Łódzka Drukarnia Akcydensowa

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#1

Post autor: zoombie »

Nieodłącznym elementem płyty winylowej, elementem nadającym płycie charakteru i klimatu, będącym źródłem dodatkowej przyjemności z obcowania z płytą, jest jej okładka. Łódzka Drukarnia Akcydensowa była głównym producentem okładek (kopert) do płyt winylowych w Polsce po 1945 r. Skrót ŁDA można znaleźć na większości okładek wydanych w Polce płyt.
Jej początki sięgają 1940 r., kiedy to w Warszawie Zarząd Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” zorganizował Drukarnię i Introligatornię przy ul. Grażyny 13, która rozpoczęła działalność w maju tego roku. Po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. część uratowanych maszyn zostało przewiezionych do Częstochowy i tam działalność drukarska była kontynuowana. Pod koniec 1945 roku Związek Gospodarczy Spółdzielni „Społem” rozpoczął organizowanie Zakładów Graficznych na terenie dawnych zakładów włókienniczych Franciszka Kindermanna w Łodzi, przy ul. Andrzeja Struga 63. Pierwsza produkcja opuściła mury zakładu w 1946 roku.
W latach 1945 – 1948 drukarnia miała nazwę Zakłady Graficzne „Społem”, od 1 stycznia 1949 r. zostały one przejęte przez Zakłady Wydawnictw Spółdzielczych i nosiła nazwę ZWS - Drukarnia nr 2, a od 1 stycznia 1950 r. podlegała Centrali Wydawniczej Druków (CWD - Drukarnia nr 2).
Od 1 stycznia 1952 r. drukarnia przybrała znaną wszystkim miłośnikom płyt w Polsce nazwę „Łódzka Drukarnia Akcydensowa”
Początkowo w drukarni wytwarzano różne druki akcydensowe (w tym dyplomy, metryki, akty zgonu), książki, barwne plakaty, kolorowe etykiety i opakowania do cukierków.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1995 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie nadania statutu Ministerstwu Kultury i Sztuki (Dz. U. nr 48 poz. 250) Łódzka Drukarnia Akcydensowa wymieniona jest w gronie przedsiębiorstw państwowych, wobec których Minister pełni funkcję organu założycielskiego, z adnotacją (leasing).
W okresie od 19.11.2003 r. do 15.12.2008 r. działała "Łódzka Drukarnia Akcydensowa - Poligrafia" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, najpierw przy ul. A. Struga 63, a później przy Pryncypalnej 129/141.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niewątpliwie Łódzka Drukarnia Akcydensowa jest jednym z najważniejszych zakładów związanych z produkcją płyt winylowych w Polsce. Niestety, praktycznie jedyną informacją jaka mogłem znaleźć w sieci na jej temat były ogłoszenia o sprzedaży wydawnictwa „25 lat Łódzkiej Drukarni Akcydensowej”, na podstawie którego przygotowałem powyższy tekst.
Myślę, że warto powyższą skróconą historię uzupełnić, jak choćby o informacje kiedy zaczęto produkować w Łodzi okładki (koperty) do płyt oraz informacje dotyczące końca działalności zakładów. Z w/w wydawnictwa można jedynie wyczytać, że produkcja kopert do płyt była bardzo trudna, wiązała się z wieloma problemami technologicznymi. Stanisław Zalega – Dyrektor PW HDA Łódź: „Miło jest nam obecnie wspominać te najtrudniejsze kiedyś sprawy, jak chociażby wieloletnie wysiłki zmierzające do opanowania przez Was produkcji kopert do płyt „Polskich Nagrań”. Ileż było reklamacji, konferencji, kooperacji itp. podczas, gdy współcześnie te sprawy już od wielu lat nie są zaliczane do większych problemów”.
Natomiast Załoga i Dyrekcja „Polskich Nagrań” tak wspominają: „Pamiętamy jak przez mgłę pierwsze kontakty, sprowadzające się do bardzo nieskomplikowanych i prymitywnych wydawniczo pozycji kopertowych. Pamiętamy tarcia wynikające z e wzajemnego niezrozumienia i możliwości i potrzeb. Pamiętamy jak szybko te nieporozumienia znikały i jak z roku na rok potrzeby nasze i wymagania wzrastały. A przecież potrzeby te były tylko odbiciem rynku, a nie naszymi urojeniami i fantazją. Produkcja kopert jest najważniejszym problemem wszystkich światowych firm fonograficznych
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#2

Post autor: chrzan49 »

Oprócz okładek płyt drukowała także komiksy na Zachód i czasami trafiały na nasz rynek.
T
PS Z braku mocy wytwórczych robili tandetne cieniutkie okładki z lichego jakościowo kartonu.W PRL opakowanie towaru było luksusem i zbędne.Najchętniej pakowali by w gazetę albo do garści.
Mieszkałem niedaleko i czasem podgladałem proces produkcyjny.
aro001
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2016, 15:59

Re: Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#3

Post autor: aro001 »

Witam,

a propos Łódzkiej Drukarni Akcydensowej, mam nie jedną okładkę tam wydrukowaną, ale jedna jest dość zabawna.
Szukałem informacji na ten temat, próbowałem skontaktować się z ludźmi, którzy tam pracowali, żeby się dowiedzieć jak doszło do takiego błędu, albo może to było celowe działanie, ale nic nie nie ustaliłem niestety.
Na załączonym zdjęciu wszystko widać, mam nadzieję :D
Załączniki
ZemstaNietoperzy.jpg
aro001
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2016, 15:59

Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#4

Post autor: aro001 »

Może ktoś ma jakiś pomysł na wyjaśnienie tego, bo pijany zecer raczej odpada.
Albo kolega chrzan49 może znajdzie winnego tego :)
aro001
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2016, 15:59

Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#5

Post autor: aro001 »

Przepraszam, nie przedstawiłem się.
Jestem tu oczywiście nowy i po kilkunastoletniej przerwie w słuchaniu muzyki z jedynego właściwego nośnika, kręconego przez szwajcarski gramofonik z 1978 roku i płynącej z przyzwoitego zestawu głośnikowego rozkoszuję się na nowo tym ciepłym i dynamicznym brzmieniem.
Pozdrawiam wszystkich miłośników i znawców winyli :)
Aro
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Łódzka Drukarnia Akcydensowa

#6

Post autor: ojcie_c »

Achh, więc te trzy literki "ŁDA" na kopertach polskich płyt oznaczają skrót nazwy tej drukarni!!! :oops:

Kurczę, intrygowało mnie to tyle lat... Człowiek uczy się całe życie.
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
ODPOWIEDZ