Sybilizacja

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Sybilizacja

#1

Post autor: TJ61 »

Jak w temacie, czy ktoś wie skąd bierze się to zjawisko, przyglądając się płytom winylowym?
Które części rowka odpowiadają za jakie częstotliwości dźwięków ?
Na niektórych płytach, wyglądających blisko ideału, pojawia się przy wokalu owo nieprzyjemne zjawisko podczas śpiewania głoski "S".
Domniemywam że może powodem jest wcześnejsze odtwarzanie jakimś rylcem, a jeżeli tak jest to jak fizycznie wpływa to na rowek, zbiera go nierówno czy głębiej ?
Płyta na rozbiegówkach i przerwach gra git, czyli nie gra. NIe ma żądnych trzasków, pyknieć, dynamika też jest znakomita.
Na pokładzie mam Shure 44G.
ten trik z trójkąta
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sybilizacja

#2

Post autor: Wojtek »

TJ61 pisze:Domniemywam że może powodem jest wcześnejsze odtwarzanie jakimś rylcem, a jeżeli tak jest to jak fizycznie wpływa to na rowek, zbiera go nierówno czy głębiej ?
Po prostu ryje ścianki (stąd "rylec"), przez co zapisana informacja zaczyna być zniekształcona bądź w ogóle zanikać, zaczynając właśnie od górnego pasma.

Osobną kwestią jest to, że kwestia obecności sybilantów zależy też od jakości samych tłoczeń.

Mycie może pomóc ;)
TJ61 pisze:Na niektórych płytach, wyglądających blisko ideału, pojawia się przy wokalu owo nieprzyjemne zjawisko podczas śpiewania głoski "S".
TJ61 pisze:Na pokładzie mam Shure 44G.
Długoterminowo: zmień wkładkę.
Krótkoterminowo: spróbuj zwiększyć nacisk o 0.2-0.5g, ewentualnie więcej (tak do 2g) i upewnij się co do ustawienia overhangu.
Ustawienie VTA też ma tu wiele do gadania, ale nie aż tak bardzo przy tej akurat wkładce.

Krótko mówiąc: to może zależeć od wielu elementów w torze, łącznie z kablami i preampem, jednak zazwyczaj sprowadza się to do wkładki i jej ustawienia (co przekłada się na zdolność do prowadzenia igły w rowku, czyli tracking), stanu rowka oraz... samych nagrań ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Sybilizacja

#3

Post autor: vinylpiotrek »

W jakim ramieniu masz tego Shura?
Jaki przebieg ma już twoja igiełka.
Ja w swoim jakiś większych problemów z sybilantami nie zauważyłem, ale przyznam że typ G używam od niedawna , wcześniej wyłącznie średnionaciskową "siódemkę", z której brzmieniowo jestem bardzo zadowolony.
Fakt, że używam jej tylko w ramieniu, można rzec specjalnie pod nia skrojonym.
Fakt że używam 40 letnich wkładek i tylko igieł z bieżącej produkcji raczej wiele nie zmienia, bo głównie o igłę tu chodzi.
Więc raczej wkładki jako takiej jako głównego winowajcy bym nie zwalał.
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Sybilizacja

#4

Post autor: eenneell »

Sybilizacja- może ktoś podać definicję :?:
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Re: Sybilizacja

#5

Post autor: TJ61 »

Łukasz- To jakby syczenie w wysokim paśmie, najcześciej przy wokalu w czasie spiewania głoski "s".
Piotrek- ramię Technics, Gramiak B3, igła ma 2 miesiące, godzin ponad 100. Sybilanty na niektórych nagraniach się pojawiają. Jaki ramię jest skrojone pod Shura?
Wojtek- Płyta która kręciłem, myta 3-krotnie, tłoczenie UK, stan EX+/NM. Spróbuje zwiększyć nacisk. Jak muzyka jest zapisana ( chodzi mi czy jest róznica w nacięciach rowka w zależności od pasma ) niskie czy wysokie tony sa jakoś poukładane na sciankach ? Jak to w macro wyglada ?
ten trik z trójkąta
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Sybilizacja

#6

Post autor: eenneell »

:) Domyślałem się!
znalazłem, "ukradłem", wkleiłem; "Sybilizacja - dźwięk podobny do syczenia; szum w górnych pasmach".
Czasem pomaga zmiana igły "S"na"E", czasem "E" na "S" -to zależy od stanu płyty...
A czasem to nie pomaga...
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Re: Sybilizacja

#7

Post autor: TJ61 »

Jest to o tyle denerwujące, ze móżg się przestawia, i jak raz usłyszysz, to słyszysz juz na całej płycie. Wyłapuje się wszystkie SSSSSSSSS.
ten trik z trójkąta
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Sybilizacja

#8

Post autor: vinylpiotrek »

TJ61 pisze:Jak muzyka jest zapisana ( chodzi mi czy jest róznica w nacięciach rowka w zależności od pasma ) niskie czy wysokie tony sa jakoś poukładane na sciankach ? Jak to w macro wyglada ?
Nie ma czegoś takiego, na całym zboczu zapisane jest całe pasmo, tylko na niektórych wysokościach może byc bardziej zużyte, zależy jakim rodzajem gwoździa ktoś katował płytę.
TJ61 pisze:Wojtek- Płyta która kręciłem, myta 3-krotnie, tłoczenie UK, stan EX+/NM.
Słuchałeś tych płyt na innym gramofonie?
Podaj tytuły tych płyt, na których jest to najbardziej dokuczliwe.
Czasem to może być wynikiem wpadki przy masteringu.
TJ61 pisze:Jaki ramię jest skrojone pod Shura?
Ramię w Fonice G600miałem na myśli, konstrukcja fajna, pod sztywne igły niskiej podatności (jak fabrycznie montowany Shure M447 / M44MB) ale ze względu na ograniczone mośliwości kalibracji trudno sensownie zamontować tam inną wkładkę.
TJ61 pisze:ramię Technics
Woda na młyn mojej niechęci do Technicsów :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sybilizacja

#9

Post autor: Wojtek »

vinylpiotrek pisze:Więc raczej wkładki jako takiej jako głównego winowajcy bym nie zwalał.
Winna jest igła. Jeśli ma być lepiej to musimy sięgnąć po lepszy szlif, a takowych do M44 za bardzo nie ma (nie zapominam o M44E).
SASa nie będę rekomendował do tej wkładki.
Dlatego daję takie zalecenie, a nie inne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Re: Sybilizacja

#10

Post autor: TJ61 »

Piotrek : Nie słuchałem na innym sprzęcie.
Mike Oldfield - Crises, - SSSSShadow on the Wall /GER
Bruce Springsteen - Born in the USSSSSSSA /UK
Police - Reggatta de blanc/ UK SSSoSSSS
O ile Oldfield I Police stan VG+ to Boss jest bardzo OK.
Wojtek : Jak ustalić Overhang, dla mojego zestawu ? Nacisk 2g trochę pomógł, ale nie jest to co chciałbym osiągnąć.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2013, 18:54 przez TJ61, łącznie zmieniany 2 razy.
ten trik z trójkąta
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Sybilizacja

#11

Post autor: vinylpiotrek »

Wojtek pisze:Winna jest igła.
Że jak igła.
Z samego faktu, że jest sferyczna nie mają prawa tak wyraźne brudy powstawać.
Innym jakoś nie powstają.
Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Sybilizacja

#12

Post autor: zbyszek1982 »

TJ61 pisze: Bruce Spreensten - Born in the USSSSSSSA /UK
Mam to właśnie wydanie i sybilanty występują w bardzo niewielkim stopniu tylko w ostatnim utworze (I'm on fire) na pierwszej stronie. Można się zresztą tego spodziewać, bo pierwsza strona jest mocno zapełniona.
Awatar użytkownika
TJ61
Posty: 116
Rejestracja: 24 wrz 2012, 10:16

Re: Sybilizacja

#13

Post autor: TJ61 »

Zbyszek: czyli jednak nie tylko mi tak to słychać, jaką masz wkładkę ? Ortofon ?
ten trik z trójkąta
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sybilizacja

#14

Post autor: zbyszek1982 »

2M Red. Ale to raczej kwestia samej płyty, bo na innych płytach tego nie mam.
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Sybilizacja

#15

Post autor: motown »

Też to mam. Nie tylko przy "S", także przy dźwięku blach czy przy innych wysokich dźwiękach. Nie na każdej płycie oczywiście, dlatego wydaje mi się, że to kwestia masteringu / tłoczenia.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
ODPOWIEDZ