Jak przechowywać płyty?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#16

Post autor: Wojtek »

Stelma pisze:i mam wrażenie że zbierają więcej kurzu.
W sensie zwiększonej statyki czy brudzą się od samego przebywania w kopercie? :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Jak przechowywać płyty?

#17

Post autor: Stelma »

w sensie zwiększonej statyki , ma się rozumieć :clap: ;)
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#18

Post autor: Wojtek »

Ciekawe czy ta teoria faktycznie się sprawdza. Może coś w tym być Stelma :)
W takim razie nowe zalecenie: płyty z dala od głośników? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak przechowywać płyty?

#19

Post autor: Jaskier »

W takim razie również z dala od urządzeń elektrycznych np. amplitunera lub gramofonu ;) :) Wszak mają transformator. Myślę, że teoria - choć całkiem logiczna i sensowna - jest nieco na wyrost. Nie wydaje mi się, aby cewka lub magnes w kolumnie emitowały na tyle silne pole elektromagnetyczne, żeby oddziaływało na płyty...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#20

Post autor: Wojtek »

Też mi się tak wydaje, szczególnie na dystans (no chyba że kolumny są z plastiku czy jakieś inne ekono konstrukcje).
Ja w tej materii nie mogę mieć opinii, gdyż nie trzymam płyt blisko sprzętu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Jak przechowywać płyty?

#21

Post autor: Stelma »

heh, nie traktuję tego jako kolejne zalecenie. taka moja obserwacja. a co do pola elektromagnetycznego jego wpływ jest możliwy no chyba , że wasze sprzęty są od wewnątrz cholernie mocno ekranowane.
szkodzić to nie szkodzi, tylko częściej trzeba płyty czyścić (bynajmniej , ja muszę) :P
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Jak przechowywać płyty?

#22

Post autor: JacK »

Po przeanalizowaniu wątku dalej nie wiem co kupić. Czy foliowe zaokrąglone koperty czy może papierowe z folią w środku. Te foliowe daje się do kopert papierowych występujących oryginalnie w okładkach płyt, czy może same folie , a papier jest już niepotrzebny. Czy producent ma znaczenie. Najdroższe są folie od NAGAOKA (pomijając audiofilskie wynalazki Mobile Fidelity). Warto zainwestować czy może kupić folie od producenta "no name" które widziałem na e-bayu.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#23

Post autor: Wojtek »

Osobiście nie widzę różnicy między drogimi, markowymi foliami, a tymi "no name" :)
superdisc pisze: Te foliowe daje się do kopert papierowych występujących oryginalnie w okładkach płyt
To już jest twoja sprawa. Możesz tak robić.
Ja osobiście zazwyczaj trzymam płyty w oddzielnej, nowej kopercie, a oryginalną kopertę wyrzucam, jeśli jest to zwykła "biała", a jeśli stara koperta jest integralną częścią poligrafii okładki, to ją sobie zachowuję (wszak szkoda).

Sam papier de fakto nie jest potrzebny. W przypadku kopert gdzie mamy na zewnątrz papier, a folię w środku to papier stanowi tutaj dodatkowe zabezpieczenie/usztywnienie całości. Równie dobrze może to być koperta złożona z samego papieru lub samej folii (z wskazaniem na tą drugą).
superdisc pisze:Warto zainwestować czy może kupić folie od producenta "no name" które widziałem na e-bayu.
Nie mów mi, że chcesz głupie koperty z zagranicy ściągać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak przechowywać płyty?

#24

Post autor: JacK »

Czyli aby zachować właściwości antystatyczne i aby uniknąć papierówek stosuje się folie wewnętrzne, nieważne czy z papierem czy bez. To już mam jasność. Czy istnieją też jakieś inne preparaty antystatyczne które powinienem używać ? Moje płyty są z reguły kupowane jako nowe albo miętówki, nie mam płyt po dziadku, ojcu czy innym krewnym lub znajomym. Aby zachować w należytym stanie mój skromny zbiorek musze jeszcze w coś zainwestować ? Mam tylko taki włochacz do zbierania kurzu i nic więcej.
A co do zakupów za granicą to nie mam najmniejszych oporów. Od lat właśnie w ten sposób zdobywam upragnione płyty, dotychczas były to głównie płyty w ginącym formacie sacd i dvd-a. Teraz doszły winyle.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#25

Post autor: Wojtek »

superdisc pisze:Czy istnieją też jakieś inne preparaty antystatyczne które powinienem używać ? Moje płyty są z reguły kupowane jako nowe albo miętówki, nie mam płyt po dziadku, ojcu czy innym krewnym lub znajomym. Aby zachować w należytym stanie mój skromny zbiorek musze jeszcze w coś zainwestować ? Mam tylko taki włochacz do zbierania kurzu i nic więcej.
Radzę przeczytać wątek o czyszczeniu płyt. To że płyty są nowe prosto z folii czy też niby nieużywane to akurat nie ma żadnego znaczenia w tej kwestii.

Tak nawiasem mówiąc to stan "mint" to de facto oznacza zafoliowaną płytę (czyli nową). Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "używany mint" :)
Trzeba jednak uważać na cwaniaczków co sami pakują używane płyty w folie zgrzewane i nazywają taki egzemplarz nieużywanym, ale na szczęście jest to dosyć marginalny proceder.

Swoją droga pierwszy raz spotykam się z określeniem "miętówka". Ja rozumiem, że anglojęzyczny wyraz mint może oznaczać miętę, ale jako rzeczownik może znaczyć równie dobrze mennicę, jednakże jako określenie "mint condition", czyli "stan mint" (jak to ma miejsce w przypadku skali ocen) znaczy to tylko i wyłącznie "idealny" czy też "nieskazitelny". Określenie wywodzi się z numizmatyki, gdzie mianem tym określano monety, które wyglądały tak jakby dopiero co wyszły z mennicy.
To taka mała dygresja językowa.
superdisc pisze:A co do zakupów za granicą to nie mam najmniejszych oporów. Od lat właśnie w ten sposób zdobywam upragnione płyty, dotychczas były to głównie płyty w ginącym formacie sacd i dvd-a. Teraz doszły winyle.
Super, jednakże mi nie chodziło o opory, ale o sensowność takiego pomysłu. Za granicą raczej taniej nie dostaniesz, koszty wysyłki jednak wyższe, a w kraju masz to samo.

Tak czy siak, róbta co chceta. Dodam jeszcze tylko, że SACD póki co nie ginie, a DVD-A już dawno umarło.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak przechowywać płyty?

#26

Post autor: JacK »

Miętówka to takie slangowe określenie które kiedyś wyczytałem na forum audiostereo. Jak widzisz działa bo zrozumiałeś o co chodzi. Analize niuansów języka Shakespeare (dla niewtajemniczonych bardziej znany jako Szekspir) zostawmy na inne fora. Co do SACD to masz i nie masz racji jednocześnie. Napisałem że ginie dlatego że formatem nie interesują się już koncerny wydające wysokonakładowe nowe produkcje. Pewnie że wychodzi sporo tych płyt ale głównie to niskonakładowe stereofoniczne wznowienia od Mofi, japońce też tłuką audiofilskie stereofoniczne produkcje. Chesky i Telarc dodają coś z jazzu czy poważnej. Ale to wszystko mało bo w ciągu kilku ubiegłych lat nie pojawiło się nic z muzyki popularnej. Dlatego twierdze że format zdycha stając się coraz bardziej niszowy. Co do DVD-A podzielam w pełni Twoją opinie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#27

Post autor: Wojtek »

superdisc pisze:Jak widzisz działa bo zrozumiałeś o co chodzi.
Zrozumiałem, bo wiem, że mięta to mint, ale jak dla mnie takie określenie to kretynizm. Nie jestem filologiem, ale drażnią mnie takie sprawy. No ale to tylko ja. Nie bierz tego oczywiście do siebie.

Co do SACD to akurat nic dziwnego. Na początku wszyscy się nim podniecali (tak samo jak DVD-A), ale jak zauważyli, że pełnoprawnym następcą CD jednak się nie stanie to dali sobie spokój. Stąd obecnie SACD to po prostu nośnik audiofilski, a nie popularny. Co z drugiej strony też ma sens, gdyż "wysokonakładowe nowe produkcje" dzisiejszych czasów arcyrzadko są majstersztykami inżynierii dźwiękowej (chodzi mi tu o samą jakość mixu i masteringu finalnego produktu).

No ale mniejsza o to, jest jak jest. Potrzebna szersza dyskusja na inny wątek.

Wracając do tematu:
Wbrew pozorom niegłupim pomysłem jest przechowywanie koperty z płytą nie wewnątrz okładki, ale poza nią (a całość zawarta w folii na okładkę).
W odpowiednich warunkach przechowywania płyta taka jest równie bezpieczna jakby była wewnątrz okładki, jednakże okładka ma ponoć szansę być lepiej zachowana.

Taki sposób jest przede wszystkim zalecany przy wysyłce płyt. Przy stawianiu ich na przysłowiową półką już nie tak bardzo, ale jednak są tacy, którzy taki sposób sobie chwalą :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak przechowywać płyty?

#28

Post autor: JacK »

Faktycznie niegłupi pomysł zwłaszcza dla ludzi którzy tak jak ja mają skromną kolekcje. Chyba przy rozbudowanej kolekcji będzie już problem bo tak przechowywana kolekcja zajmie dużo miejsca. Przemyśle temat...
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41550
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#29

Post autor: Wojtek »

Ja osobiście nie zamierzam tak płyt chować (z jednym uzasadnionym wyjątkiem :) ), ale jeśli chodzi o ewentualną wysyłkę to jedynie tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jak przechowywać płyty?

#30

Post autor: JacK »

...a co to za wyjątek jeżeli to nie tajemnica.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ