Myjki do płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#496

Post autor: darkman »

Robię tak, że fibrą wycieram wokół labela przed odkręceniem po chwili ściekania, potem zostawiam na moment do reszty ścieku, okrecam i na suszarkę do garów wyłożoną bibułą w podstawie. Nie ściągam płynu fibrą, bo to trochę osłabia walor antystatyczny. Chyba, że LP bardzo zabrudzony-głęboko, to wtedy szmatkuję hihi, ale to dotyczy płyt już w stanie raczej słabszym. Ogólnie to zostawiam do wyschnięcia saute.
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Myjki do płyt

#497

Post autor: -Wolf- »

Ja też robiłem podobnie (tyle, że bez wspomnianych oringów), a mimo wszystko woda jakoś się dostała.
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#498

Post autor: darkman »

No bo bez oringów szczelność jest za słaba. Natomiast jeśli dokręcisz zbyt mocno to po namoknięciu brzegów, pęcznienie bardzo utrudnia rozkręcenie i może niszczyć brzegi labelu. Metoda na głoda z oringiem daje radę. Jeszce lepsza jest wąska uszczelka płaska z miękkiej gumy typu modelarskiego, tylko ciężko dostać taką.
Reasumując trzeba przejść na ultradźwięki ale label i tak trzeba chronić.
Nie pamiętam w tej chwili rozmiaru/metryki oringu, ale jest w którymś wątku, groszowa sprawa.
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Myjki do płyt

#499

Post autor: -Wolf- »

Chyba jednak odpuszczę. Nie chcę ryzykować uszkodzenia labeli przy kolejnych płytach. Żali mi wystarczająco tych zniszczonych wczoraj. Kupiłem specjalnie wersje limitowane do kolekcji...
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#500

Post autor: Wojtek »

Oj tam oj tam, najważniejsze że płyty czyste ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Myjki do płyt

#501

Post autor: -Wolf- »

Teoretycznie tak :morda:
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Myjki do płyt

#502

Post autor: zbyszek1982 »

Ja mam wklejone uszczelki okienne do wnętrza zacisku. Po lekkim dociśnięciu praktycznie nie przecieka. Czasami odrobinę zamoczą się brzegi labela. Po umyciu lekko odwirowuję płytę w rękach, zdejmuję zacisk, wycieram brzeg labela, a płyn odciągam odkurzaczem.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjki do płyt

#503

Post autor: cooledit »

Każda dobra myjak sprowadzi się w końcu do odkurzacza. To wbrew pozorom właśnie ten ostatni etap mycia jest tu najważniejszy. Odessanie płuczki wraz z resztkami brudu z rowków. Można wymyć ręcznie ale odessać odkurzaczem.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#504

Post autor: darkman »

Zbyszku, a jakie okienne? Czy kiedy będziesz robił jakąś fotę do "czego słucham", zechciałbyś machnąć też zacisk, ja to wygląda?

U mnie jeszcze dość chwilę raczej przewiduję konsti rules nadal.
(po prostu siła nabywcza ceny lepszej myjki jest nie obojętna dla moich innych pomysłów na zakupy),
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Myjki do płyt

#505

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze:Zbyszku, a jakie okienne? Czy kiedy będziesz robił jakąś fotę do "czego słucham", zechciałbyś machnąć też zacisk, ja to wygląda?
Takie zwykłe piankowe, do szczelin 3 mm. Szału nie ma, ale działa.

Obrazek

Na zdjęciu zacisk z uszczelkami i podstawka na której odsysam płyn z płyty.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#506

Post autor: darkman »

Dzięki. Sprawdzę jak się ta wersja ma do oringów.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Myjki do płyt

#507

Post autor: zbyszek1982 »

Nie sądzę żeby było lepiej. Uszczelkę miałem w domu po prostu :D
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Myjka do winyli

#508

Post autor: Gramofonik »

Ma być tania i bardzo dobra - to wiadomo :)

Jednak zaleta jaką powinna posiadać to aby płyta była dokładnie osuszona po myciu.

Zauważyłem że jakiej płyty bym nie umył, ręcznie, kran woda płyn do mycia naczyń, i nie osuszył dokładnie ręcznikiem, to po takim zabiegu, przy pierwszym odsłuchaniu tak umytej płyty wzrasta bardzo "szum" własny płyty, pomaga jednokrotne, czasem dwukrotne odtworzenie egzemplarza i wszystko wraca do normy, tak jakby coś w rowku pozostało, choć na igle tego nie widać.

Pytanie brzmi czy taki efekt, nieporządny, powstaje po umyciu płyty w myjce?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Myjka do winyli

#509

Post autor: Wojtek »

Jakimś cudem ominąłeś duży wątek o myjkach? http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=625
Gramofonik pisze:
Jednak zaleta jaką powinna posiadać to aby płyta była dokładnie osuszona po myciu.
No to hasło "tanio" można wyrzucić do kosza, skoro ma być z odkurzaczem. Chyba że rozważasz DIY.
Gramofonik pisze: Pytanie brzmi czy taki efekt, nieporządny, powstaje po umyciu płyty w myjce?
Knosti albo SpinClean? Nie. Wiele też zależy od zastosowanego płynu.
Ty to robisz jak najtaniej się da (w sensie kranówa + jakiś płyn), więc trochę niedziwota :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Myjka do winyli

#510

Post autor: Gramofonik »

Przejrzałem ceny myjek, ok 200-400 złotych i ich konstrukcję, trochę plastiku, szczotki i płyn do częstej wymiany, i pozostanę jednak przy tradycyjnej metodzie kranówa, płyn do mycia naczyń, ręcznik ;)
ODPOWIEDZ