Duże dziury w singlach

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Duże dziury w singlach

#1

Post autor: Wuwuzela »

Po co one są?

Obrazek

Przecież idą poprzez adapter, obroty się nie zmieniają.

Dziwna sprawa. :)
Obrazek
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Duże dziury w singlach

#2

Post autor: krzysiek »

http://www.straightdope.com/columns/rea ... and-78-rpm
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_d ... RPM_Vinyls

Kiedyś myślałem, że przez promień mniejszy musi być większa prędkość, ale kiedy kupiłem 12" 45rpm to zmieniłem zdanie. I ostatnio usłyszałem(podczas wydania singla 12" 45rpm) że to daje lepszą jakość nagrania(co jest napisane w powyższych linkach)
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Duże dziury w singlach

#3

Post autor: Wojtek »

Co do jakości, większa prędkość obrotowa oznacza zwiększoną dynamikę dźwięku. Ot całą filozofia. Dlatego single częstokroć brzmią lepiej niż ich odpowiedniki na LP :)

Jednakże wracając do tematu, powody są historyczne i nieco funkcjonalne. Otóż jak gramofony miały mały szpindel to stare szafy grające miały duży (ze względów czysto mechanicznych i praktycznych) i to właśnie z myślą o zastosowaniu singli w szafach, zwyczajowo tłoczono je z dużym otworem.

Od lat '80tych jednak coraz bardziej odchodziło się od tej konwencji (ze względu na spadek popularności starego typu szaf grających) i zaczęto tłoczyć single z małym szpindlem. Dlatego też nowe single mają znów mały otworek :)

Dla właścicieli gramofonów nigdy nie był to jakiś wielki problem, gdyż wystarczy mieć adapterek z dużej dziury na małą, który najczęściej wchodził w skład sprzętu przy zakupie w sklepie :) Wiele modeli gramofonów ma także specjalne miejsce na przechowywanie adapterka gdzieś na powierzchni i pod klapą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Duże dziury w singlach

#4

Post autor: Krzyś »

RCA, po wprowadzeniu przez konkurencyjną Columbię systemu zapisu mikrorowkowego na płytach długogrających (LP), obracających się z prędkością 33 1/3 obr/min (zmniejszenie prędkości było umożliwione przez fakt, iż pod koniec lat 40-tych w Stanach do odtwarzania płyt używano wyłącznie dość lekkich adapterów elektrycznych z igłami szafirowymi i diamentowymi, o małym nacisku, co więcej kolejnym czynnikiem wpływającym na możliwość zmniejszenia prędkości było zmniejszenie wymiarów rowka), chciało stworzyć jakiś swój konkurencyjny system (byle tylko był niekompatybilny z tym Columbii (: ), tak więc jako prędkość wybrano 45 rpm. System przewidziano do szaf grających; większy otwór środkowy umożliwił umieszczenie mechanizmu zmieniacza w środku płyty. O tym, że takie płyty miały być używane w zmieniaczach płyt świadczył również fakt, iż są one dostosowane odpowiednio pod względem mechanicznym do przechowywania jeden-na-drugim - lustro płyty ma mniejszą grubość, niż obszar etykiety, dzięki czemu płyty dotykają się nawzajem tylko etykietami, a nie powierzchnią lustra płyty z rowkami, utrudniając ich uszkodzenie wskutek tarcia.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
ODPOWIEDZ