Odświeżanie okładek płyt.

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Odświeżanie okładek płyt.

#16

Post autor: Acia »

Chemia nie jest dobra do jakiegokolwiek użytku są zamienniki można zastosować sodę jednak w każdej metodzie okładka będzie narażona na zniszczenie, czy to słońce, tymol, soda czy nawet zapakowanie jej do zamrażalnika. Pytanie jak bardzo chce się mieć to okładkę i w jakim stanie? Poleciłam wątek o książkach bo przez ileś wieków je konserwują, to samo z dziełami sztuki a to jaki wybierzemy środek to decyzja połączona ze skutkami ubocznymi mniejszymi lub większymi.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Odświeżanie okładek płyt.

#17

Post autor: misienka2008 »

No to zastosuj sode i daj mi znac jak poszlo. ;)
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Odświeżanie okładek płyt.

#18

Post autor: Acia »

misienka2008 pisze:No to zastosuj sode i daj mi znac jak poszlo.
ja nie mam takiej potrzeby
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Odświeżanie okładek płyt.

#19

Post autor: misienka2008 »

Eeeee... Zebysmy sie dobrze zrozumieli; mialem na mysli okladki.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Odświeżanie okładek płyt.

#20

Post autor: Acia »

:) ja też, w domu sodę stosuję do czyszczenia wszystkiego ponieważ staram się nie używać chemii :) Może jednak najlepiej będzie wystawić ją na słońce ale nie wiem na ile to zabija pleśń wiem,że tego typu chemikalia często stosowane są na ściany w mieszkaniach gdzie coś wylało. Co do skanu okładki to chyba z takiej zwykłej drukarki nie ma co, sama się zastanawiałam co zrobić bo u mnie z kolei dużo płyt ma oderwane kawałki nadruku dzięki myślącym ludziom co to naklejają ceny na kartonowe okładki :oops:
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Odświeżanie okładek płyt.

#21

Post autor: misienka2008 »

Moze koledzy pomogliby skanujac swoje okladki ale pewnie narusza to prawa autorskie.
Ryba
Posty: 10
Rejestracja: 30 mar 2014, 14:27

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#22

Post autor: Ryba »

Jak się komu zmieści do zamrażalnika, to można szczelnie w foliowy worek zapakować i wymrozić, ale przedtem faktycznie na słońcu wysuszyć i wywietrzyć. Bez przesady... Przez parę godzin na słońcu okładki nie stracą koloru :)
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Odświeżanie okładek płyt.

#23

Post autor: misienka2008 »

Zamrazarka wstrzyma rozwoj grzybow i plesni ale ich nie zniszczy.

Rzucam jeszcze pomysl aby zainteresowac sie lampami UV. Jest tego pelno, na pewno mozna znalezc cos odpowiedniego i taniego.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Odświeżanie okładek płyt.

#24

Post autor: tollo »

misienka2008 pisze: zainteresowac sie lampami UV
Nawet takimi do paznokci, podwędzić dziewczynie/żonie/koleżance na jeden dzień i wypróbować. :D
deadwax
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2014, 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Odświeżanie okładek płyt.

#25

Post autor: deadwax »

asmod pisze:Nie, no z tą pleśnią to trochę przesadziłem. Okładki posiadają poprostu taki stary, piwniczny zapach. Jakby leżały gdzieś na strychu, lub w piwnicy.
Zrób tak;
- wysuszyć
- dokładnie! umyć, (wewnątrz również) woda + ocet winny, proporcje bez znaczenia, zapach octu z czasem zniknie, moja mikstura to 1/3 oczywiście na korzyść wody
- wysuszyć
- zamknąć w woreczku foliowym z pachnącym mydełkiem, ja używam szarego mydła.
Nie rozwiąże to całkowicie problemu, ale wg mnie doprowadzi okładkę do stanu nazwijmy to przyzwoitego. Próba nie strzelba koszty żadne, zabieg można powtórzyć.
Stęchlizna to nie problem, nikotyna, to jest problem.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#26

Post autor: JacK »

Jeżeli kupuję płytę używaną, to prawie każdą okładkę w celu jej odświeżenia przecieram płynem do czyszczenia plastików. Bardzo ładnie czyści z paprochów, odcisków palców i zostawia delikatny, przyjemny zapach.
Załączniki
2014-07-03 16.12.01.jpg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
maciej1990
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2014, 14:11
Lokalizacja: Gniezno

Zapach stęchlizny ze sklepu internetowego

#27

Post autor: maciej1990 »

Witam!

Zakupiłem dwie płyty winylowe ze sklepu internetowego. Płyty są w świetnym stanie - mimo atrakcyjnej ceny. Jednak okładki jak i same płyty cuchną stęchlizną. Międzyczasie zamówiłem płytę z innego sklepu internetowego. Zamówiona płyta z 1986 roku (również w atrakcyjnej cenie) praktycznie pachnie nowością...W związku z tym mam pytanie. Czy często zdarza się, że winyle cuchną stęchlizną? Bardzo przeszkadza mi ten zapach (chyba jestem uczulony). Czy można jakoś skutecznie pozbyć się zapachu stęchlizny?
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zapach stęchlizny ze sklepu internetowego

#28

Post autor: krolix »

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=4979

A co do pytania o częstotliwość występowania stęchlizny odpowiadam: ja spotykam się z tym baaaaaaardzo rzadko. Na kilkaset płyt ze dwa egzemplarze.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zapach stęchlizny ze sklepu internetowego

#29

Post autor: JacK »

Ja częściej, nawet ostatnio trafiła mi się paczka kilku płyt i wszystkie śmierdzą.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Odświeżanie okładek płyt.

#30

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 19:58 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ