Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
ohra
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2012, 17:50

Re: Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#16

Post autor: ohra »

Jacie ale historia aż mam rozpaleone poliki i jeszcze ten zakup, zestaw jakiś płyt a wśród nich taka tajemnicą :-o
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#17

Post autor: loamesoile »

No to tajemnica rozwiązana, ale historia faktycznie bardzo ciekawa :)
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#18

Post autor: janpol »

Okazuje się, że omawiana w tym temacie płyta jest mniej tajemnicza niż to się zdawało. Niestety zebranie "pewnych" informacji wymagało przejrzenia źródeł „na papierze”.
W pierwszej „Polskiej dyskografii jazzowej 1955 – 1972” autorstwa Marka Cabanowskiego i Henryka Cholińskiego (prezentowanej na stronie 10 tematu http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=18&t=2367#p29394) znalazłem informacje których skany przedstawiam poniżej:
strona 8:
RCA 1.jpg
strona 40:
RCA 2.jpg
Przyczyna umieszczenia tej płyty w dyskografii stanowi tajemnicę autorów, bo to jest płyta "amerykańska".

Krystian Brodacki w „Historii jazzu w Polsce” podaje informację, że tych płyt było dwanaście.

Włodzimierz Janowski
Ostatnio zmieniony 07 maja 2013, 14:02 przez janpol, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#19

Post autor: Winters »

janpol pisze:że tych płyt było dwanaście.
Nie zdziwiłbym się gdyby ta przedstawiona w tym wątku była jedyną jaka ocalała.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#20

Post autor: janpol »

Myślę, że Jerzy Milian, który jak napisał Krystian Brodacki, był po "naszej stronie" inicjatorem tego przedsięwzięcia, zachował również, chociaż jeden egzemplarz tej płyty w swojej kolekcji.

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#21

Post autor: janpol »

Winters pisze:
janpol pisze:że tych płyt było dwanaście.
Nie zdziwiłbym się gdyby ta przedstawiona w tym wątku była jedyną jaka ocalała.
Jeden egzemplarz tej płyty posiada w swojej płytotece Wojciech Karolak. Informacja pochodzi z książki: „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”.
Pojawia się tam również informacja, że tych płyt było prawdopodobnie osiem (po jednym egzemplarzu dla każdego muzyka uczestniczącego w nagraniu).

Włodzimierz Janowski
rockowy
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2014, 17:58

Komeda na RCA Victor, 1958 - ktokolwiek widział/wie?

#22

Post autor: rockowy »

Jerzy Milian nie posiada w swoim archiwum ani jednego egzemplarza, niestety. Natomiast na tych zdjęciach z poprzedniej strony te opisy na białym labelu to rękopis Miliana, pismo poznam wszędzie :) I jeszcze cytat z mistrza:

Po paru miesiącach otrzymałem pokaźną paczkę, zawierającą czternaście nieopisanych płyt, z białymi nalepkami na środku każdej z nich. Do płyt dołączono pismo, że nagrania i styl są very good, ale wytwórnia RCA nie jest nimi zainteresowana komercyjnie. Powysyłałem więc płyty muzykom, a zanim moja gdzieś się zapodziała, wiele razy słuchałem jej z satysfakcją. To naprawdę było fajne granie i uszłoby nawet pod względem technicznym, ale nie mogło wytrzymać konkurencji z nagraniami w amerykańskich studiach RCA w owym czasie. Różnice w wykonawstwie taktowanie pomijam, chociaż wstydu nie było. Kto dziś jeszcze ma tego longplaya w zbiorach, ma rzeczywiście super białego kruka – i to z Wojciechem Karolakiem na saksofonie!

Pozdrawiam, Michał Wilczyński
ODPOWIEDZ