JAZZ CAFE - czego słuchamy

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2341

Post autor: Awena »

Szelak pisze:
05 lut 2023, 16:37
SimonTemplar pisze:
05 lut 2023, 16:10
Cudo
O tak. Kto ma może potwierdzić.
Dla mnie jedna z najcenniejszych płyt.
Może powinniśmy założyć kącik miłośników tego krążka? Wiem, że jest kilku forumowiczów, którzy mają to w swoich zbiorach.
Taki klimat jazzu lubię najbardziej. Mroczny, tajemniczy, złowieszczy.
To wydanie to majstersztyk. Dopieszczone w każdym calu. Wydane w sposób niezwykle pieczołowity. Fantastyczne faksymile oryginału.
Bardzo lubię tę płytę, bardzo cenię też Dingo
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2342

Post autor: piotrjazz »

20220402_164238.jpg
George Wallington Quintet
Jazz For The Carriage

https://www.discogs.com/release/5168894 ... iage-Trade

Album oryginalnie wydany w 1956. Wtedy stałymi członkami kwintetu Wellingtona byli
Donald Byrd i Phil Woods. No i pokazali sie na tej płycie z jak najlepszej strony :clap:
Reedycja pochodzi z serii Prestige Mono Analogue Productions.
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2343

Post autor: darkman »

Sam Rivers - Fuchsia Swing Song

Przypominajka, anonsik na marzec_23. Ukaże się w Calssic Vinyl series.
Ciekawy jestem tej nowej reedycji. Szkoda, że nie Tone Poet (kupiłbym pewnie, a tak to raczej nie, no bo mam), bo tu okładka nie będzie lepsza raczej, a może być gorsza. Master pewnie bdb i tu oczekuję fedbecku od kolegów (bo nie mówię nie, ale chętnie bym porównał z posiadanym materiałem).
Zasadniczo płyta interesująca i jestem skłonny polecić. Zwłaszcza w atrakcyjnej nadal cenie CV.. no coraz mniej atrakcyjnej, ale taki świat :doh:

Teraz dwie dobre informacje:
1. To nie mainstreame.
2. Nie ukaże się na 45rmp.
:D

p.s. tak sobie marudzę, bo do marca praktycznie nic mnie nie interesuje z obu serii BN, dopiero:
Herbie Hancock – Empyrean Isles (1964). No i potem maj, bo Miles to nie ma wyjścia, choć mam ale to MilesD'. Potem dopiero sierpień dwie pozycje.
Załączniki
IMG_2193.jpg
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3269
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2344

Post autor: bms01pl »

przepraszam najmocniej za off-top, ale dziś wieczorem, a przynajmniej do 21:00, słuchamy Radia357 - dziś Daniel Wyszogrodzki poświęcił całą audycję Bobowi D. ;) jazz będzie za to od 22:00 do 24:00 - Marta Kula 8-)
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3979
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2345

Post autor: SimonTemplar »

darkman pisze:
06 lut 2023, 20:08
tak sobie marudzę, bo do marca praktycznie nic mnie nie interesuje z obu serii BN, dopiero:
Herbie Hancock – Empyrean Isles (1964). No i potem maj, bo Miles to nie ma wyjścia, choć mam ale to MilesD'. Potem dopiero sierpień dwie pozycje.
To jest nas dwóch :D Tego Fucksa mam w pre to się pochwalę jak to gra ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2346

Post autor: darkman »

OK. Tnx.
Teraz kolejna info.. nie bedzie w CV ani TP, bo to ABC Impulse. Za to może będzie w AP czy coś.

Sam Rivers - Crystals; abc impulse 1974, wyd. gatefold.

ubolewam trochę, że jako ABC zielony bo wolę tę serię podstawową okładek jak analogowa vital obecnie (pieknie wydawana jak oryginały z epoki).
To wydanie jest sygnowane stereo/kwadro comapatible.
Tu spory skład orkiestrowy dość. Trudno mi tu rekomendować cokolwiek, bo po prostu lubię Riversa już od czasu gdy zagrał z Milesem w Tokyo i Kyoto. Sam Rivers zawsze dobry i tyle.
Załączniki
IMG_2194.jpg
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2347

Post autor: piotrjazz »

20220426_120217.jpg
John Coltrane Standard Coltrane
https://www.discogs.com/release/2294703 ... d-Coltrane

Bardzo lubię tę płytę. Wydana pierwotnie w 1962, ale nagrana na jednej sesji cztery lata wcześniej, w studiu Van Geldera.
Szczególnie dwa kawałki "Don't Take Your Love from Me" i Kapera "Invitation" :whistle: potwierdzają, że Trane był mistrzem ballad :clap:
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2348

Post autor: kraf101 »

Tymczasem w robocie ;)
Załączniki
Zrzut ekranu z 2023-02-07 16-11-28.png
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 952
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2349

Post autor: martin.h »

Tomasz Stańko Quintet - Wooden Music I
https://www.discogs.com/release/2585920 ... en-Music-I

Chyba jeszcze nie było, aż dziwne że te nagrania ujrzały światło dzienne dopiero tak późno. Dobrze zrealizowana, z dużą ilością historycznej wiedzy, 16 stronnictwa książeczka :)
W tym roku ma się jeszcze ukazać druga część.
Załączniki
329720072_714466160231509_2031716743889764606_n.jpg
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1590
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2350

Post autor: Szelak »

Mieczysław Kosz Reminiscence
Świetna płyta, a szczególnie strona B. Dla mnie genialna. Niesamowite!

Co do płyty, to jest to repress z epoki (Red Label), ale nigdzie nie mogę znaleźć daty tej właśnie drugiej emisji. First press - niebieska etykieta wydana została w 1972 r. A ta czerwona, kiedy? Discogs też nie wie.

https://www.discogs.com/release/587935- ... miniscence

Podobno współczesna reedycja z 2017 brzmi fantastycznie, lepiej niż oryginał. Tak mówi strona High Fidelity.
Dźwięk
LONG PLAY: Oryginał płyty Mieczysława Kosza brzmi bardzo dobrze. To swingujące granie z ładnymi barwami, dobrymi planami, z wyjątkowo czujnie uchwyconym balansem tonalnym, który przetrwał próbę czasu. A jednak to nie oryginał, a remaster robi wrażenie. Przede wszystkim jest o jakieś 2 dB cichszy (!) od oryginału, ale nie za cichy, co daje mu większą swobodę i oddech. W rzeczywistości to w nowej wersji lepiej różnicowane są pp i ff, w oryginale mocniej skompresowane. Także czystość i klarowność instrumentów w nowej wersji są lepsze. Nie przechodzi to w jaskrawość ani jasność i to oryginał wydaje się być nieco bardziej agresywny i konturowy. Reminiscencje są więc pierwszą płytą w tej szóstce, która w wersji winylowej brzmi co najmniej tak dobrze, jak oryginał, a może nawet lepiej. Zaskakują np. wyjątkowo dojrzałe, ładne, czyste, ale i „słodkie” kiedy trzeba wysokie tony Remasteru 2016. No i fortepian – w nowej wersji odzyskał czystość tonu, atak i wybrzmienie. Dodajmy, że oryginał wcale nie brzmi bardziej miękko i przyjaźnie niż remaster, jest wręcz odwrotnie.
https://highfidelity.pl/@main-3096&lang=
Tak zachęcony będę musiał też sprawić sobie to współczesne riszju.

A tak na marginesie to się szarpnąłem, ale nie mogłem się powstrzymać i nie wykorzystać okazji, tym bardziej, że stan jest NM.
Mam to na CD, ale mnie nie poruszyło. Co te winyle maja w sobie, że tak bardzo zmieniają percepcję? Winyla słuchałem jak zahipnotyzowany.
Załączniki
6ADE1E08-776D-457E-842F-BA8F4F585E58.jpeg
82FE6148-23AC-4EF3-B8B4-4CC6EC4A0D8B.jpeg
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2351

Post autor: piotrjazz »

martin.h pisze:
07 lut 2023, 18:14
Tomasz Stańko Quintet - Wooden Music I
https://www.discogs.com/release/2585920 ... en-Music-I

Chyba jeszcze nie było, aż dziwne że te nagrania ujrzały światło dzienne dopiero tak późno. Dobrze zrealizowana, z dużą ilością historycznej wiedzy, 16 stronnictwa książeczka :)
W tym roku ma się jeszcze ukazać druga część.
No właśnie nikt jeszcze nie słuchał, a gdzie Darkman?
No on pewnie to zna,
bo taśmy były u niego :mrgreen:
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2352

Post autor: darkman »

Szelak pisze:
07 lut 2023, 18:21
First press - niebieska etykieta wydana została w 1972 r. A ta czerwona, kiedy? Discogs też nie wie.
A ja owszem :)
-niebieski label SX0744 / 1972 Mono,
-czerwony label SXL0744 / 1972 Stereo,
Nagranie z marca 1971 FilNarodowa Wwa. Wydane w następnym roku w obu wersjach/sygnatury obie na okładce/,
Reedycje na CD: Polskie Nagrania Muza PNCD 925 (2004) i PNCD 1025 (w 2005).
PJ25 reedycja winyl 2017(czarna) i 2020(kolorowy granulat), obie tylko stereo SXL 0744
Szelak pisze:
07 lut 2023, 18:21
Podobno współczesna reedycja z 2017 brzmi fantastycznie, lepiej niż oryginał. Tak mówi strona High Fidelity.
Moim zdaniem nie wynika to z zamieszczonego cytatu, że brzmi dobrze to owszem. I pewnie nieco inaczej, ale lepiej? :) .. no może i lepiej, ale to zawsze subiektywne.
Reedycji nie słuchałem, więc chętnie poznam Twoją opinię z autopsji.
Swoją drogą nie pamiętam, którą wersję 1972 mam i dziś nie pamiętam kiedy ją kupiłem, jednak dość późno jak na to wydanie około 1977/8 roku najwcześniej bo dopiero wtedy miałem przyzwoity gramofon, a może później.
Możliwe, że w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych są jeszcze inne/lepsze dane - zachęcam do poszperania :)
piotrjazz pisze:
07 lut 2023, 21:56
No właśnie nikt jeszcze nie słuchał, a gdzie Darkman?
No on pewnie to zna,
Piotrusiu, odpowiedziałem Ci w temacie recenzji/zapowiedzi/, a nawet zadałem pytanie.. tak z miesiąc temu, ale nie cytowałem więc pewnie nie zaglądałeś już do tamtego tematu.
Tym razem nie miałem, ale słuchałem fragmentów tego gigu na MD, bo w 2001 (zdaje się) miałem lecieć jako fotograf do Stanów z Wieśkiem Dąbrowskim, który kręcił film o Panu Tomaszu "Ballada o Stańce". Nawet dostałem wizę, jednak dopadła mnie klęska urodzaju, jak to bywa w życiu. Do wyboru miałem trasę w US, Madre de Dios (Argentyna) i PNG. Nie dość, że akurat zachorowałem dość poważnie (choć na krótko), to jeszcze wybrałem Papuę New Guinea. Heh ale tam nomen omen też słuchałem trąby namiętnie tyle, że Khmer wtedy rządził.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1590
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2353

Post autor: Szelak »

darkman pisze:
08 lut 2023, 08:36
niebieski label SX0744 / 1972 Mono,
Tu jest, że też STEREO. Właśnie ten niebieski z 1972 roku.

https://www.discogs.com/release/4756492 ... MwMDc5MDk=

Ale też jest, jak słusznie piszesz, z tego samego roku niebieski MONO.

https://www.discogs.com/release/1417455 ... IxNzU4NDU=

Ja mam ten, z tą krwistą etykietą:
https://www.discogs.com/release/1097514 ... A3MDg0NTY=

Bo jest jeszcze z bladoczerwoną, albo blado różową (chgw) też stereo:

https://www.discogs.com/release/587935- ... A3MTg1Mw==

Wszystkie te etykiety to rok 1972? :doh: :think:


Moim zdaniem nie wynika to z zamieszczonego cytatu
Rzeczywiście, podbarwiłem. :oops:
Reedycji nie słuchałem, więc chętnie poznam Twoją opinię z autopsji.
Też nie słuchałem, bo nie mam, a zatem na razie nic nie powiem. Opieram się tylko na opinii High Fidelity.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2354

Post autor: darkman »

Co do Discogs nie stanowi on dla mnie źródła ostatecznego ani nawet wystarczającego. To portal tworzony przez użytkowników i w tym jego największa zaleta. niestety mocno subiektywna, bowiem brak zazwyczaj źródeł co do pozyskanej wiedzy, a często to tylo dane kopiowane z innych opisów tego samego portalu.
W mojej opinii weryfikacja danych discogs, które nie zostały zweryfikowane przez samych opisujących mam małą wartość dyskograficzną, choć ta na pewno może stanowić przyczynek do poszukiwań własnych i rzeczonej weryfikacji. Zwłaszcza swojego stanu posiadania.
Szelak pisze:
08 lut 2023, 09:42
Też nie słuchałem, bo nie mam, a zatem na razie nic nie powiem. Opieram się tylko na opinii High Fidelity.
Przyznam, że dopiero teraz przeczytałem, bowiem wcześniej samo nazwisko komercyjnego recenzenta kazało mi oszczędzać czas. Natomiast materiał tym razem całkiem niezły, choć głownie o wydaniach CD serii.
W mojej opinii recenzja z JazzForum (2017) jest całkiem profi i innego autora, uznanego jako konkretny dziennikarz jazzowy. Fakt, że opis jest tu głownie pod względem muzycznym, żeby nie powiedzieć muzykologicznym nie zaś edycyjnym samej płyty. I chyba dobrze. Warte to przemyślenia, choćby i w kontekście właśnie muzyki tytułem naszego JazzCafe, bo ten poszedł właśnie w "wydania", odbiegając nieco od muzyki samej w sobie jako kompozycji i sztuki improwizacji sensu stricte.

BTW, czekam zatem Twojej opinii o ww reedycji Kosza, bowiem sam już kilkukrotnie nastawiałem się pozytywnie by mieć owo wydanie. Pewnie jakoś wypada nawet :doh: .. z tym zawsze pewien problem, no bo ile tego można mieć?
W sumie ów 1Press mnie zadowala całkiem satysfakcjonując. Co do brzmienia to jakoś, hm nie oczekuję lepszego. Muzyka broni się sama. Było nie było, to jednak dokument. I to jaki!
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1590
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAZZ CAFE - czego słuchamy

#2355

Post autor: Szelak »

darkman pisze:
08 lut 2023, 10:12
Było nie było, to jednak dokument. I to jaki!
O tak!
I już w bardzo małej ilości na rynku wtórnym, a ceny fruną wyżej i wyżej.
Reszta pochowana w domach u kolekcjonerów.
ODPOWIEDZ