Ile kiedyś kosztowały winyle?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patrykut
Posty: 63
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:11

Ile kiedyś kosztowały winyle?

#1

Post autor: patrykut »

Jestem z pokolenia młodszych winylomaniaków, niestety nie miałem okazji kupować kiedyś płyt nówek, bo po prostu nie było mnie na świecie. Od kilku dni nurtuje mnie pewne pytanie, a mianowicie ile dawniej kosztowały winyle w Anglii, Japonii czy USA (mam na myśli te pierwsze tłoczenia, powiedzmy na przykład Beatlesów, które teraz uważane są za ciekawe i rzadkie okazy) ? Czy dopiero teraz cena tak podskoczyła, jako że takich płyt jest już niewiele?
"Moja idea nagrywania, to próba uchwycenia żywego brzmienia w studiu, nastroju całej chwili i przekazanie tego innym... Należy uchwycić jak najwięcej brzmienia charakterystycznego dla danego pomieszczenia. To jest podstawa." - Jimmy Page
Darek

Re: Ile kiedyś kosztowały winyle?

#2

Post autor: Darek »

patrykut pisze:Jestem z pokolenia młodszych winylomaniaków, niestety nie miałem okazji kupować kiedyś płyt nówek, bo po prostu nie było mnie na świecie. Od kilku dni nurtuje mnie pewne pytanie, a mianowicie ile dawniej kosztowały winyle w Anglii, Japonii czy USA (mam na myśli te pierwsze tłoczenia, powiedzmy na przykład Beatlesów, które teraz uważane są za ciekawe i rzadkie okazy) ? Czy dopiero teraz cena tak podskoczyła, jako że takich płyt jest już niewiele?
Porownanie takie jest prawie niemozliwe. W latach kiedy te plyty wychodzily byla inna wartosc £, $, DM czy Franka. Inne zarobki w tych krajach. W US sprzedawali nawet po 0.50$ za LP w UK £1-£1.5 ale to byly inne czasy. Nieraz dostaje jeszcze z cenami na plytach i pisze co nieraz widze. Pamietam jak koledze przyslali kiedys plyte z Niemiec i byla jeszcze cena (chyba) 11DM, a byly to lata '70.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Ile kiedyś kosztowały winyle?

#3

Post autor: Winters »

Przez okres do połowy lat 60. ceny płyt były ustandaryzowane. Nie miało większego znaczenia to, co na tej płycie było. W niektórych krajach cena albumów popowych zależała od ilości utworów (a podział był na 12 i 14, ale mówimy tutaj o piosenkach trwających średnio 2:30) i od tego, czy była to wersja mono, czy stereo - to drugie było oczywiście trochę droższe. Ogólnie rzecz biorąc, ceny nowych winyli nie zmieniły się, jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację. W swojej kolekcji mam kilka płyt z lat 60. z których nikt nigdy nie zdarł folii (tak, tak, wbrew pozorom wtedy niektórzy dbali o płyty) i zachowały się oryginalne naklejki z cenami. Dla przykładu - The Beach Boys Today, Capitol mono, 1. wyd. kosztowało $2.76, co na dzisiejsze dolary daje około $20.

Sytuacja skomplikowała się w drugiej połowie lat 60., kiedy pojawiły się podwójne albumy i płyty z rozmaitymi dodatkami jak np. The White Album, który na początku kosztował aż $11.76.

Albumy, które się nie sprzedawały były oznaczane przez nacięcia na okładkach, obcinanie rogu okładek i robienie w nich dziur dziurkaczem, a potem sprzedawane po niższej cenie (czasami nawet 50%). Te oznaczenia były po to, żeby żaden cwaniak nie mógł ich zwrócić do sklepu za pełną cenę.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Ile kiedyś kosztowały winyle?

#4

Post autor: Robert007Lenert »

Ja dokladnie pamietam ceny zachodnich wydan w Polsce na przelomie lat 70/80. Za Led Zeppelin " The Song Remais The Same" na gieldzie "Pod Przewiązka" zaplacilem o zgrozo 4500 zl. Moj tata byl w tym czasie dyrektorem /czytaj bdb zarabial/ a jego pensja wynosila 10000 zl. Dla porownania cena polskiej plyty, rodzimego wykonawcy to bylo od 60 do 130 zl, licencja np The Rolling Stones 300 zl.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ile kiedyś kosztowały winyle?

#5

Post autor: JacK »

A może ktoś pamięta ile kosztowały winyle w Baltonie, a może to był Pewex sam nie wiem ? Jako nastolatek kupiłem tak płytę AC/DC wydanie francuskie którą jakimś cudem nie przehandlowałem i mam do dziś. Tylko ile wtedy zapłaciłem tego niestety nie wiem.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
vinylfan
Posty: 755
Rejestracja: 14 kwie 2011, 12:38
Gramofon: Dual CS 460

Re: Ile kiedyś kosztowały winyle?

#6

Post autor: vinylfan »

Pamiętam, że w roku 1980 za pojedynczy album w Pewexie (np. Deep Purple "Made In Europe") płaciło się 8,50 $, natomiast za podwójny 17 $. W roku 1985 podwójny album Genesis "The Lamb Lies Down On Broadway kosztował tylko 6 $.
Gramofony:Dual CS 460 + Ortofon OM 10, Unitra G-620 Fryderyk + AT-95E
Odtwarzacze CD: Denon DCD 1500 AE, Technics SL-PG 500A,
Wzmacniacze: Denon PMA 1500AE, Technics SU-V45A,
Kolumny głośnikowe: KEF Q700, Tannoy Mercury 7.4
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Ile kiedyś kosztowały winyle?

#7

Post autor: eenneell »

Nie dam sobie obciąć głowy; ale we Francji (1977-81) pojedynczy LP kosztował ok 20-30 Franków ( 1$=5 FFr, a to pewnik!) ;)
ODPOWIEDZ