Płyty 16 RPM ?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Płyty 16 RPM ?

#1

Post autor: kaZ »

a co z prędkością 16 2/3 rpm?
ma ktoś takie cuda???
Rzadkie płyty.Np Prestige wydawał cociażby Milesa .Znajomy ma jedną jego płytę i gramiak z tą dodatkową prędkością.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Wznowienia 78-mek?

#2

Post autor: Krzyś »

wydaje mi się, że płyty 16 rpm nie były tłoczone w Polsce (podejrzewam jedynie śladowe ilości książek czytanych wydanych przez PZN, ale nigdy z niczym takim się nie spotkałem).

Za to w stanach był to format czasami używany, na pewno był używany do tłoczenia książek dla niewidomych, i też do różnych specjalnych zastosowań (np. płyty nowego systemu przeznaczone do gramofonów samochodowych - nie pamiętam nazwy - ale one miały o 1/4 węższy rowek, więc ich odtwarzanie na normalnym gramofonie powodowało katastrofę)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty 16 RPM ?

#3

Post autor: Wojtek »

Wyciągnąłem ten temat z wątku o 78'kach (nie bójmy się zakładać nowych tematów).

Krzyś już przytoczył typowe zastosowania do tego formatu. Ze względu na słaba dynamikę itd., format ten nigdy nie nadawał się zbyt dobrze do muzyki.

Zastanawia mnie tylko kwestia igieł. Płyty 16 RPM tłoczono chyba na winylu? W technice mikrorowkowej także?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Płyty 16 RPM ?

#4

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:Wyciągnąłem ten temat z wątku o 78'kach (nie bójmy się zakładać nowych tematów).

Krzyś już przytoczył typowe zastosowania do tego formatu. Ze względu na słaba dynamikę itd., format ten nigdy nie nadawał się zbyt dobrze do muzyki.

Zastanawia mnie tylko kwestia igieł. Płyty 16 RPM tłoczono chyba na winylu? W technice mikrorowkowej także?
Highway HiFi (to pierwsze, o czym wspominałem) było tłoczone prawdopodobnie też na winylu (2x gęściejsze rowki niż na LP, 4x mniejszy promień igły czytającej) - vide http://en.wikipedia.org/wiki/Highway_Hi-Fi .

Komercyjne (przeznaczone dla zwykłych użytkowników) nagrania na płytach 16 RPM były też wykonywane z winylu.
Prędkość 16 RPM była też stosowana w gramofonach do tzw. background music w domach towarowych (ale tutaj dominowały specjalistyczne urządzenia, płyty miały rozmiary do 16 cali, często były wykorzystywane zmieniacze płyt itp)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Płyty 16 RPM ?

#5

Post autor: Wuwuzela »

Obrazek
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Płyty 16 RPM ?

#6

Post autor: kaZ »

Nie wiem dokłądnie jak z tymi i głami było.Spotkam znajomego to zapytam o szczegóły.Wiem np ,że Thorens TD 124 miał ta prędkość , ale czy inna igła była potrzebna nie wiem.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
BACKspacer
Posty: 70
Rejestracja: 27 lis 2010, 16:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Płyty 16 RPM ?

#7

Post autor: BACKspacer »

Co prawda nie dysponuję taką płytą, jednakże mój gramiak (Elac Miracord 50 H) ma taki zakres prędkości , więc czy faktycznie jest potrzebny inny rodzaj wkładki/igły to IMHO nie wydaje mi się, skoro fabrycznie dali mu taką możliwość odtwarzania to znaczy, że... ma grać i już :D
new guy in (vinyl) town
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Płyty 16 RPM ?

#8

Post autor: kaZ »

Backspacer, tez mi sie tak wydaje.Skoro ma to oznaczałoby ,że zmieniamy tylko pokrętełkiem i jest git.
Np te dżezy na Prestige'u są rzadkie i drogie.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Płyty 16 RPM ?

#9

Post autor: Krzyś »

BACKspacer pisze:Co prawda nie dysponuję taką płytą, jednakże mój gramiak (Elac Miracord 50 H) ma taki zakres prędkości , więc czy faktycznie jest potrzebny inny rodzaj wkładki/igły to IMHO nie wydaje mi się, skoro fabrycznie dali mu taką możliwość odtwarzania to znaczy, że... ma grać i już :D
no nie bardzo, to o niczym nie świadczy, lenco l75 ma wszystkie prędkości obrotowe od 10RPM do 90 RPM, i to wcale nie znaczy, że z każdą igłą zagra każdą płytę - do płyt Highway HiFi potrzebne są specjalne igły i chyba specjalny nacisk, do płyt 78 RPM potrzebne są też inne igły (nie wspominam o tym, że do monofonicznych LP też przydałyby się igły o innym promieniu)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty 16 RPM ?

#10

Post autor: Wojtek »

Tak jak Krzyś napisał, nie jest to wszystko takie proste :) Przede wszystkim do 78 RPM używamy innych igieł.

Jednakże skoro 16 RPM były tłoczone na winylu, a o specjalnych igłach pod tą prędkość nie słyszałem, to zakładam że wystarczy "to co jest" :)

Z tego co się orientuję to były płyty 16 RPM zarówno w mono, jak i w stereo, z czego mono miały ciut szerszy rowek.
Krzyś pisze:(nie wspominam o tym, że do monofonicznych LP też przydałyby się igły o innym promieniu)
Jeśli płyta monofoniczna została wytłoczona przy użyciu technologii mikrorowkowej to nie koniecznie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Re: Płyty 16 RPM ?

#11

Post autor: kaZ »

BACKspacer pisze:Co prawda nie dysponuję taką płytą, jednakże mój gramiak (Elac Miracord 50 H) ma taki zakres prędkości , więc czy faktycznie jest potrzebny inny rodzaj wkładki/igły to IMHO nie wydaje mi się, skoro fabrycznie dali mu taką możliwość odtwarzania to znaczy, że... ma grać i już :D

pytałem wczoraj znajomka i potwierdził Twoje słowa Backspacer :)
Nie wymaga to dodatkowych ceregieli.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty 16 RPM ?

#12

Post autor: Wojtek »

Podsumowując: generalnie z 16, 33 i 45 RPM nie ma problemu, ale do 78 RPM już potrzebna jest inna igła :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Płyty 16 RPM ?

#13

Post autor: Obywatel »

Wuwuzela pisze:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jOCi2WTCbrk[/youtube]

:animals-chickencatch:
Poza faktem, że ta płyta kręci się z prędkością 16 2/3 rpm, zauważyłem dodatkowo, że jest sporo większa od standardowej 12". Co to jest za rozmiar? Wydaje mi się, że to taki sam rozmiar jak płycisko z tego Fonomastera:
http://www.allegromat.pl/aukcja72158
Czy to był jakiś standardowy rozmiar? Bo szczerze mówiąc takie płyty są straszną rzadkością - chyba jeszcze rzadsze niż 10".
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty 16 RPM ?

#14

Post autor: Wojtek »

Przecież zarówno to co jest na klipie jak i ta płyta na gramofonie z aukcji to płyta o rozmiarze 12''/30cm :)
Nie wiem dlaczego wydają ci się one "sporo większe". Czyżby dlatego, że talerz ma mniejszą średnicę w obydwu przypadkach?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Płyty 16 RPM ?

#15

Post autor: Obywatel »

Fonomaster miał chyba pełnowymiarowy talerz. A przynajmniej płyta 12" nie wystawałaby poza obrys obudowy. No tak mi się wydaje.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ