XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#16

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Faktem jest, że od tego roku płyt mono tłoczyli tam bardzo mało. Nowe, popularne tytuły nie miały tam edycji mono, chyba że o czymś nie wiem.
Tak czy siak Winters, jest różnica między "przestali tłoczyć w tym roku", a "od tego roku tłoczyli już bardzo mało" ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#17

Post autor: Winters »

Skrót myślowy ;)

Na tej podstawie można powiedzieć, że płyty mono były tłoczone zawsze i wszędzie, bo np. wiele reedycji starego materiału (na całe szczęście) nie doczekało się ustereofonicznienia nawet i w latach 70. Międzywojenny blues, jazz itd.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#18

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Na tej podstawie można powiedzieć, że płyty mono były tłoczone zawsze i wszędzie, bo np. wiele reedycji starego materiału (na całe szczęście) nie doczekało się ustereofonicznienia nawet i w latach 70. Międzywojenny blues, jazz itd.
Reedycje starego materiału to co innego i chyba raczej nie o to chodzi w tym wątku :)
Zła podstawa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#19

Post autor: vinylpiotrek »

@analogowe ucho
Obcięcie literki "L" raczej bym wiązał z ostatecznym zaniechaniem produkcji płyt 10" ( i tu się nasuwa pytanie, kiedy po raz ostatni wznawiano pozycje ze "szkolnej" serii na 10" i jak długo były jeszcze w sprzedaży), tym bardziej że trafiają się monofoniczne longplaye z oznaczeniem "X", choć są to reedycje XL-ek.
Zresztą było to już raz poruszane na początku wątku.
Obrazek
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#20

Post autor: Analogowe ucho »

vinylpiotrek pisze:@analogowe ucho
Obcięcie literki "L" raczej bym wiązał z ostatecznym zaniechaniem produkcji płyt 10" ( i tu się nasuwa pytanie, kiedy po raz ostatni wznawiano pozycje ze "szkolnej" serii na 10" i jak długo były jeszcze w sprzedaży), tym bardziej że trafiają się monofoniczne longplaye z oznaczeniem "X", choć są to reedycje XL-ek.
Zresztą było to już raz poruszane na początku wątku.
Ja bym jednak obstawiał, że jak była edycja SXL to była również edycja XL.
Serię L, czyli 10 calówki to zakończono chyba produkować około roku 1963, ale jako, że w końcowej fazie były to "płyty szkolne", to mogły być dodatkowe tłoczenia później.
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#21

Post autor: Kocewicz »

Nie, 10" dłużej. Ostatnim takim albumem jest kronika Sopotu '66, a potem jeszcze przecież masa kursów językowych i płyt szkolnych. Mam jedną płytę szkolną datowaną na 1969.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#22

Post autor: Tarkus »

Analogowe ucho pisze:Ja bym jednak obstawiał, że jak była edycja SXL to była również edycja XL.
Nie jest to takie oczywiste. Przed laty widziałem na własne oczy płytę z prefiksem na okładce wyłącznie "SXL", bez towarzyszącego "XL" (były to jakieś marsze wojskowe). Można na tej podstawie przypuszczać, że po zniknięciu "XL" przez jakiś (prawdopodobnie krótki) czas używano jeszcze prefiksu "SXL", nim ostatecznie skrócono go do "SX".
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#23

Post autor: vinylpiotrek »

@) analogowe ucho
1) były płyty tylko "SXL"
2) to, że zmiana systemu oznaczeń nastąpiła niedługo po zaprzestaniu wydawania premierowych nagrań w miksie, mono, nie upoważnia nas do wysnuwania związków przyczynowo skutkowych, tym bardziej, że nowy system oznaczeń przewidywał prefiks dla płyt mono.
@Tarkus
"Ogień" Breakoutu, który miałem, miał taką okładkę, a w środku płyt "XL"
Obrazek
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#24

Post autor: Analogowe ucho »

vinylpiotrek pisze:@) analogowe ucho
1) były płyty tylko "SXL"
2) to, że zmiana systemu oznaczeń nastąpiła niedługo po zaprzestaniu wydawania premierowych nagrań w miksie, mono, nie upoważnia nas do wysnuwania związków przyczynowo skutkowych, tym bardziej, że nowy system oznaczeń przewidywał prefiks dla płyt mono.
@Tarkus
"Ogień" Breakoutu, który miałem, miał taką okładkę, a w środku płyt "XL"
1. Oczywiście, że były osobne SXl, Xl i łączone SXL z XL, dwa numery katalogowe na okładce, i dwie ceny wydrukowane na okładce, z tego co pamiętam, 80 zł i 65 złotych.
Co do tej płyty Ogień, to mógł to być błąd w zapakowaniu, albo, w fabryce, sklepie, lub w trakcie minionych lat.

2. Dlatego wcześniej napisałem, że to tylko moje domniemanie, a nie pewnik, swoją drogą, ciekawa informacja, że ta płyta Grunwalda, ma, chyba, jako ostatnia oznaczenie SXL, dalsze pozycje mają już oznaczenia SX. Z tego co pamiętam płyta nie doczekała się wznowienia na nośniku CD. Ładna kolorowa okładka a i nagrania ciekawe.

Nie pomylimy się, chyba, gdy powiemy, że w Polsce równoległe wydawanie płyt w wersjach mono i stereo, zaprzestano w pierwszej połowie lat 70. ;-)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#25

Post autor: Tarkus »

Analogowe ucho pisze: 1. Oczywiście, że były osobne SXl, Xl i łączone SXL z XL, dwa numery katalogowe na okładce, i dwie ceny wydrukowane na okładce, z tego co pamiętam, 80 zł i 65 złotych.
Dokładniej: w II połowie lat 60. płyty monofoniczne kosztowały 80 ówczesnych złotych. Potem, po pojawieniu się na większą skalę płyt stereo, w roku 1970 z całą pewnością płyty kosztowały: "Mono - 80, Stereo - 110" (cytuję za okładkami płyt odziedziczonych po rodzicach, m.in. "Od wschodu do zachodu słońca" i "Ty" Skaldów). Gdzieś tak w okolicach 1971-73 płyty z jakichś nieznanych mi powodów staniały i kosztowały 65 zł bez względu na wersję. Być może sprzęt w "PN" zamortyzował lub winyl poszedł w dół? ;) Później, ale to już nie wiem kiedy, w każdym razie jeszcze w latach siedemdziesiątych, cena wróciła do dawnych 80, oczywiście już za stereofoniczny longplay. Na początku lat 80. skoczyła do 130, potem do 180 (mowa cały czas o "PN"), a później już inflacja szalała na całego.
Analogowe ucho pisze:Nie pomylimy się, chyba, gdy powiemy, że w Polsce równoległe wydawanie płyt w wersjach mono i stereo, zaprzestano w pierwszej połowie lat 70. ;-)
Czyli mniej precyzyjnie, niż napisałem w pierwszym temacie: między 1972 a '74. :D Na razie wygląda, że był to rok 1973, mniej więcej połowa, a co do tytułu, to "Ogień" zespołu Breakout. Być może ktoś kiedyś poda inne lub precyzyjniejsze informacje?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#26

Post autor: Kocewicz »

http://kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=1862
Chyba ostatni XL w katalogu, być może było coś dalej jeszcze. "Ogień" to (S)XL 1004.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#27

Post autor: zoombie »

Kocewicz pisze:http://kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=1862
Chyba ostatni XL w katalogu, być może było coś dalej jeszcze. "Ogień" to (S)XL 1004.
W swoich zbiorach mam XL 1090/SXL 1090 (na okładce) - Irena Jarocka - W cieniu dobrego drzewa, sama płyta jest stereo - numery matryc S-3X-2265 J, S3X 2266 2 J - cena 65 zł, póki co nie trafiłem na płytę mono

jeśli chodzi o najwcześniejsze płyty XL/SXL to mam
XL 0525/SXL 0525 - Mieczysław Fogg - Zapomniana piosenka; M3XW 1089-2 AC, M3XW 1090 HJ AC - czyli mono - wersja z ceną 80/110 zł i 65 zł (ma dwie takie płyty), w takich samych okładkach, z takimi samymi labelami i tymi samymi numerami seryjnymi, owalne logo starszego typu oraz XL 0525/SXL 0525 - Mieczysław Fogg - Zapomniana piosenka; S3XW 1089 AC, S3XW 1090 AC - czyli stereo, według tłoczenia obok otworu na szpindel (42/71) wydana w 1971 r. (pierwsze wydanie jest z 1969 r.), nalepka stereo, cena 65 zł

Mam też wcześniejsze numery katalogowe, np. XL/SXL 0390 (Niemen & Akwarele - Sukces, -2, -5 w nr. matrycy) i XL/SXL 0411 (Niemen & Akwarele - Dziwny jest ten świat, -2, ), ale na okładkach jest cena 65 zł, więc pewnie są to wznowienia z wczesnego początku lat 70-tych. Nie wiem, czy w czasie, kiedy wychodziły pierwsze wydania tych płyt miały one już wersje stereo (mam okładki z samym XL i ceną 80 zł, więc możliwe, że pierwsze wydania były tylko mono).
Awatar użytkownika
kaem
Posty: 12
Rejestracja: 08 wrz 2018, 21:19
Gramofon: Scott PS-87

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#28

Post autor: kaem »

Podejrzewam, że w Polsce single (i "czwórki") były mono aż do 1975 roku. Tak strzelam, na podstawie wieloletnich obserwacji. Przy czym, wydaje mi się, że nie występowały przez jakiś czas i mono i stereo. Wydaje mi się, że od razu zaprzestano wydawać mono i zaczęła się era singli stereofonicznych.
ryba_82
Posty: 16
Rejestracja: 10 paź 2018, 09:38

Re: XL/SXL - kiedy "znikły" płyty mono w Polsce?

#29

Post autor: ryba_82 »

SIngle i EPki 7" mono w Polsce były tłoczone jeszcze w początku lat 80-tych - posiadam tak wydaną bajkę "Czerwony Kapturek", etykieta w kolorze jasno-żółtym co wskazuje na lata tłoczenia 80-te. Jest to oczywiście kolejne wznowienie tej płyty wydanej pierwszy raz w latach 60tych. Co ciekawe, możliwe było wydanie w tamtych latach tejże bajki w stereo, bo tak była nagrana (1962 chyba rok, jest reedeycja na CD w stereo), ale chyba z lenistwa nikt nie przygotował taśmy do nacięcia matrycy...
ODPOWIEDZ