Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#1

Post autor: Oliver »

IMGP9807 [1024x768].JPG
IMGP9809 [1024x768].JPG
IMGP9808 [1024x768].JPG
Często, jeśli nie zawsze, takie łuki występują na obydwu stronach płyty (w tym samym miejscu, tylko po drugiej stronie). Nie da się tego umyć.
Jako, że widziałem sporo takich płyt, wydaje mi się że są to uszkodzenia fabryczne. W jaki sposób powstają?

Czym są spowodowane te uszkodzenia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#2

Post autor: Wojtek »

Są to tzw. smugi. Osobiście nie znam genezy ich powstawania, ale wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z jakimś płynem czy coś.
Na szczęście smugi te raczej nie wpływają negatywnie na dźwięk. No chyba że ty zaobserwowałeś co innego? :)

W każdym mąć razie dobrze zgadujesz, że jest to wada fabryczna, bo faktycznie może to tak być. Dość rzadka, ale jednak.

Płyt "made in Poland" mam dosłownie śladowe ilości (parę sztuk), a na zachodnich płytach widzę takie zjawiska bardzo rzadko, ale muszę przyznać że nie widziałem jeszcze tak długiej i szerokiej smugi jak ta na załączonym przez Ciebie zdjęciu :)


EDIT: Hmm... a dopiero teraz doczytałem to:
Olivier pisze:Często, jeśli nie zawsze, takie łuki występują na obydwu stronach płyty (w tym samym miejscu, tylko po drugiej stronie).
To jest dla mnie prawdziwa nowość. Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Skoro tak to w takim razie nie są to wspomniane przeze mnie smugi. Ciekawe.
Na 100% wada fabryczna w każdym mąć razie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#3

Post autor: Oliver »

Może poruszę jeszcze kwestię innych artefaktów na płytach

Nr 1 to chyba smugi o których mówisz. Nr 2 występuje na brzegach płyt. Wydaje mi się, że powstaje z powodu wystawania tej części płyty z okładki i przecierania się w tym miejscu. Przetarcia są jakby odrysowywane od linijki.
Objawy: brak
IMGP9836 [1024x768].JPG
Ten syf, który widać na końcu nagrania, występuje na całej powierzchni płyty. Nie da się go zmyć.
Objawy: szumienie/syczenie najbardziej słyszalne w przerwach między utworami.
IMGP9838 [1024x768].JPG
To widzę pierwszy raz. Jakaś masakra po prostu. :D Wygląda jakby się coś na płytę wylało, zaschło i na skutek odtwarzania rozmazało na płycie ubijając brud do rowków.
Objawy: trzaski i przeskakiwania w miejscach gdzie jest tego więcej
IMGP9840 [1024x768] (2).JPG
Wracając do łuków. Mam przed sobą 3 płyty z tą wadą. Wszystkie od pronita (na dodatek wszystkie tego samego zespołu :D )W każdym przypadku łuki występują także po drugiej stronie winyla. Na jednej płycie co prawda z drugiej strony nie widać tego tak dokładnie, ale przyglądając się można to dostrzec. Wygląda to trochę jak świeża plama na ubraniu, czyli jest główna plama w środku i mniej widoczna otoczka wokół tej plamy, która rozprowadziła się po powierzchni płyty.
Objawy: mogą wystąpić minimalne potrzaskiwania
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#4

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Nr 1 to chyba smugi o których mówisz.
Tak, to smugi :)
Oliver pisze:Nr 2 występuje na brzegach płyt. Wydaje mi się, że powstaje z powodu wystawania tej części płyty z okładki i przecierania się w tym miejscu.
Dobrze ci się wydaje. Świadczy to tylko o niezbyt dobrym umieszczeniu płyty w okładce i/lub kopercie :) Płyta wszak nie powinna wystawać z okładki (ani koperty).
Oliver pisze:Ten syf, który widać na końcu nagrania, występuje na całej powierzchni płyty. Nie da się go zmyć.
Ciekawe. Wygląda jak jakaś pozostałość po niezbyt udanym myciu płyty :)
Oliver pisze:To widzę pierwszy raz. Jakaś masakra po prostu. :D Wygląda jakby się coś na płytę wylało, zaschło i na skutek odtwarzania rozmazało na płycie ubijając brud do rowków.
Całkiem możliwe. Płyta na straty :)
Oliver pisze:Wszystkie od pronita (na dodatek wszystkie tego samego zespołu :D )
Może też wszystkie pochodzą z tego samego źródła/właściciela? :)

Ciekawe, że występuje to na obu stronach płyt. Trudno mi sobie wyobrazić co mogło by być przyczyną tego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#5

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:Może też wszystkie pochodzą z tego samego źródła/właściciela? :)
Tego nie wiem, ale bardzo możliwe. Tylko pytanie po co ktoś miałby robić coś takiego? No ale skoro niszczy się okładki (nacięcia, dziurki itp.) oznaczając je, to może ktoś wpadł na genialny pomysł oznaczenia swoich płyt w ten oto sposób... :lol:
Tylko tak - nie jestem pewien ale chyba widziałem jeszcze co najmniej jedną płytę z czymś takim.
Wojtek pisze:Ciekawe, że występuje to na obu stronach płyt. Trudno mi sobie wyobrazić co mogło by być przyczyną tego.
I to dokładnie po przeciwnej stronie. Mi się wydaje, że to powstaje przy produkcji (takie coś nie powinno być dopuszczone do sprzedaży - tu można by zaryzykować stwierdzenie, że zagraniczne, bogatsze tłocznie mogły sobie pozwolić na odrzucanie takich egzemplarzy, a w Polsce nie. To by wyjaśniało dlaczego w polskich wydaniach jest tego więcej.)
Moja teoria: Materiał do produkcji płyt najpierw ma postać płynną. Jeśli nie jest ona poprawnie wymieszana, bądź są w nim jakieś niepożądane składniki, to po utworzeniu płaskiego koła i ostudzeniu (a tym samym utwardzeniu) go, po jakimś czasie zacznie się wydzielać to co widać na zdjęciach. Dlaczego to ma zawsze taki kształt i powstaje obok labela? Nie wiem, może to wynika z tego w jaki sposób masa jest rozlewana?
petro74
Posty: 171
Rejestracja: 11 gru 2010, 17:07

Re: Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#6

Post autor: petro74 »

Witam
U mnie coś takiego występuje na płytach, które leżały przez kilkanaście lat w złych warunkach - właśnie dwa dni temu znalazłem swoje stare analogi po kilku przeprowadzkach i od nowa zaczynam zabawe - gramofon na razie pozyczony - zapoznaje sie z tematem. Niestety, smugi mają ( u mnie ) negatywny wpływ na jakość dzwięku :(
A tak na marginesie - bardzo rzeczowe i konkretne forum - dlatego się zarejestrowałem
Pozdrawiam wszystkich użytkowników
Piotr
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#7

Post autor: Wuwuzela »

Spróbuj je umyć. Ale zanim weźmiesz się do tego, poczytaj o myciu w dziale o tym.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#8

Post autor: Wojtek »

Ano, spróbuj, pod alkoholem może zejdzie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Wafitek
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2014, 13:09

Re: Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#9

Post autor: Wafitek »

To ślad, który odciśnięty został przez stojak do płyt - taki stary, zrobiony z prętów drucianych. To właśnie odcisk tych prętów widnieje na płycie. Niestety nie da się usunąć tego uszkodzenia.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#10

Post autor: kielek »

No ładnie :-) ,ale ten post to prawie sprzed czterech lat....normalnie archeologia .Jak to wykopałeś?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#11

Post autor: Wojtek »

Pewnie google pomogło. Nie mniej jednak, lepiej późno niż wcale.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Re: Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#12

Post autor: adik75 »

Płyty (i okładki) niszczą wspomnaine, druciane stojaki, a same płyty także niektóre folie zewnętrzne!!! Np. oryginalna folia, w którą pakowany był podwójny album Nalepy "To mój blues". Widziałem ostatnio taką płytę.
mrdanny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2013, 09:54

Charakterystyczne, łukowate ślady na płytach - co to?

#13

Post autor: mrdanny »

Przecież to powstało przez te dziadowskie foliowe torebki, do których wrzucano płyty w PRL (i u Ruskich), ale i na Zachodzie w niektórych firmach w latach '60, była o tym już mowa w dziale konserwacja, nasz termin to "wulkanizacja", ale spotkałem się z fajniejszym angielskim "bag sweat" :) pasuje jak ulał, jeszcze nikt nie wpadł na pomysł jak to usunąć, czasami się da jak są "świeże" te poty, mi czasami ktoś taką płytę w tej dziadowskiej foli prześle i jak się ten "bag seat" zrobi to idzie to zmyć, jak zaschnie, to już amen.
ODPOWIEDZ