Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#76

Post autor: kijek »

Zaskoczyła mnie Twoja odpowiedź. Podejrzewałem, że może być to "składak" ale nie wiedziałem, że mogło to wyjść tak z fabryki :D Dzięki serdeczne :)
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#77

Post autor: Wojtek »

Obecność naklejki na okładce zdradza cały proceder :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Fafikdog
Posty: 398
Rejestracja: 22 gru 2011, 19:50

Re: Zagadki i łamigłówki dot. płyt winylowych

#78

Post autor: Fafikdog »

Mam płytę Candlemass - Epicus Doomicus Metallicus.
Niby jest to to wydanie: https://www.discogs.com/Candlemass-Epic ... se/2436169, ale nie mam numeracji.
Wydanie z 2014 to był czarny winyl, a nie czerwony...
Moje DIY
Micro Seiki DD7
SME 3012
Shure V15 type IV
YAQIN MS-12B
Music Angel Meng X8 upgrade by LampizatOr (Fikus)
Indiana Line Tesi 561
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#79

Post autor: blispx »

@Fafikdog discogs nie jest wyrocznią to tylko baza uaktualniana przez społeczność, dziurawa z resztą

To teraz ja:

Neil Young & Crazy Horse ‎– Everybody Knows This Is Nowhere

Reprise W7 label (2-tone), US

Matrix / Runout (A Side Etched): 30910 RS-6349 A 1B
Matrix / Runout (B Side Etched): 30911 RS-6349 B 1F

oba numery matryc posiadają nacięcie "T"

Druga płyta

Reprise W7 label (2-tone), US

Matrix / Runout (A Side Etched): 30910 RS-6349 A 1C
Matrix / Runout (B Side Etched): 30911 RS-6349 B 1E

ale już bez znacznika T

Zdaję sobie sprawę że w większości tłoczyła Columbia i że nie jest to 1A/1A, które żeby było ciekawiej jest ponoć na pomarańczowym labelu (1-tone) ale co oznacza te "T" CTH??

Szlak mnie trafia z tą numeracją Columbia, teraz które były pierwsze te 2-tone czy 1-tone?? i dlaczego do cholery 2-tone są takie drogie?? :)

edit:

dobra już wiem co do tego "T"

http://www.anorakscorner.com/PressingPlantInfo.html

czyli to nic nie znaczy, transcription ale tam i tak nic nie ma więc olać, jest to chyba Terre Haute bo Santa Maria/Pitman miałyby lanquer S lub P

Co do tego, które pierwsze i czemu drogie to panuje błędne przekonanie że te 2-tone to 1st press a tu trzeba skupić się i tak na nr matryc a nie na labelu, leniwi Amerykanie i tak na aukcjach matrix nie podają więc tak wychodzi w praniu

Żeby było śmieszniej to posiadam także 1-wsze wydanie Canada i jest 3-tone ;-)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Problem z identyfikacją Japończyka

#80

Post autor: Sl-2000 »

Witam,
zakupiłem płytę Pink FLoyd "The Dark Side of The Moon" jednak nie mogę jej zidentyfikować. Jej numery matryc to
shvl-804-A 1S2 13
shvl-804-B 1S2 C2
To jakaś podróba? Na Pink FLoyd archives nic na ten temat nie ma z tego co patrzyłem. To samo na discogs. Sprzedawca sugerował 3 wydanie..pomijam że podał trochę inne matryce, które pasują właśnie do trzeciego wydania.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15104
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Problem z identyfikacją Japończyka

#81

Post autor: darkman »

Wrzuć fotę labelu i pozostałe info z gatefold. Podróbka? Raczej nie. Z japońcami jest ten kłopot, że jest i wydanie tegoroczne Dark Side. Wartość kolekcjonerska wydania japońskiego jest klasy indonezyjskiego czy greckiego. Niestety nic szczególnego chyba, że specjalne lub rocznicowe, alternatywna grafika label`u lub okładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#82

Post autor: Wojtek »

Dokładnie. Jakie OBI i jaki label?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#83

Post autor: Sl-2000 »

Proszę, o to zdjęcia. Dodam że na tej folii zaklejanej widnieje taka dziwna naklejka z kodem kreskowym co jest trochę podejrzane... Jest np takie wydanie https://www.discogs.com/Pink-Floyd-The- ... se/6239560 nieoficjalne, które ma podobny label ale niestety słaba jakość zdjęcia. Poza tym trochę się zawiodłem tym japończykiem. Mam 5 wydanie angielskie tej płyty, które brzmi nie wiele gorzej od japończyka. To mnie zastanawia bo z mojego doświadczenia np. jeśli chodzi o Tubular Bells Oldfielda czy Atom Heart Mother Pink FLoydów różnica jest kolosalna.
Załączniki
IMG_20160629_232409.jpg
IMG_20160629_231559.jpg
IMG_20160629_231522.jpg
IMG_20160629_225511.jpg
IMG_20160629_225446.jpg
IMG_20160629_225439.jpg
IMG_20160629_225409.jpg
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#84

Post autor: Sl-2000 »

Dobra cofam z tą jakością dźwięku :D Jest genialna po prostu za cicho słuchałem :P Ale pozostaje kwestia identyfikacji.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#85

Post autor: Wojtek »

Sl-2000 pisze: Dodam że na tej folii zaklejanej widnieje taka dziwna naklejka z kodem kreskowym co jest trochę podejrzane...
Niby dlaczego podejrzane? Na czym opierasz swoje podejrzenia? :morda:
Sl-2000 pisze: nieoficjalne, które ma podobny label ale niestety słaba jakość zdjęcia.
To nie to.

Generalnie masz któreś tłoczenie trzeciego japońskiego wydania tej płyty. Tyle.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#86

Post autor: Sl-2000 »

Bo skoro jest kod kreskowy to płyta raczej nie może pochodzić z 1974. No chyba, że jakiś współczesny sklep sobie coś takiego nakleił. :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15104
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#87

Post autor: darkman »

Sl-2000 pisze: Ale pozostaje kwestia identyfikacji.
OK, nie bardo rozumiem o jaki rodzaj identyfikacji Ci chodzi? Czego chciałbyś się dowiedzieć? (rozumiem to ale towarzysko zapytam: po co ci to? :)
Masz wydanie japońskie z prezentowanymi danymi i numerami matrix. W czym zatem kwestia?
Moim zdaniem pozostaje się cieszyć i uznać ów egzemplarz, za kolejną pozycję w kolekcji (również tego tytułu).

Z identyfikacją stricte DSOTM jest pewien kłopot polegający na dokładnym opisie posiadanego egzemplarza. Tymczasem foty bdb ale brakuje opisu całości tego co masz?

Masz booklet - 30 stron jap/ang?
Nakleki, plakat?
Nie napisałeś czy stamped/tamponnes jest both czyli obustronny,

Moim zdaniem może to być wydanie japońskie z 1974 r. Cechy identyfikacyjne w normie.
Nie jest to 3 tłoczenie, choć w 100% trudno to wykluczyć całkowicie na tym etapie.
Kolorystyka label jest OK, niektóre wydania są nieco bardziej "ciemnopomarańczowe". OBI zgodne wg mnie z oryginałem z 1974.
Nakład nie znany, byłby potrzebny pełny matrix z tego roku i dla tego tłoczenia wraz ze specyfikacją konfekcjonowania poszczególnych partii winyli. Dlaczego? Dlatego choćby, że tłoczenia/produkcji nie wykonano najprawdopodobniej w ciągu jednej zmiany ani też jednego dnia.
Sl-2000 pisze: Poza tym trochę się zawiodłem tym japończykiem.
Wydania japońskie LP jakkolwiek bardzo atrakcyjne na rynku kolekcjonerskim bywają dość przereklamowane. Pozycja dość ciekawa, jednak nie nadawałbym jej cech, których ona nie posiada.
Co do identyfikacji via Discogs, to pamiętać należy, że to tylko baza uzupełniana przez ludzi i tego co akurat posiadają. Nie oznacza to, że mają wszystko.

Tu masz clipy do wydania o którym wyżej:
http://pig.floyd.free.fr/pages/discogra ... japan.html
Może służyć jako materiał wyjściowy do dalszych poszukiwań. Pytanie czego?
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#88

Post autor: Sl-2000 »

Dzięki za pomoc. Sprzedawca podał numery matryc, które idealnie pasują do 3 wydania no ale na samej płycie wygląda to tak jak podałem. I tak ją odsyłam, bo druga strona szumi od papierówek a miał być NM..jak to możliwe, że jedna strona ma papierówki a druga nie? Chciałem ją zidentyfikować by być pewnym tego co kupiłem zresztą za sporą kasę :D Dodatków nie posiadam bo dzieki temu sprzedał mi taniej a ja winyle zbieram nie po to by się kurzyły na półce ale po to by je słuchać i na pewno nie zamierzam się ich pozbywać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#89

Post autor: Wojtek »

Sl-2000 pisze: Bo skoro jest kod kreskowy to płyta raczej nie może pochodzić z 1974. No chyba, że jakiś współczesny sklep sobie coś takiego nakleił. :D
Kod kreskowy jest naklejony na folii, a nie wydrukowany na poligrafii. A więc jest to raczej naklejka sklepowa.
Kody kreskowe funkcjonują już od wielu lat więc ta "współczesność" byłaby dość rozciągnięta w czasie :)

Swoją drogą, kto powiedział że Twój egzemplarz pochodzi z 1974? Przy tej płycie to chyba dość naiwne założenie, nawet gdybyśmy mieli do czynienia z pierwszym tłoczeniem :)
Sl-2000 pisze: Sprzedawca podał numery matryc, które idealnie pasują do 3 wydania no ale na samej płycie wygląda to tak jak podałem.
Jak widać nie mylił się. Samo OBI i label identyfikują tutaj trzecie wydanie. Nie wiem dlaczego liczyłeś że będziesz miał płytę z wcześniejszego wydania, mimo że te dwa wyznaczniki klasyfikują ją jako trzecie :)

Generalnie na przyszłość: nie licz że jakaś strona ma wykaz WSZYSTKICH numerów matryc dla każdego wydania popularnych płyt. Jak czegoś natłukli w milionach to ciężko wyłapać wszystkie numerki.
Sl-2000 pisze: bo druga strona szumi od papierówek a miał być NM.
Papierówki z definicji są niesłyszalne, więc chyba coś źle identyfikujesz problem :)
Jaką masz igłę?
Sl-2000 pisze: jak to możliwe, że jedna strona ma papierówki a druga nie?
A płyta jest w ogóle w papierowej kopercie? Bo jeśli w folii (typowe dla Japończyków) to ja nie wiem skąd jakiekolwiek papierówki mogły się na niej znaleźć :morda: Jeśli mówisz o rysach no to pewnie jedna strona była bardziej katowana od drugiej ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15104
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zidentyfikuj winyla (zbiorczy)

#90

Post autor: darkman »

Sl-2000 pisze: że jedna strona ma papierówki a druga nie?
Kwestia higieny.
Heh, to często typowe, ale znowu nie podajesz detali, zatem Ci nie odpowiem. Bo byłoby to wróżenie z fusów.
- sposób wyciągania płyty
- rodzaj koperty inlay i sposób przechowywania płyty w ogóle
- budowa koperty wewnętrznej:
a. cięta na tzw spad
b. cięta mimośrodowo (jedna strona krótsza by łatwiej i mniej agresywnie wkładać
c. wykładka wewnętrzna - ?, materiał?
d. kąt wkładania płyty
e. ilość potencjalnych przesłuchań
f. dla zabawy dodam, że i prędkość wraz z siłą wsuwania ma znaczenie, hehe.. :D
G! ale nie popadajmy w infantylizm winylowy

Od siebie dodam, że jeśli wydanie jest niekompletne, to bez sensu jest je fetyszyzować. Wide -> z tym jest trochę jak z porcelaną firmową i kolekcjonerską również: Jeśli ma skazę lub jest minimalnie obita klejona to nawet jeśli to Limoges, Szczawienko czy Rosenthal traci przymioty kolekcjonerskie CAŁKOWICIE.
Sl-2000 pisze: a ja winyle zbieram nie po to by się kurzyły na półce ale po to by je słuchać
To rozumiem zdecydowanie(!).
Nie mniej jednak w tym kontekście mniej rozumiem kupno 3 wydania japońskiego w wersji niekompletnej. Walor jakiego oczekujesz moim zdaniem spełni każde wydanie japońskie. Powtórzę raz jeszcze, to fajna pozycja w kolekcji i warto taką mieć (kompletną) ale nie popadajmy w skrajności.
Rozumiem całkowicie poszukiwania 1Press w wydaniu brytyjskim czy też amerykańskim, choć osobiście nie widzę różnicy kolekcjonerskiej w wydaniu kanadyjskim i amerykańskim. No może ze wskazaniem na kanadyjskie, bo mniej częste.

Swoją drogą owe liczenie tłoczeń to swego rodzaju bełkot pseudo kolekcjonerski. Liczymy 1Press i drugie wydanie. Potem to już kolejne wydania po prostu i tylko eventowe się jeszcze liczą. Oczywiście fajnie jeśli płyta jest z tzw 'epoki', zwłaszcza winyla i przed cyfryzacją.
ODPOWIEDZ