Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#1

Post autor: Winters »

Dzisiaj buszując po bardzo fajnym antykwariacie wśród miliarda polskich płyt (niestety większość w tragicznym stanie) natrafiłem na mocno sponiewierane pudełko z sierpiem i młotem oraz dumnym napisem "CCCP". W środku oprócz złomu płytowego, który pierwotnie był polskimi singlami znalazłem dwie płyty, które w moich oczach jawią się jako bardzo interesujące. Wygląda to tak:
DSCF3189.JPG
Nie wiem, czy to są płyty na 78 obrotów. Nie jestem pewien czy to jest szelak, czy winyl. Ciężkie, ale nie wydają się kruche. Są w idealnym stanie, wizualnie to jest dla mnie NM. Zero rys, bardzo brudne i tu pojawia się moje kolejne pytanie: czy to jest szelak, czy to jest winyl? Wiem, że szelak alkoholu bardzo nie lubi, więc wymyślę coś bardziej delikatnego.

Nie mam zamiaru ich sprzedawać (chyba, że starczy mnie na Cadillaca :D ), ale jestem ciekawy, czy to jest coś warte.

Oprócz tego, w tym magicznym pudelku było jeszcze kilka płyt z dużymi, czerwonymi etykietkami i logiem CCCP. Powiem tylko, że ceny były śmiesznie niskie, więc - mam po to lecieć biegiem, czy nie warto?
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#2

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Nie wiem, czy to są płyty na 78 obrotów. Nie jestem pewien czy to jest szelak, czy winyl. Ciężkie, ale nie wydają się kruche.
Raczej 78 RPM. Może to być też ebonit. Szelak też nie wydaje się kruchy ;)
Winters pisze:Nie mam zamiaru ich sprzedawać (chyba, że starczy mnie na Cadillaca :D ), ale jestem ciekawy, czy to jest coś warte.
Dlatego też wyniosłem temat z giełdy.

Nie znam rosyjskiego, a na zdjęciach nie widać za bardzo numerów katalogowych, więc ciężko z identyfikacją.
W związku z tym, nie wiem co to może być warte. Można jedynie wycenić ogólniakowo ;)
Winters pisze:Powiem tylko, że ceny były śmiesznie niskie, więc - mam po to lecieć biegiem, czy nie warto?
"Dla miecia"? To już od Ciebie zależy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Re: Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#3

Post autor: Winters »

Dzięki za przeniesienie, sam do końca nie byłem pewny, gdzie to lepiej dać. Jeszcze dwa zdjęcia etykiet...
DSCF3192.JPG
DSCF3194.JPG
DIOMEDES KATO
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#4

Post autor: eenneell »

1.tango Kwartet
2.w ta biala noc
Awatar użytkownika
szumwuchu
Posty: 74
Rejestracja: 07 kwie 2012, 16:13
Lokalizacja: Francja - Essonne

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#5

Post autor: szumwuchu »

1. Na etykietkach jest napisane ze płyty są wydane na Ukrainie (URSR)
2. Na każdej stronie jest tylko jeden utwór (Tango utwór instr. i W ta białą noc - chyba) wiec musi być 78
3. Te numery G24509 i G0027120 wyglądają na katalogowe ale nic nie znalazłem - pewnie źle szukałem
...tyle tego śledztwa


upss eenneell mnie uprzedził.
Technics sl-1900, Audiotechnica AT12xe, SAE XXX, XXXIB.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#6

Post autor: Wojtek »

A nazwę wytwórni bylibyście w stanie rozszyfrować? Na pierwszym (czarnym) labelu jest to chyba dość oczywisty napis :)

Tak czy siak, po tytułach już w sumie można ocenić, że nie jest to coś rarytasowego/cennego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szumwuchu
Posty: 74
Rejestracja: 07 kwie 2012, 16:13
Lokalizacja: Francja - Essonne

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#7

Post autor: szumwuchu »

1. Promkombinat Kijowskogo Rajonu Harkiw (Charkow jak sadze)
2. MMIPP URSR Ukrhimprom Zawod ... dalej nieczytelne

to tak zupełnie fonetycznie - ale najlepiej było by mieć rosyjska klawiaturę.
Technics sl-1900, Audiotechnica AT12xe, SAE XXX, XXXIB.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#8

Post autor: Winters »

Dzięki, dzięki.

Kupiłem to jako ciekawostkę i o ile muzycznie to nie spodziewałem się niczego specjalnego, to tak pokręconych tłoczeń nie widziałem nigdy. 20cm, malutkie etykiety (mimo że miejsca jest na normalny rozmiar). Drugi zakład również jest z Charkowa - myślę, że wbrew pozorom to może być ta sama fabryka - nie wyobrażam sobie, żeby takie dziwolągi tłoczyli na szerszą skalę.

Jeszcze został nam czas, w jakim toto było wydane. Podejrzewam gdzieś od drugiej połowy lat 40. do 1953.
DIOMEDES KATO
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#9

Post autor: eenneell »

tak. tylko Ukraimprom Zawod
te ryskie nazwy to sa ze skrotow typu:" komdom"-komitet domowy (przyklad z Bulchakowa)

pisze z tel. wiec wybaczcie literowki
wilq699
Posty: 8
Rejestracja: 12 cze 2015, 19:30

Re: Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#10

Post autor: wilq699 »

Jeśli jeszcze to interesuje autora: są to płyty szelakowe, wydane w ZSRS w późnych latach 50-tych. 78 obrotów.
Jest to produkcja tzw. arteli przemysłowych - były to małe fabryczki, tłoczące płyty na potrzeby lokalnego rynku. Jako, iż przemysł gramofonowy w ZSRR był pod dość ścisłą kontrolą centralnych władz (Komitetu do Spraw Sztuki przy Radzie Ministrów ZSRR) fabryki te nie miały prawa nagrywania własnych matryc (były wyjątki oczywiście, ale nieliczne,np. leningradzki LEF), ale za to nie podlegały centralnej administracji państwa, tylko obwodowej (w tym przypadku obwodu charkowskiego). Jak widzę, czarna etykietka to Pro[myszliennyj] Kombinat Kiewskogo Rajona g. Charkowa, czerwona - MMiPP USRS [ to zapewne oznacza jakieś ministerstwo Ukraińskiej Republiki Sowieckiej-trzeba by zajrzeć do słownika skrótów rosyjskich] UkrChim[iczeskaja]Prom[yszliennost'] Zawod Charpłastmass Charkow. Te płyty wytłoczone są z matryc przysłanych z Moskwy i należą do tzw. ogólnozwiązkowej numeracji matryc (rozpoczętej w 1933 r.). Litera "G" oznacza grupę repertuarową (muzyka lekka). Matryca 24509 to rok 1955, matryca 27120 - 1956. Płytę wytłoczono więc po 1956 r. Nie są one jakoś specjalnie cenne - najcenniejszy jest sam fakt wytłoczenia ich przez małe artele, natomiast same utwory były wypuszczone w milionowych nakładach przez np. Aprielewskij Zawod.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#11

Post autor: chrzan49 »

To się ciesz Kolego żeś muzę trafił bo Przodujący System wydawał w ogromnych ilościach przemowy nowomowy wieprzkowatych prominentów na szelakach i trzeba było słuchać za karę.
Pozdrawiam Tomasz
wilq699
Posty: 8
Rejestracja: 12 cze 2015, 19:30

Re: Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#12

Post autor: wilq699 »

I tu się absolutnie nie zgodzę, ponieważ przemówienia działaczy politycznych stanowiły bardzo mały wycinek całej produkcji szelakowej:
-przemówień Lenina zapisano 13, z czego w l. 30-40 wypuszczano jedynie 4 płyty;
-przemówień Ordżonikidze - 1 (1935 r.)
-przemówień Stalina - 6
-przemówień Woroszyłowa - 4

Cała reszta (48000 matryc z okresu 1933 - 1969) - muzyka.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Dwie płyty 20cm (!), ZSRR (Ukraina?) - co to jest?

#13

Post autor: chrzan49 »

Podziwiam wiedzę kolegi ale często spotykalem w nieboszczce CCCP te arcydzieła przemów politycznych.
Pozdrawiam T
ODPOWIEDZ