Elektryzowanie się płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Elektryzowanie się płyt

#46

Post autor: klin »

Tylko mycie z fotonalem / mirasolem rozwiązuje problem.
Możesz jeszcze użyć pistoletu antystatycznego ale to działa na chwilę.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Elektryzowanie się płyt

#47

Post autor: Obywatel »

Pomaga też utrzymywanie wilgotności w chałupie na poziomie co najmniej 50%. U mnie jeśli wilgotność spada poniżej 40%, to z mieszkania robi się elektrostatyczne pole minowe :shock:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Elektryzowanie się płyt

#48

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 16:55 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Elektryzowanie się płyt

#49

Post autor: Wojtek »

blackholesun:
DJskie slipmaty są z filcu. Do tego pił Obywatel :)
Linn jest strasznie dogmatyczną firmą. Bardzo cienkie maty filcowe jako "jedynie słuszne", negowanie stosowania jakichkolwiek zacisków czy docisków, itp. itd.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
taperson
Posty: 86
Rejestracja: 27 lip 2015, 13:47

Elektryzowanie się płyt

#50

Post autor: taperson »

klin pisze:Tylko mycie z fotonalem / mirasolem rozwiązuje problem.
własnie własnie - tylko plytki myte sie ładnie zachowują wiec chyba najpierw trzeba pomyć wszystko co mam a potem jak to nie pomoże rzeźbić dalej

póki co pozostaje moje pytanie z tego wątku ;)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=625&start=480
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Elektryzowanie się płyt

#51

Post autor: Obywatel »

Wczesne egzemplarze miały maty gumowe:

http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... &mode=view

Zresztą nie o to chodzi, żeby się tu przerzucać kąśliwymi uwagami. Esencją domowego, gramofonowego Hi-Fi w dobrym wydaniu jest jednak mata gumowa, co nie oznacza, że w przypadku jednej czy kilku marek mogło być inaczej.

Chodziło mi tu raczej o to, co można spotkać dziś na aukcjach i w ogłoszeniach - czyli tania mata filcowa mata na klasycznym gramofonie i to wszystko okraszone "przekonującym" opisem w stylu grubej nuty, że tak właśnie ma być...
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Elektryzowanie się płyt

#52

Post autor: Tarkus »

Co myślicie o ramionach z pędzelkiem, odprowadzających ładunki elektryczne, takich, jak np. to? http://allegro.pl/ramie-czyszczace-plyt ... 22810.html Naprawdę to takie skuteczne? A przy okazji: do czego to się uziemia? Do obudowy gramofonu? Do wzmacniacza? Czy może np. do rury kaloryfera?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Elektryzowanie się płyt

#53

Post autor: blispx »

No a kaloryfery masz uziemione? nie sądzę ;) Jeżeli masz poprawną instalację elektryczną 3-żyłową z uziemieniem to szukasz uziemienia na gramofonie/wzmacniaczu

Jeżeli nie masz to sam możesz posłużyć jako uziemienie ale to trochę karkołomne będzie rozwiązanie ;)

Wg mnie wystarczy ci szczotka karbonowa i wyjdzie na to samo a to coś jest dla leniwych
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Elektryzowanie się płyt

#54

Post autor: Tarkus »

Uziemienie 3-żyłowe w PRL-owskim mieszkaniu? Nierealne. Żyła na uziemienie jest tylko w kuchni i łazience. Gniazdko mam zerowane i to wszystko.
Potrzebuję jakiegoś doraźnego sposobu na odelektryzowywanie płyt, bo ostatnio jedną zdjąłem z talerza razem z matą. Myjka jest w planach, ale za jakiś czas. Ponadto trochę się tego obawiam, bo na jej przechowywanie i użytkowanie potrzeba miejsca.
Przy okazji: link do instrukcji, jak przerobić zapalarkę na pistolet antystatyczny, jest nieaktualny. Tu jest aktualny: http://www.fovegraphy.com/Content.php?l ... ge=Ionizer Czy ta instrukcja jest gdzieś w polskiej wersji?
blispx pisze: Wg mnie wystarczy ci szczotka karbonowa i wyjdzie na to samo a to coś jest dla leniwych
Jestem leniwy. Poza tym potrzebny mi sposób na zaradzenie elektryzowaniu płyty w czasie odtwarzania.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Elektryzowanie się płyt

#55

Post autor: blispx »

Zerowanie nie jest bezpieczne, no ale jeżeli ktoś musi to wykonuje się to na całej sieci w mieszkaniu, na wszystkich gniazdkach

Zwykła szczotka karbonowa i będziesz miał tą samą funkcjonalność, trzymając ją robisz uziemienie potrzebne do zebrania ładunków, to nie jest pierun więc nie musisz zbytnio cudować
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Elektryzowanie się płyt

#56

Post autor: chudy_b »

blispx pisze: to nie jest pierun więc nie musisz zbytnio cudować
Ale porządnie jebnąć potrafi :D

Ja bym nie cudował z żadnymi szczotkami. Porządne mycie w płynie forumowym załatwia skutecznie problem jak już w tym wątku wspomniano.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Elektryzowanie się płyt

#57

Post autor: blispx »

DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Elektryzowanie się płyt

#58

Post autor: chudy_b »

blispx pisze: Możesz to
Do winyli? Heloł kolego. Elektryzowanie i magnetyzowanie to nie to samo.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Elektryzowanie się płyt

#59

Post autor: blispx »

Spokojnie zadziała, np. Furutech'y to demagnetyzery

Co do pierunów to nie wiem czy ładunki na płycie takie coś by zrobiły :D
Załączniki
201008074_wxhhwr.jpg
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Elektryzowanie się płyt

#60

Post autor: Myszor »

Fajne to ramię i niedrogie. To się jakoś montuje czy stawia na plincie i tyle ?
Mycie załatwia sprawę ale jak się nie ma okki nokki czy czegoś podobnego to przy jednej naelektryzowanej płycie do przesłuchania nikt ńie będzie zalewał knosti.
ODPOWIEDZ