Jak przechowywać płyty?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#61

Post autor: Wojtek »

To ty chcesz po jednym albumie na przegródkę trzymać? Strata miejsca moim zdaniem. Po 10 albumów, to już bym bardziej zrozumiał.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#62

Post autor: Sindsoron »

wiesz... ja jestem na razie otwarty na sugestie ;p na razie mam jakieś 25 albumów 12" :3 jeszcze nie do końca wiem jak te przegródki zrobię
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
vinylpervert
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2011, 16:43
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#63

Post autor: vinylpervert »

Pisze tu pierwszy raz , czytam te wątki o płytach, niektóre są ciekawe :idea: inne zabawne :lol: . Co do półki i przegródek to wal co 30cm po 100 płytek ci elegancko wchodzi i w pionie stoją nie wyginają się. MDF 12mm to dobry materiał i neutralny nie wygnie ci się , nie wejdzie ci w reakcje, dąb zapomnij o tym i żadnego malowania, szafka ma być praktyczna i robisz ja na płytki a nie dla szafki, to kolekcja płyt ma robić wrażenie na ludziach i cieszyć twoje oko a nie szafka. Ja swoja zrobiłem z 4 płyt 2500mm na 1250mm , od podłogi do sufitu i działa. Nic się nie wygina, po roku kolejna i teraz przymierzam się do 3 szafki. Wielkość dopasuje do wielkości kolekcji + miejsce na kilka kolejnych lat. To tyle na temat szafek na płyty. Co do wyginania płytek na słońcu to wystarczy jeden dobry dzień i gna się w banan, bez względu czy są w kartonowym czy plastikowym opakowaniu/koszulce, sprawdzałem. Wszyscy wiemy z czego wiekszość vinyli powstaje. Z PVC - poly(vinyl chloride) który w tem. po wyżej 25 °C zaczyna ulegać zniekształceniu. Fajnie by było gdyby ktoś zaczął robić vinyle z "materiałów z pamięcią kształtu" taka płytka po wygięciu powracała by do oryginalnego kształtu. haha ... :arrow:
Zapraszam do sklepu z używanymi winylami http://www.vinylpervert.pl
W sklepie od ręki mamy 1500 tytułów. Na stanie ponad 30000 płyt.
pozdrawiam,
VinylPervert
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#64

Post autor: Sindsoron »

ja myślę że raczej jak już zrobie większe przegródki to takie na jakieś 5-10 albumów... a szafka ma też ładnie wyglądać :3 co do materiału... nie wiem czy na 100% dąb, ale jestem pewien że użyję normalnego drewna, a nie jakiejś płyty :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak przechowywać płyty?

#65

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Wyjątkiem jest taki jeden rzadki album 3LP. Mógłbym trzymać koperty z płytami w okładce, ale jakoś tego nie robię, nie wiem nawet czemu. Może z wygody?
Całość przechowywana jest w oryginalnym foliowym "worku" :)
Czołem Panie Wojtek!
Uszanowanie dla Wszystkich!
od pary minut jestem zarejestrowany!
Ponieważ naszła mnie wielka ochota na słuchanie swoich starych winyli i pomału uruchamiam stare "granie gramofonowe" to śledzę fora "w tematach"; igła ,wkładka, brumi- nie brumi , jak traktować stare winyle, etc, etc...
Do tej pory leżały (stały) sobie moje czarne LP (jedne w folii inne w papierze)... A póki leżały, to leżaly... ( krótko; nie cackałem się; -"stan nieużywania")
Czytając wypowiedzi na temat "traktowania" zacząłem poważnie myśleć nad tym jak należy obchodzić się z nimi-
Teraz myślę, że każde wyjęcie z koperty to kolejna ryska...
Zaintrygował mnie Wojtek' "Wyjątkiem jest taki jeden rzadki album 3LP."
Gra teraz "Sandinista" the Clash ( była to płyta dobrze katowana w latach 80-tych- Jeden krążek w folii, inny w papierze... po pożyczkach )- i jest to jedyny album 3LP w jednej kopercie jaki znam i mam (inne były pakowane w rozkładane okładki). Muszę dodać, że to "wpieprzenie" 3LP w jedną koperte zawsze wydawało mi się niedobrym pomysłem! ale punkowym!
Pozdrawiam
ŁN
PS
Skatowany ww LP gra nieżle (nie smaży bardzo na nowej wkładce NN) , a dźwięk "miękki" i dynamiczny jest!

pojutrze zabaczymy co powie ortofon...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#66

Post autor: Wojtek »

3LP w jedną, nierozkładaną okładkę wepchnięte? No to faktycznie nieźle, nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
Jeśli sama okładka jest dość gruba to jednak aż taki zły patent to może nie jest ;)

Nie mylmy okładki z kopertami :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak przechowywać płyty?

#67

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:3LP w jedną, nierozkładaną okładkę wepchnięte? No to faktycznie nieźle, nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
Jeśli sama okładka jest dość gruba to jednak aż taki zły patent to może nie jest ;)

Nie mylmy okładki z kopertami :)
;) Tak 3LP, kazdy w swojej kopercie i wciśnięte do okładki-koperty -takiej ciasnej na 1LP (uściśliłem :oops: )
A w temacie czy LP przechowywac w pionie, czy w poziomie to podzielę sie moimi doświadczeniami;
(Nie zwracałem nigdy uwagi na to czy koperta w okładce ma być otworem do góry, czy nie- zależało to bardziej od tego jak to sobie umyślił wydawca; koperty papierowe to były otworem do góry, a foliowe to jak wyszło ...)
wczoraj- dzisiaj wziąłem z półki (a stały w pionie ok 20 lat- z małymi przerwami) winyle i słucham.
Stan "pyłkowo- kurzowy" ok- wyciągam i słucham- kurzu żadnego nie ma (wiadomo lekko - standartowo- przeczyścić trzeba..
konkluzja: trzymac LP w pionie, dość ściśle, a nic sie nie dzieje. Przechowywanie w poziomie to zły pomysł, a "na skos" to już zbrodnia! A "prostować" to między dwie szyby wsadzic ( w poziomie) i czekać, ( jak winyl odkształcał się latami przez stanie "na skos", to trzeba czasu, żeby wrócił do "siebie")
Newralgiczny moment to wyjmowanie i wsuwanie (jakkolwiek to będzie zrozumiane), a dla pyłkofobów rada; szafka szczelnie zamykana, :naughty:
Rozgadałem sie
cześć
:D HE!HE! Właśnie odkryłem, że "RATTLE & HUM" U2 to DWA LP :dance: (nie podobali mi się i nigdy nie słuchałem- czyli coś "rozprawiczam")
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#68

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:takiej ciasnej na 1LP (uściśliłem :oops: )
W to akurat nie wierzę. Nie weszłyby 3 płyty do cienkiej okładki na 1LP. Dlatego zaznaczyłem wcześniej, że pewnie jest grubsza (mimo że nie jest rozkładana).

Ja muszę "upchać" środek swojego regału tak żeby wszystkie płyty były w poziomie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak przechowywać płyty?

#69

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:
eenneell pisze:takiej ciasnej na 1LP (uściśliłem :oops: )
W to akurat nie wierzę. Nie weszłyby 3 płyty do cienkiej okładki na 1LP. Dlatego zaznaczyłem wcześniej, że pewnie jest grubsza (mimo że nie jest rozkładana).
Jasne, ze okładka nieco szersza od zwyklej (tak na oko "grzbiet" z napisem- ma jakies 3-4mm );)

Ja muszę "upchać" środek swojego regału tak żeby wszystkie płyty były w poziomie ;)
Nie zazdroszczę :( (tego poziomu- jestem za pionem)
A ja kupiłem ostatnio (za grosze) taką szafkę metalową, przeszkloną; szpitalno-gabinetowo-dentystyczną, ze szklanymi półkami. Teraz idzie do piaskowania, potem do malowania i winyle będą się miały gdzie schować ( to taka sugestia dla winylo- szelako-fanów, a kurzofobów mających troszkę więcej miejsca niz regał i ze 2.5 mb winyli:idea: ) Tylko ja mam 1mb winyli, a do tej szafki wejdą ze 3 metry bieżące... No ale to z czasem da się naprawić...
pozdrawiam
ŁN
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#70

Post autor: Wojtek »

Sorka, przejęzyczyłem się, Chodziło mi oczywiście o pion, a nie poziom :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak przechowywać płyty?

#71

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Sorka, przejęzyczyłem się, Chodziło mi oczywiście o pion, a nie poziom :D
To OK!
Zdziwiłem się, ze Ktoś taki jak Ty Wojtek, w poziomie przechowuje płyty!
Nie wiem czy ma sens zaczynac nowy wątek, a nie szukałem "wgłębnie gdzie indziej", ale teraz odsłuchując stare winyle, to zwróciłem uwagę na to, że na niektórych - w końcówce, czyli między scieżką dzwiękową, a papierowym kółkiem ( nazwijmy to nie rozbiegówką, ale zbiegówką, czyli końcówką :lol: ) są wydrapane "szyfrogramy" :shock: ...
Cos mi chodzi po głowie, że to (już od szelaków chyba się to zaczęło) były oznaczenia dotyczące matrycy, tłoczenia etc...
To rzeczywiscie powinien być nowy temat'
ale już tu napisalem, a znając skrupulatność P. Wojtka, to zapewne odpowie wyczerpująco, albo wrzuci jakiś link.
I będzie po temacie! :oops:
Pozdro
ŁN
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#72

Post autor: Wojtek »

eenneell:
Krzyś spełnił Twoje oczekiwania i założył nowy wątek poświęcony numerowi matryc, tak więc tą kwestię będziemy kontynuowali tam :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
loamesoile
Posty: 381
Rejestracja: 23 lut 2011, 17:44
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#73

Post autor: loamesoile »

Ja od dawna szukałem jakiegoś pudełka czy skrzynki, gdzie mógłbym swoje płyty umieścić i ostatnio w sumie przypadkowo znalazłem w Ikei pudło na 13" szerokie i wysokie, długie chyba na 15" z jakiegoś niezidentyfikowanego sztywnego materiału za jedyne 16 złotych. Pasuje jak ulał. Zmieści się na oko pewnie ze sto płyt :)
Awatar użytkownika
nawalonych7krasnali
Posty: 111
Rejestracja: 15 cze 2011, 17:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak przechowywać płyty?

#74

Post autor: nawalonych7krasnali »

Ja ponieważ jestem stolarz - po zawodówce tylko co prawda - to nikt mi nie wmówi, że zmielone drewno na pył (MDF)jest lepsze od drewna litego... a wyginanie się to tylko kwestia źle ułożonych kawałków (chodzi o ułożenie słojów) no i brak wyleżakowania drewna. Teraz stosuje się tylko suszarnie, a o leżakowaniu nikt już nie pamięta... dlatego robią się jaja.

Ja mam zamiar zrobić szafke, na której będzie oczywiście na szczycie gramofon, poniżej sprzęt jak wzmak itp i miejsce na płyty z grubej płyty wiórowej oklejonej naturalną okleiną mahoń/dąb - lub jakieś egzotyczne drewniane okleiny. Wiórówka to też co prawda produkt z przetwożonego drewna, ale pewniejsze jest kilkakrotne wkręcanie wkrętów i raczej gwarancja nie wyrwania ich jak to ma miejsce w MDFie.
kuba-avaria
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2011, 20:18

Re: Jak przechowywać płyty?

#75

Post autor: kuba-avaria »

Kupiłem LP z dodatkową 7" w jednej okładce na 12". Mam pytanie czy przechowywać je razem w okładce 12" czy może lepiej 7" wyciągnąć i trzymać osobno?
loamesoile pisze:Ja od dawna szukałem jakiegoś pudełka czy skrzynki, gdzie mógłbym swoje płyty umieścić i ostatnio w sumie przypadkowo znalazłem w Ikei pudło na 13" szerokie i wysokie, długie chyba na 15" z jakiegoś niezidentyfikowanego sztywnego materiału za jedyne 16 złotych. Pasuje jak ulał. Zmieści się na oko pewnie ze sto płyt :)
Pokaż co to? jest zamykane?
ODPOWIEDZ