Odświeżanie okładek płyt.

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
łysy
Posty: 135
Rejestracja: 15 lis 2011, 02:31
Lokalizacja: Londyn

Zapach stęchlizny ze sklepu internetowego

#31

Post autor: łysy »

Zapach stęchlizny minie, nie przejmuj się ;) . To kwestia tego gdzie płyta była przechowywana. Ludzie często trzymają od wielu lat nie używane kolekcje płyt w garażach, wilgotnych strychach itp. Tekturowa okładka płyty wciąga zapach jak gąbka i jak postawisz płytę na swojej półce to nabierze ona zapachu nowego otoczenia ;)
muzyka, trawa, wódka, zabawa...
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#32

Post autor: JacK »

Takich śmierdzących okładek nie należy też wciskać w folie tylko swobodnie wietrzyć. Niby oczywistość, jednak nie dla każdego, bo jak widzę zafoliowane stare okładki w komisie płytowym, do tego ściśnięte na regale to mnie szlag trafia i odechciewa zakupów.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
mrdanny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2013, 09:54

Odświeżanie okładek płyt.

#33

Post autor: mrdanny »

Ma ktoś pomysł jak usunąć ślad po długopisie na laminowanej okładce?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#34

Post autor: JacK »

IPA zwykle pomaga, jednak sam odcisk długopisu oczywiście zostanie, trzeba z tym żyć :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
mrdanny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2013, 09:54

Odświeżanie okładek płyt.

#35

Post autor: mrdanny »

OK, spróbuję, dzięki.
Awatar użytkownika
KathleenAnn
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2014, 16:19

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#36

Post autor: KathleenAnn »

JacK pisze:Jeżeli kupuję płytę używaną, to prawie każdą okładkę w celu jej odświeżenia przecieram płynem do czyszczenia plastików. Bardzo ładnie czyści z paprochów, odcisków palców i zostawia delikatny, przyjemny zapach.
Gdzie kupiłeś ten spray? Nie cierpię kiedy na okładkach zostają ślady linii papilarnych i chciałabym kilka okładek "umyć". ;) Ten środek nie niszczy okładek?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#37

Post autor: JacK »

Nie niszczy okładek, łagodny ale skuteczny. Kupowałem bezpośrednio u dystrybutora, bo niedaleko ich firmy pracuję. Jak chcesz to też Ci mogę kupić i wysłać.

http://nanomax.pl/nanomax/
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Odświeżanie okładek płyt.

#38

Post autor: Acia »

Czy uzupełniacie brakujące kolory pisakami albo farbą? Ja kupiłam raz płytę, Fletwood Mac"Tango in the night" okładka prawie cała czarna i oblepiona milionem naklejek, 3 cenami, kodem kreskowym, plus jakieś brytyjskie promocje.Odklejanie tego oczywiście poskutkowało oderwaniem naklejki z wierzchnią częścią okładki:( Nawet parowanie nie pomogło, ten klej wsiąkł jakoś mocno w okładkę. Odklejacie takie rzeczy czy zostawiacie? TU ubytki oczywiście uzupełniłam markerem, wygląda lepiej ale wkurza mnie to naklejanie cen na wierzch.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41500
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odświeżanie okładek płyt.

#39

Post autor: Wojtek »

Jak widzę że papier z okładki odkleja się razem z nalepką, a żaden środek odklejający temu nie pomaga (dość rzadka historia) to zwyczajowo nalepkę zostawiam. Nie naprawiałem okładek poprzez uzupełnienie kolorów farbą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Odświeżanie okładek płyt.

#40

Post autor: kaf »

A jest jakiś sposób na mycie, odświeżanie okładek, które nie są laminowane?
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#41

Post autor: bartek3033 »

A jak i czym kleicie okładki? Ja na próbę w empiku kupiłem klej introligatorski. Zobaczymy jak się spisze.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#42

Post autor: blispx »

Ogólnie to szukam lepszego egzemplarza ale jeżeli zajdzie taka potrzeba i trzeba skleić grzbiet okładki to taśmą obustronną

Co do mycia okładki to lekko przecieram namoczoną ściereczką aby ew. kurz zetrzeć zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wszelkie niepotrzebne metki suszarką traktuję, przeważnie schodzą. Okładki które śmierdzą i noszą ślady grzyba staram się wyrzucać chyba że jakieś białe kruki to faktycznie jest problem, odseparowuje je w blake sleeves
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
KathleenAnn
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2014, 16:19

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#43

Post autor: KathleenAnn »

Jaki polecacie środek "wspomagający" odklejanie nalepek, cen itp.?
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#44

Post autor: Ramirez »

Gorące powietrze - czyli tzw. elektryczna "opalarka" ewentualnie suszarka do włosów z b. mocnym grzaniem.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15102
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#45

Post autor: darkman »

Jest taki płyn w sklepach chemicznych do usuwania naklejek, spray, cena 36 duże opakowanie, nie ma w małych. Robi robotę jak należy.

BTW mam taki kłopot. Jakieś sugestie na naprawę niemal identycznie uszkodzonego brzegu jak w tej przykładowej, otarcie z przetarciem do drugiej strony i tylko w tym miejscu, reszta OK.
(chodzi o inną płytę, nie mam w tej chwili fotki, tej nie planuję naprawiać)
Przykładowa (nie chodzi o naprawę odciętego rogu).
Jakieś pomysły? Zakleić jakąś nakładką? Czy coś? Ktoś się w tym paprał, czy jest w ogóle sens?
Załączniki
IMG_1041.JPG
IMG_1042.JPG
ODPOWIEDZ