Które płyty są na Creative Commons, jak ich szukać ?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
ChrisAdvocat
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:02

Które płyty są na Creative Commons, jak ich szukać ?

#1

Post autor: ChrisAdvocat »

Witam wszystkich z początku .
Pewnie domyślacie się o co chodzi czytając tytuł tematu, więc pominę co to jest Creative Commons, ale jak będą niejasności jakieś to oczywiście dopowiem .

Chce dowolnie ciąć sample i wykorzystywać je nawet w celach komercyjnych, najczęściej będzie to wokal, abym się nie stresował tym, że mogą mnie przymknąć, i tak w życiu nie lekko, ciśnienie skacze jak myszoskoczek lub inne zwierzątko .

Nie zamierzam korzystać z gotowych sampli, to nie ja, oj nie, ja stawiam na kreatywność i niech tak zostanie .

Jakie płyty wolno samplować, a może jakie płyty są na CC 1.0 ??

Oczywiście jeszcze bym mógł w tytule mojego utworu, na początku dać nazwę oryginalnego wykonawcy, którego zsamplowałem, jeszcze to bym przebolał, ale nie zamierzam dzwonić po artystach i ich rodzinach zeby dostać zgoda, oj nie !!!

Przepraszam za mój niezwykle zawiły tekst, ale musiałem to z siebie wyrzucić, z góry dziękuje za odpowiedz i własciwe naprowadzenie .

PS. Tworze future garage lub post dubstep z domieszką elektroniki, jak kto woli, ale coś w tym stylu .

Z góry dzięki i pozdrawiam entuzjastów .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Które płyty są na Creative Commons , jak ich szukać ?

#2

Post autor: Wojtek »

ChrisAdvocat pisze:Jakie płyty wolno samplować
Płyty czy utwory? Bo to zasadnicza różnica.
Generalnie to na luzie możesz wykorzystywać wszystko co znajduje się w domenie publicznej, czyli te utwory, których prawa autorskie wygasły.
Jeśli chodzi o kawałki z nadal ważnymi prawami autorskimi to niestety bez zgody ani jakiejś umowy zawsze jest ryzyko, jeśli zamierzasz czerpać z tego profity.
ChrisAdvocat pisze:a może jakie płyty są na CC 1.0 ??
Bardzo niewiele płyt/utworów, które opatrzone są licencją Creative Commons w ogóle doczekało się wydania na fizycznym nośniku, a co dopiero na winylu :) Przytłaczająca większość dostępna jest po prostu w formie cyfrowej.
Jednakże jak sam pewnie wiesz, jest kilka rodzajów licencji CC.
Nie każda pozwala na modyfikowanie treści i bezkarne zarabianie na tej modyfikacji bez przynajmniej akredytowania twórcy oryginału bądź wydania swojego dzieła pochodnego na tej samej licencji co oryginał.

Zresztą, czemu 1.0? Przecież to już jest lekki przeżytek. W między czasie powstały nowsze, poprawione wersje licencji CC (aktualnie 3.0).
ChrisAdvocat pisze:ale nie zamierzam dzwonić po artystach i ich rodzinach zeby dostać zgoda, oj nie !!!
No tak... nie zamierzasz, bo?

Rozumiem, że jakby ktoś wrzucił Twój ryj (pozyskany chociażby z galerii na Facebooku) na jakiś plakat reklamowy i czerpał z tego niezłe korzyści, a Ty byś go nakrył to pewnie przyjąłbyś ze zrozumieniem odpowiedź, że autorowi nie chciało się Ciebie pytać o zgodę na wykorzystanie Twojego wizerunku?
Pewnie tak ;)

A co do "gdzie szukać?" to wpisz w google "creative commons music" i znajdziesz tonę materiału.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ChrisAdvocat
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:02

Re: Które płyty są na Creative Commons , jak ich szukać ?

#3

Post autor: ChrisAdvocat »

to będe teraz z mp3 samplował, oj nie ja sobie podziękuje.
Zakupiłem legalnie wosk więc bede legalnie działal, ale nie zamierzam babrać się w gotowcach a tym bardziej zaprzyjaźnić sięz mp3.
To mój ostatni post, widze, że mało profesjonalnie państwo podchodzą do tematu. Zegnam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Które płyty są na Creative Commons , jak ich szukać ?

#4

Post autor: Wojtek »

ChrisAdvocat pisze:to będe teraz z mp3 samplował, oj nie ja sobie podziękuje.
Bo "prawdziwy sampler" korzysta jedynie z fizycznych nośników? Sory, ale to byłoby w dzisiejszych czasach nieco ograniczające.
Wiele utworów jest dostępnych w formatach bezstratnych, tak wiec nie ma co się martwić o jakość.
Nie po to są płyty z kodem czasowym by DJka i samplerzy/"producenci" z tego nie korzystali.
ChrisAdvocat pisze:Zakupiłem legalnie wosk więc bede legalnie działal
Wobec tego życzę powodzenia w toczeniu świec, ale tak naprawdę to co ma jedno do drugiego? Nic.
Każdy kto kupi płytę w sklepie jest "legalnym" kupującym i posiadaczem nośnika, ale co do legalnego samplowania to już opisałem to powyżej.
ChrisAdvocat pisze:ale nie zamierzam babrać się w gotowcach a tym bardziej zaprzyjaźnić sięz mp3.
Ale czy ktoś tutaj mówi, że jesteś na to skazany? :) Chyba nie.
ChrisAdvocat pisze:To mój ostatni post, widze, że mało profesjonalnie państwo podchodzą do tematu. Zegnam
Eh eh, człowiekowi nie da się jak widać dogodzić. Fakt faktem, tematyka samplingu nie jest nawet pobocznym tematem poruszanym na tym forum, więc pewnie lepiej się odnajdziesz na jakiejś stronie skupiającej innych samplerów. Może oni wbiją Tobie do głowy realia.

Przykro mi, że nie przeczytałeś tutaj tego co byś chciał przeczytać, co by utwierdzić się w swoich wyobrażeniach na ten temat ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Które płyty są na Creative Commons, jak ich szukać ?

#5

Post autor: Kusma »

Wojtek pisze:Przykro mi, że nie przeczytałeś tutaj tego co byś chciał przeczytać, co by utwierdzić się w swoich wyobrażeniach na ten temat
odpowiedziałeś kolesiowi na pytanie a on sie obraził, ahhh te ludzie :/
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Które płyty są na Creative Commons, jak ich szukać ?

#6

Post autor: Wojtek »

Tak jak napisałem, chyba wkurzył się na sam fakt, że ten temat nie jest taki prosty, jak mu się początkowo wydawało ;)
Chciał przeczytać to co sam myślał.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ