Polskie Nagrania - Reedycje

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Polskie Nagrania - Reedycje

#16

Post autor: gravediggie »

gravediggie pisze:
13 kwie 2018, 14:47
kulfon pisze: ↑10 kwie 2018, 09:43
ciekawe jak to wygląda na winylu z "epoki"
Dam znać jak tylko trafi mi się w dobrym stanie.
Jak obiecałem tak robię bo jak mówię że zrobię to mówię :)

Kupiłem kilka dni temu Czerwony Album Niemena - re z 1976r (SX 0710, SX 0711) w stanie zacnym i porównałem z współczesną reedycją (SXL 0710/711, 2014). Porównanie wykonałem z użyciem Nagaoki MP-110, na słuchawkach, sprzęt ze stopki. Moje wnioski są następujące:

1. Re z 2014 roku gra w stosunku do re z 1976 bardziej gładko. `76 jest ostre w brzmieniu ale ma za to wyraźnie lepszą sekcję rytmiczną - bas i perka brzmią po prostu lepiej. Odniosłem wrażenie że daje to efekt lepszej stereofonii, generalnie płyta gra większą sceną. We współczesnej reedycji brakuje mi tego.
2. Różnice w wyciszaniu utworów (fade out?). W mojej opinii współczesna re radzi sobie lepiej. Zwłaszcza "Nie jesteś moja" na `76 po prostu w którymś momencie po prostu gaśnie. Jak gitara bez sustainu - tak bym to porównał.
3. Obie wersje pełne są jakiś przydzwięków i pogłosów więc myślę że taki po prostu jest materiał wyjściowy. Przede wszystkim mam na myśli intro sekcji rytmicznej w "Człowiek jam niewdzięczny" - zarówno '76 jak i 2014 oraz współczesne re na cd grają w zasadzie podobnie. Miałem nadzieję że będzie lepiej bo np Niemen Enigmatic w mono XL 0576 który posiadam gra o niebo lepiej niż współczesny remaster na cd (re na lp nie znam).
4. Współczesne re jest ciaśniej nawinięte. Widzę że może to być przypadłość charakterystyczna dla nowych reedycji bo np Krywań Krywań Skaldów posiada tą samą cechę (posiadam wydanie z epoki stereo i współczesny re). Czy ma to przełożenie na dźwięk - nie wiem.

To jest mój ulubiony album Czesława Niemena, dlatego też jestem ciekaw jak brzmią SXL i XL z 71 roku. Gdyby ktoś z Was mógł pokusić się o kilka słów to będę wdzięczny.

ps. Nie jestem audio-specem i pewnie jest tu więcej różnic których po prostu nie wychwytuję. Proszę więc o wyrozumiałość czytających.

ps.2 chętnie poznam Wasze zdanie na temat innych współczesnych re Polskich Nagrań.

pzdr.
Konrad
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
ODPOWIEDZ