Naprawianie rowka

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Naprawianie rowka

#1

Post autor: misienka2008 »

Chcącym naprawiać przeskoki igły na uszkodzonym rowku podsuwam link do ( moim zdaniem ) dobrego i taniego mikroskopu kieszonkowego 60x - 100x :

http://www.amazon.de/Taschen-Mikroskop- ... B005O9BPM4. Oczywiście stopę trzeba podkleić jakimś filcem.

Kupiłem dziś reczną lupę 30 x i stwierdziłem, że to za małe powiększenie więc zamierzam go kupic. Ważne jest też to, że można oprzeć o krawędż przeżroczystej stopki igłę podczas naprawy i tym samym " uspokoić " rękę. Wydaje się, że ten rząd powiększenia nadaje się również do oceny stanu igieł.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2014, 20:51 przez misienka2008, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Naprawianie przeskakiwania płyt

#2

Post autor: tollo »

Na allegro bardzo podobny: http://allegro.pl/mikroskop-kieszonkowy ... 18240.html

Zastanawia mnie tylko fakt jak z jakością wykonania ich i czy ostrość na pewno da się ustawić. :?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#3

Post autor: misienka2008 »

Ten " mój " jest rozprowadzany/ produkowany przez niemiecką firmę więc można załozyć, że trzyma jakiś poziom. Oceny użytkowników też bardzo dobre.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Naprawianie przeskakiwania płyt

#4

Post autor: eenneell »

A może z majstrowaniem z AS da sie coś naprawić?
Założyć igłę, nie pierwszej młodości i "pobawić się AS, czyli; zacina się -odjąć, przeskakuje do przodu- dodać...
Tak robiłem/robię i rowek się "reanimuje"
Dodam, że przy pewnej dozie cierpliwości nie mam płyt "przeskakujących" (poza niemiłosiernie uszkodzonymi)
Tangencyjny gramofon nie przeskakuje...
Można też wykałaczką "podrapać"
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#5

Post autor: misienka2008 »

AS ma , moim zdaniem, za małą siłę aby naprawić zniszczony bok rowka. Próbowałem też z monetą położoną na headshell' u. To też za maly nacisk.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#6

Post autor: Carpenter »

misienka, a jak zamierzasz reperować rowek?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#7

Post autor: misienka2008 »

Nie bardzo rozumiem to pytanie. Możesz sprecyzować?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Naprawianie przeskakiwania płyt

#8

Post autor: eenneell »

misienka2008 pisze:AS ma , moim zdaniem, za małą siłę aby naprawić zniszczony bok rowka
To "odpoziomuj" gramofon (we właściwym kierunku ;)
eenneell pisze:" (poza niemiłosiernie uszkodzonymi)
Z takimi to wykałaczka, a w ostateczności igła/szpilka
edit;
Igła (jaka by nie była) przy nacisku nawet 1g (wiadomo; przy właściwej regulacji) ma iść "jak po sznurku"
eenneell pisze:" (poza niemiłosiernie uszkodzonymi)
:)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2014, 21:08 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Naprawianie przeskakiwania płyt

#9

Post autor: vinylpiotrek »

Trzeba wszystkie zwoje w rejonie rysy przepchnąć zaostrzoną wykałaczką, co kilka zwojów wykałaczkę ostrzyć.
Mając dobry wzrok wystarczy lupa 10 x jeśli oświetlenie dobre.
Większość płyt przeskakuje na rysach nie z powodu ubytku, w który igła wpada, a z powodu drobin i okruchów winylu zasłaniających światło rowka.
Wiekszość płyt przeskakujących można naprawić.
Oczywiście ramie ramieniu nierówne ( i wkładka tez) i jedne "adaptery" (zespół wkładka - ramię) sa bardziej podatne na wykolejenie a inne mniej.
Warto walczyć, nie wyrzucajmy pochopnie przeskakujących płyt!
Obrazek
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#10

Post autor: Carpenter »

No załóżmy, że masz już ten mikroskop. I jak/czym chcesz reperować rowek? Pytam, bo ja to robię zupełnie bez przyglądania się rowkowi przy pomocy lup czy innych przyrządów powiększających. Do "naprawy" rowka stosuję wykałaczkę. Przesuwam wielokrotnie jej czubek wzdłuż rowka, zdając się na odczucia płynące z zadrapania. Czuję jak powoli zadra staje się płytsza/łagodniejsza. Niektóre dzięki temu zabiegowi "cichną", inne, które powodowały przeskok igły, już przeskoku nie powodują.

Pytam bo jakoś nie wyobrażam sobie "pracy w rowku" i jednoczesnego obserwowania tego zabiegu przez lupę/mikroskop. Czym zamierzasz to robić? Czymś drewnianym, czy może metalowym (igłą - skoro masz zamiar pracować "pod powiększeniem", to będziesz mógł wykonywać bardzo precyzyjne ruchy). To, że sobie tego nie wyobrażam, nie znaczy, że neguję taki pomysł. Chętnie bym sam spróbował jakiejś skuteczniejszej i pewniejszej metody niż "jazda wykałaczką na wyczucie". :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Naprawianie przeskakiwania płyt

#11

Post autor: eenneell »

vinylpiotrek pisze:Większość płyt przeskakuje na rysach nie z powodu ubytku, w który igła wpada, a z powodu drobin i okruchów winylu zasłaniających światło rowka.
Tak!
:clap: :clap: :clap:
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#12

Post autor: misienka2008 »

Uszkodzone rowki chcę naprawiać igłą lekarską. Ścięty początek pozwala precyzyjnie odciąć fragmenty winylu wepchnięte w rowek igłą. Igły krawieckie chyba się do tego nie nadają; poza tym średnice igieł lekarskich są mniejsze. Przyznaję; naprawiałem kilka razy igłą krawiecką z dobrym rezultatem, ale igły lekarskie to ulepszenie którego jeszcze nie stosowałem. To mój nowy pomysł. Dobrze by było gdyby inni członkowie Forum podzielili się swoimi doświadczeniami. Wykałaczka to chroniący płyty dobry sposób, ale mam cichą nadzieję, że mój " patent " da lepsze rezultaty.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Naprawianie przeskakiwania płyt

#13

Post autor: eenneell »

misienka2008 pisze: Wykałaczka to chroniący płyty dobry sposób, ale mam cichą nadzieję, że mój " patent " da lepsze rezultaty.
Wykałaczka "wyrywa" wały, przegrody; ścinki winylowe...musze kupy... etc!
Igłą lekarską zapewne można wiele naprawić... ale również bezpowrotnie zaszkodzić ;)

Mimo wszystko zaczął bym od wykałaczki , a potem grawerował igłą...
Zrobisz jak uważasz!
Primum non nocere :D
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Naprawianie przeskakiwania płyt

#14

Post autor: misienka2008 »

Nic dodać, nic ująć. :)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Naprawianie przeskakiwania płyt

#15

Post autor: vinylpiotrek »

Lupę używam głównie po to, że w rejonie uszkodzenia zwykle trzeba przewykałaczkowac po kolei kilka sąsiednich zwojów rowka i gołym oikiem łatwo pomylic sie i przeskoczyć o dwa pomijając jeden.
Obrazek
ODPOWIEDZ