Mycie winyli octem?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#16

Post autor: Wojtek »

Haha, klej. Dobre ;)

Też nie jestem chemikiem, ale "coś tam" ogarniam w tych tematach. Tak jak lubię sam szykować miksturę do czyszczenia płyt zamiast inwestować w produkt komercyjny tak też lubię od czasu do czasu zastępować środki czystości wyrobami zmieszanymi w domu.

Pamiętaj że ocet to nie jest czysty kwas. To jest roztwór gdzie kwasu masz około 5%. Tu nie ma mowy żeby powstały jakieś estry i inne niepożądane związki.
Druga sprawa, kwas octowy pochodzi z procesu destylacji... alkoholu :)

O niepożądane reakcje termodynamiczne bałbym się gdyby woda nie stanowiła głównego składnika mikstury.

Mocny alkohol (a ciężko o mocniejszy niż izopropyl) posłuży w tym wypadku nie tylko jako "stoper" dla rozwijania się materii organicznej, ale też jako katalizator dla właściwości czyszczących octu.

Z praktyki wiem, że jak doleję IPA do octu wlanego uprzednio do naczynia w którym osadził się kamień (np. czajnik) to proces usuwania kamienia znacznie przyspiesza.


Generalnie, jestem spokojny w kwestii mieszania tych składników. Inaczej pewnie nic bym nie pisał albo odradzał kombinacji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Mycie winyli octem?

#17

Post autor: Myszor »

Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Mycie winyli octem?

#18

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:Z praktyki wiem
O praktykę mi chodziło. Teraz nie mam zastrzeżeń ;)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Mycie winyli octem?

#19

Post autor: pan_winyl »

no i tutaj to już przesadziłeś, bo to to na pewno się srogo pieni to raz dwa, może zawierać jakieś dziwne składniki. Tym tropem za chwile dojdziemy do tego że płyn do mycia szyb Clean spokojnie da radę umyć płytę lepiej niż IPA. Tutaj już odpuszczę.

Zresztą bawienie się z tym octem coraz mniej mnie przekonuje, nie ze względów zapachowych czy bezpieczeństwa, ale raczej lenistwa - podwójne mycie płyt, czy nawet mycie + płukanie mnie trochę przeraża, no chyba że w połączeniu z domowej roboty ON http://allegro.pl/odkurzacz-do-plyt-win ... 91423.html, choć nie wiem czy ten link nie powinien trafić do innego wątku.

AHA - doczekaliśmy się
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=57 ... ule_id=201
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Mycie winyli octem?

#20

Post autor: Myszor »

pan_winyl pisze:no i tutaj to już przesadziłeś, bo to to na pewno się srogo pieni to raz dwa, może zawierać jakieś dziwne składniki
Ale ja nie w sensie że polecam do winyli :)
Była rozmowa czy z wymieszania alkoholu z octem nie zrobi się klej.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Mycie winyli octem?

#21

Post autor: blispx »

@pan_winyl było już ;)

Taką wannę soniczną, jak w tej aukcji, można kupić za 90 PLN w detalu nawet na alledrogo, w hurcie od Chińczyka pewnie taniej
Kwestia czy parametry podane przez producenta są prawdziwe i trzyma jakiś poziom. Nauczony doświadczeniem w zakupach od braci skośnookich śmiem wątpić

Wg. mnie lepiej kupić samą wannę i sprawdzić co to za licho niż pakować się w jakieś "nocniki"
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#22

Post autor: Wojtek »

Skupmy się na occie, a nie na myjkach :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Mycie winyli octem?

#23

Post autor: pan_winyl »

Oj tam oj tam...

ale teraz rozumiem już o co chodziło Myszor, :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Mycie winyli octem?

#24

Post autor: blispx »

pan_winyl pisze:Czyli warto spróbować. Ale pytanie brzmi- co z zapachem?
Przetestowane... po myciu octem spożywczym na dłużej śmierdzą tylko szczotki (welur)- już 2 doby i coś wydaje mi się że szybko nie przestaną. Jakoś mnie to specjalnie nie dziwi po myciu octem na bazie cytrusów także zapach zostaje na szczotce ale trochę mniej intensywny ;)

Co do skuteczności to jest podobnie jak z alkoholem w proporcjach 1:1, taką stosowałem. Niewątpliwym plusem jest cena

Po umyciu odessałem i nie płukałem już wodą

Aha, właściwości antystatyczne także są podobne jak z alkoholem- płyta leżała sobie na talerzu ON przez pół godziny i nic do niej się nie przyczepiło
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#25

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:Jakoś mnie to specjalnie nie dziwi po myciu octem na bazie cytrusów także zapach zostaje na szczotce ale trochę mniej intensywny ;)
A pisałem żeby korzystać z czystego octu spirytusowego...
blispx pisze:Po umyciu odessałem i nie płukałem już wodą
Po odessaniu, ponowne płukanie ma mniejszy sens :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Mycie winyli octem?

#26

Post autor: Acia »

Ja na bazie octu mam wszystkie preparaty do czyszczenia w domu ale płyt jeszcze nie myłam, byłaby to ciekawa alternatywa gdybym nie musiała używać nic chemicznego. Jednak skoro i tak muszę kupić ipa by go wymieszać z octem to trochę nie widzę sensu. Chyba, że ktoś wymyśli czysto naturalną milsturę to od razu przetestuję. A do podłóg polecam cytryny zaprawione w occie, wrzątek i olejek herbaciany. Super sprawa:)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mycie winyli octem?

#27

Post autor: Wojtek »

Acia pisze:Jednak skoro i tak muszę kupić ipa by go wymieszać z octem to trochę nie widzę sensu.
Jakiś tam sens jest, bo w takiej sytuacji nie potrzeba tego IPA wiele. Głównym składnikiem po wodzie jest ocet.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Mycie winyli octem?

#28

Post autor: Bacek »

blispx pisze: Przetestowane... po myciu octem spożywczym na dłużej śmierdzą tylko szczotki (welur)- już 2 doby i coś wydaje mi się że szybko nie przestaną. Jakoś mnie to specjalnie nie dziwi po myciu octem na bazie cytrusów także zapach zostaje na szczotce ale trochę mniej intensywny ;)
To jak dla mnie są dwie możliwości. Albo w tym occie jest coś więcej niż ocet i czuć cytrusy i inne dodatki albo szczotka nie jest idealnie wysuszona. Po zwykłym spirytusowym żadne zapachy na szmatkach nie zostają.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Mycie winyli octem?

#29

Post autor: Acia »

Wojtek pisze:
Acia pisze:Jednak skoro i tak muszę kupić ipa by go wymieszać z octem to trochę nie widzę sensu.
Jakiś tam sens jest, bo w takiej sytuacji nie potrzeba tego IPA wiele. Głównym składnikiem po wodzie jest ocet.
Wojtek, optymista we wszystkim znajdzie choćby cień sensu:) Mi chodzi o to by z domu jak najbardziej wyeliminować wszelaką chemię :) Znając życie i tak pewnie spróbuję z tym octem.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Mycie winyli octem?

#30

Post autor: blispx »

@Bacek nie zrozumieliśmy się ;)

Myłem zwykłym octem spożywczym, po którym welur śmierdzi ze 2 doby. Posiadam także swój płyn enzymatyczny przygotowany na bazie cytrusów, wody i drożdży, który także można zaliczyć do octu, ale nie na bazie spirytusu- po nim welur ma inny zapach ;)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ