Brzmienie współczesnych winyli.

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#16

Post autor: zbyszek1982 »

piorasz pisze:
22 mar 2018, 19:29
Nie znalazłem w żadnych wad.
Szkoda, że nie pomyśleli o książeczce. Wznowienia w wersji CD mają bardzo fajne książeczki z ciekawymi esejami. Mogli je też dorzucić do winyla, zwłaszcza, że kosztuje ponad 2x tyle co CD.

Niemniej, cała seria tych wznowień jest dobrze zrobiona. Mam wszystkie.
piorasz pisze:
22 mar 2018, 19:29
Nigdzie nie znalazłem w Sieci, prasie żadnych informacji skąd pochodzi materiał dźwiękowy zanim trafił na matrycę do tłoczenia winyli.
Tu masz wywiad z Jackiem Gawłowskim, inżynierem dźwięku, który remasteruje całą serię i zdradza trochę tajników. http://www.highfidelity.pl/@main-2746&lang=

Redaktur Pacuła sili się też na recenzje poszczególnych płyt. Znajdziesz je tam w archiwum.
piorasz
Posty: 63
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:40

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#17

Post autor: piorasz »

zbyszek1982 pisze:
22 mar 2018, 19:45
piorasz pisze:
22 mar 2018, 19:29
Nie znalazłem w żadnych wad.
Szkoda, że nie pomyśleli o książeczce. Wznowienia w wersji CD mają bardzo fajne książeczki z ciekawymi esejami. Mogli je też dorzucić do winyla, zwłaszcza, że kosztuje ponad 2x tyle co CD.

Niemniej, cała seria tych wznowień jest dobrze zrobiona. Mam wszystkie.
Czytałem gdzieś o tych książeczkach, które dodają do CD. Rzeczywiscie trochę szkoda.
Ja zamierzam sukcesywnie nabywać dalsze pozycje na winylach z tej serii.
piorasz
Posty: 63
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:40

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#18

Post autor: piorasz »

zbyszek1982 pisze:
22 mar 2018, 19:45

Tu masz wywiad z Jackiem Gawłowskim, inżynierem dźwięku, który remasteruje całą serię i zdradza trochę tajników. http://www.highfidelity.pl/@main-2746&lang=
Świetny artykuł. Dzięki za linka.
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#19

Post autor: kijek »

Przechadzając się wczoraj po centrum handlowym, trafiłem na świetne promocje w Empiku – część winyli w cenie 49,99 zł, a do tego trzy płyty w cenie dwóch. Padło na:
Santana – Abraxas
Patti Smith – Horses
Jean Michael Jarre – Oxygene
Teraz opowiem o tej pierwszej, bowiem mam porównanie z niderlandzkim wydaniem z 1970 roku. Wszyscy zainteresowani zapewne wiedzą o tragicznej okładce - rozmazany obraz, przekłamane kolory... Ciężko jednoznacznie stwierdzić, że płyta jest zła. Brzmi całkiem ładnie, choć bardziej odpowiada mi brudne brzmienie starego wydania. Nowe jest przyspieszone o 0,513%, choć może to kwestia mojego gramofonu :) Co jednak ciekawsze – kanały zostały odwrócone :)
Obrazek
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#20

Post autor: Merrick »

kijek pisze:
08 kwie 2018, 11:58
kanały zostały odwrócone
:shock: Bardzo ciekawe odkrycie
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
piorasz
Posty: 63
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:40

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#21

Post autor: piorasz »

Ja też niedawno przechadzając się po Empiku trafiłem świetnią płytę z serii Polish Jazz za 49 zeta.
Zbigniew Namysłowski Quintet "Kujaviak goes funky"
Znam tą płytę ze starych czasów na CD. RE na winylu brzmi fenomenalnie czego nie można powiedzieć o starym wydaniu CD. Oczywiście w nowym wydaniu maczał palce J. Gawłowski.
Obowiazkowa pozycja dla miłośników jazzowych brzmień.
Załączniki
IMG_20180406_133732.jpg
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#22

Post autor: blispx »

Bieda a już miałem nadzieję że te pofalowańce reedycje UMe Capitol (i Bóg wie co jeszcze) można brać dla samego analogowego masteringu Grundmana a tu zonk

https://www.youtube.com/watch?v=d8o0Gl7XUT0
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#23

Post autor: songo »

Chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku…

Mam zasadę, że w zasadzie nie kupuję współczesnych nagrań na winylach, wychodząc z założenia, że CD jest w takich przypadkach formatem optymalnym. No ale może trzeba będzie zrewidować i ten pogląd? Chodzi o tego pacjenta:
viewtopic.php?t=2807&start=20265#p232104

Akurat w dobrej cenie nabyłem wersję 2xLP + CD. To czemu nie porównać?
Cóż, różnica masteringu obu wersji jest, delikatnie mówiąc, spora. Jak bardzo, pokaże szkiełko i oko.

Jeden z utworów w wersji LP:
the-do-vinyl.png
I ten sam z CD (znajdź 10 różnic :) ):
the-do-cdrip.png
Łoooho, czerwono jak na pochodzie pierwszomajowym! No ja wszystko rozumiem, loudness war etc. ale żeby naciągnąć -7,0 LUFS głośności, to trzeba być królem sprężarki :shock: .

Jak wspomniałem, mało mam współczesnych płyt na winylu, więc pytam bardziej doświadczonych: czy to standard? Żeby posłuchać w miarę przyzwoicie zmasterowanego nagrania, trzeba je kupić na winylu?

Na koniec próbka dźwiękowa. Poziom głośności wersji z CD wyrównany do cirkaabałt -14 LUFS, całość znormalizowana do 0 dBFS po czy czym obie wersje występują naprzemiennie, parokrotnie. Część analogowa grana na AT120e/t (jak ktoś zna jej brzmienie, to nie powinno być problemów ze zidentyfikowaniem tych fragmentów):
https://oc.lh2.pl/index.php/s/qp1sGHBWC222mZ9
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#24

Post autor: songo »

songo pisze:
09 gru 2018, 15:33
Jak wspomniałem, mało mam współczesnych płyt na winylu, więc pytam bardziej doświadczonych: czy to standard? Żeby posłuchać w miarę przyzwoicie zmasterowanego nagrania, trzeba je kupić na winylu?
Czyli co? Zero przemyśleń, zero sugestii? Nikt ze współczesnych artystów nie dba o jakość swojej produkcji w wersji cyfrowej? Nikt nie pokusi się o jakąś opinię? :?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10466
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#25

Post autor: Myszor »

Stary, dziesiątki artystów dba. Ja nie oglądam nagrań oscyloskopem tylko słucham i na ten przykład nowy Dead Can Dance brzmi obłędnie.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#26

Post autor: Biogon »

Myszor pisze:
15 gru 2018, 09:09
nowy Dead Can Dance brzmi obłędnie.
Dionysus?
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2354
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#27

Post autor: Peliks »

Z całą stanowczością potwierdzę słowa Maćka . Dionysus jest nagrany rewelacyjnie ! Moje pierwsze przesłuchanie trwało jakieś 8 powtórzeń :D :shock:
Pozdrawiam. Marek.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#28

Post autor: Biogon »

Jade kupić :D
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#29

Post autor: songo »

Myszor pisze:
15 gru 2018, 09:09
Stary, dziesiątki artystów dba. Ja nie oglądam nagrań oscyloskopem tylko słucham i na ten przykład nowy Dead Can Dance brzmi obłędnie.
No ale o jakim oscyloskopie tu mowa? Nie trzeba nietoperza, żeby usłyszeć takie ekstremum.
Czyli to co zaobserwowałem to raczej wyjątek, tak? Pytam bo nie wiem. Po prostu jestem ciekaw jak tu wygląda statystyka. Cały czas chodzi mi o sytuację CD vs LP (przy współczesnych wydawnictwach).
Peliks pisze:
15 gru 2018, 12:56
Z całą stanowczością potwierdzę słowa Maćka . Dionysus jest nagrany rewelacyjnie ! Moje pierwsze przesłuchanie trwało jakieś 8 powtórzeń :D :shock:
Pozdrawiam. Marek.
Ale piszecie o wersji cyfrowej, LP, czy obu? Obie są tak samo dobre?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Brzmienie współczesnych winyli.

#30

Post autor: blispx »

ten temat nie traktuje o porównywaniu LP vs CD, patrz topik, tu mało kto słucha CD stąd taki mały odzew
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ