Prostowanie - zdeformowana płyta

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#241

Post autor: MaciejT »

Jozi pisze:
06 lis 2022, 11:49
orzystam z usługi Winylownia
Musisz być przygotowany na trzymiesięczną kolejkę.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1614
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#242

Post autor: Szelak »

Prostuję sobie sam w domu, w piekarniku. Efekt zawsze bardzo dobry.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1356
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#243

Post autor: Jozi »

Szelak pisze:
06 lis 2022, 13:35
Prostuję sobie sam w domu, w piekarniku. Efekt zawsze bardzo dobry.
Musi być szyba, czy może 2 płytki ceramiczne by wystarczyły.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1614
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#244

Post autor: Szelak »

Jozi pisze:
06 lis 2022, 19:59
Szelak pisze:
06 lis 2022, 13:35
Prostuję sobie sam w domu, w piekarniku. Efekt zawsze bardzo dobry.
Musi być szyba, czy może 2 płytki ceramiczne by wystarczyły.
Ja mam 2 szyby po minimum 6 mm, i szyby zalecam a nie płytki ceramiczne. Szyby muszą być większe niż płyta, najlepiej tak by w każdym miejscu patrząc od krawędzi płyty, płyta była pod szkłem co najmniej 1 cm.
Przed włożeniem „kanapki” do piekarnika, szyby muszą być bardzo dokładnie umyte, i osuszone, ale tak by nie było na nich jakichkolwiek zacieków czy miejsc ze śladami po kroplach, albo odcisków palców. Szkło musi być nieskazitelnie czyste jak kryształ, bez najmniejszego źdźbła kurzu. Płyta też musi być czysta. Bezwzględnie należy przed zabiegiem prostowania, bardzo dokładnie umyć i osuszyć płytę. Nie może być na niej jakichkolwiek nieczystości czy kurzu.
Płytę kładziemy na jednej szybie, przyciskamy drugą i wkładamy do zimnego piekarnika, gdzie ustalamy temperaturę 50-60 stopni.
Po ustaleniu się takiej temperatury, ja trzymałem płytę w piekarniku przez 40-50 minut, po czym wyłączałem piekarnik i czekałem do całkowitego ostudzenia. Gdy efekt nie jest zadowalający, należy zabieg powtórzyć, ale tylko bardzo nieznacznie podnosząc temperaturę, myślę, że nie więcej niż np o max 5 stopni.
Od razu mówię, ze ten sposób prostowania płyt niesie z sobą pewne ryzyko, i nie jest w 100% bezpieczny. Mi się udało, i 3 płyty wyprostowałem bardzo dobrze, ale jedną trochę przypiekłem, tak że pokryła się jakby lukrem. Wyprostowała się, gra, ale wizualnie jest brzydka. Całe szczęście, że płyta ta była naprawdę mało wartościowa. Te wartościowe wyszły całkiem dobrze.
Są to żmudne zabiegi ale często dają porządane efekt.
W dużej mierze kierowałem się informacjami z poniższego linku i filmem tam zawartym:
https://audiolifestyle.pl/vinyl/jak-prostowac-winyle/
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#245

Post autor: 32lysy »

-wkładam płytę do koperty wyciętej na rozmiar płyty
-pomiędzy tekturowe pierścienie z wycięciem na label
-pomiędzy dwie płyty marmurowe grubosci 10mm
-temperaturę kontroluję termometrem do mięsa który wsuwam między płyty marmurowe
-grzałka górna i dolna (absolutnie nie wolno stosować termoobiegu)
-płyty się wolno nagrzewają i wolno stygną więc łatwiej kontrolować stan nagrzania, a pierścienie działają jako miękki docisk i dystans termiczny
-spokojnie można nawet do 65 stopni dojechać. Ja utrzymuję taki stan około 60 minut od osiągnięcia temperatury na moim termometrze, i po wyłączeniu zostawiam do swobodnego wystygnięcia w piekarniku na całą noc
Awatar użytkownika
daru0105
Posty: 1363
Rejestracja: 17 paź 2018, 19:24

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#246

Post autor: daru0105 »

MaciejT pisze:
06 lis 2022, 12:12
Jozi pisze:
06 lis 2022, 11:49
orzystam z usługi Winylownia
Musisz być przygotowany na trzymiesięczną kolejkę.
Moich dwóch płyt nie udało im się wyprostować, pomimo dopuszczanego wypaczenia płyt .
Za usługę nie płaciłem.
Próbować piekarnikiem?
Płyty dość drogie
Thorens TD160B MkII, Jelco 750D, Ortofon Jubilee, AT-OC9ML/II, Gold Note PH-10 + PSU-10,Burmester 870, Mark Levinson No 27.5 ,Loudspeakers Manufacturer
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#247

Post autor: Wojtek »

A kto próbował prostować i czym?
Jakie płyty? Jakieś grubasy 200g?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#248

Post autor: ortophon »

w kwestii oryginalnego pytania i obrazka:

nie da się

to nie jest zagięcie tylko rozciągnięcie - wada powstała w momencie otwarcia prasy (za krótkie/nieskuteczne chłodzenie na końcu danego cyklu),
lub podczas zrywania dysku ze stampera w przypadku prasy półautomatycznej/manualnej.

nie da się skrócić obwodu dysku
nie da się również prostować tzw "czap", czyli płyt, których centralny obszar jest fabrycznie wypchnięty w jedną stronę.

można próbować prostować dysk zgięty, ale szanse na to, że będzie czysto grał, niewielkie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15145
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#249

Post autor: darkman »

O! Wreszcie wypowiedź fachowca. Przy płytach robisz?
Chodnikowych?
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#250

Post autor: PeWu »

Panowie,
Reklamować?
https://share.icloud.com/photos/077SQ3C ... w2Aa7bG-tA
Brak wpływu na dziwek. Obracając talerz ręcznie powoli ciężko nawet wyłapać to miejscowe przegięcie, ale podczas obrotu z pełna prędkością wyglada to tak jak na filmiku. 2 ścieżka już tak nie buja.
Boje się ze przyślą to samo albo gorsze a z drugiej strony nie chce katować sprzętu.
Poza tym pod światło widać wiele takich rzeczy jak na załączonych zdjęciach. Czy to tzw. Kopertówki? Podlega to reklamacji?
Druga płyta z tego albumu pozbawiona jest obu opisanych wad.
Załączniki
IMG_8697.jpeg
IMG_8696.jpeg
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#251

Post autor: Bacek »

A to nowa płyta? "Śmieci" wyglądają jak odciski pogiętej folii linera a nie jak rysy/kopertówki. Co do pofalowania to tragedi nie ma. Igła podnosi się z całą wkładką, gorzej by było jak by się "chowała" do wkładki.
Czy wymieniać to już każdy sam sobie musi odpowiedzieć. Ostatnio Pink Floyd po dwóch wymianach się poddałem bo efekt był taki sam.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#252

Post autor: Bacek »

Szelak pisze:
06 lis 2022, 20:36
Płytę kładziemy na jednej szybie, przyciskamy drugą i wkładamy do zimnego piekarnika,
Szelak pisze:
06 lis 2022, 20:36
ale jedną trochę przypiekłem, tak że pokryła się jakby lukrem.
Stawiał bym na efekt tego że było od zimnego piekarnika. Grzałki na starcie pracują z pełną mocą i pewnie szyba nagrzała się do dużo wyższej temperatury niż nastawiona zanim piekarnik pokazał to temperaturę.

50-60 to jeszcze nie jakaś wielka temperatura, także wstawiał bym do rozgrzanego już (po wyłączeniu grzałek/zgaśnięciu lampek). Co najwyżej żeby zapobiec szokowi, kratki piekarnika też wkładał bym dopiero po nagrzaniu, żeby równo ze szkłem się nagrzewały. I we ustawić tylko grzanie górne a kratki jak najniżej.

Ale to bajania teoretyczne. Właśnie przymierzam się do zakupu szkła.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#253

Post autor: PeWu »

Płyta nowa. Folia linera? Nie znalazłem pod tym hasłem w googlach nic poza foliami basenowymi. Możesz wyjaśnić?
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#254

Post autor: Bacek »

Ja już na nartach jestem prawie stąd linery :). Jak wygląda koperta wewnętrzna w środku? Sama cienka folia czy papierówka z pomarszczoną folią od wewnątrz. Wygląda że płyta nie była w prawidłowy sposób przechowywania (pewnie była na płasko) i to dość długo
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#255

Post autor: PeWu »

Nie ma mnie w domu. Sprawdzę po przyjeździe. Koperta jest papierowa ale nie zaglądałem do wewnątrz.
Poza walorem wizualnym nie usłyszałem nic niepokojącego podczas odsłuchu, nie wyglada to zreszta jak rysa. W sensie nie widać wgłębienia.
Wnioskuje ze raczej nie na zagrożenia dla igły i gramofonu wiec chyba sobie odpuszczę. Zwłaszcza cze im bliżej środka tym równiej.
Raz tylko reklamowałem płytę ale miała takiego garba jak próg zwalniający. Igła aż odskakiwała od płyty.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
ODPOWIEDZ