają. I pewnie nie tylko on tak robił. Dzięki temu wciąż zdarzją się Near Minty starych wydań ...)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Inwestycja w płyty analogowe

#12

Post autor: vinylpiotrek »

Ale to raczej rzadki przypadek i jesli już to własnie charakterystyczny dla późnego PRL.
Obrazek
ODPOWIEDZ