Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1816

Post autor: Merrick »

Wojtek pisze:
12 sie 2021, 02:19
Jak rowek jest trwale uszkodzony to żadne mycie nie pomoże.
Jeśli płyta była odtwarzana na Bambino to na pewno:) a do płyty ze smażeniem to już ogóle nie warto podchodzić
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1817

Post autor: Bacek »

Rudinho pisze:
11 sie 2021, 21:41
Płyn wymieniam co mniej więcej 15 płyt, próbowałem go filtrować ale doszedłem do wniosku, że nie ma to sensu. Składniki tanie a filtrowanie upierdliwe.
Przy solidnie brudnych płytach, co 3-4 płyty filtruję płyn. Tak, jest to upierdliwe.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Rudinho
Posty: 605
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1818

Post autor: Rudinho »

Merrick pisze:
12 sie 2021, 00:10
Rudinho pisze:
11 sie 2021, 21:41
Przeczytałem wszystkie 121 stron wątku...
Nie wierzę:) Jesteśmy strasznie nudni
Rudinho pisze:
11 sie 2021, 21:41
Umyłem kilka płyt Breakout, które były tak ufajdane i porysowane, że ciężko było się spodziewać cudu, który finalnie nie nastąpił...
Takie płyty trzeba myć wiele razy zmieniając często miksturę. Efekt jest tylko po umyciu w myjce ultradźwiękowej często po myciu 4 razy po 15 minut
Wiesz momentami nie było łatwo ale dałem radę 😉
Mnie i tak cieszy fakt, że po umyciu jest poprawa bo w takim stanie w jakim były te płyty nadawały się na śmietnik. A po umyciu, jak się zaciśnie zęby i uruchomi wyobraźnię, to da rade nawet posłuchać. A jak do tego jeszcze wleje se człowiek do szklanki coś co lubi to nawet te trzaski tak nie przeszkadzają 😁
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Rudinho
Posty: 605
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1819

Post autor: Rudinho »

A tak a propos nowych płyt to dzisiaj przyszła do mnie "Ostatnia płyta" Kultu. Po wyciągnięciu płyt z koperty zdębiałem... Do płyt przyklejone pełno mikro pyłków (chyba drobinki papieru, pewnie z kopert). Na płytach jakieś zacieki. Gdybym nie zobaczył to bym nie uwierzył, że tak może wyglądać nowa płyta. Obydwie wylądowały w wannie i się suszą. Najdziwniejsze jest to, że to swieżutkie tłoczenie. Gdyby było sprzed lat i leżało nierozpakowane w folii to bym pomyślał, że np. po latach zmurszała koperta. Ale to nówka sztuka. Dziwne...
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1820

Post autor: Wojtek »

(a tak na serio to zupełnie nic dziwnego)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1821

Post autor: Merrick »

Rudinho pisze:
12 sie 2021, 23:54
A jak do tego jeszcze wleje se człowiek do szklanki coś co lubi to nawet te trzaski tak nie przeszkadzają
Popieram :) Też często słucham pod wpływem... :) mam wrażenie że wtedy odbiór jest lepszy :lol:
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
boniek
Posty: 20
Rejestracja: 25 lut 2017, 14:07

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1822

Post autor: boniek »

I po słuchaniu też lodówkę wietrzycie... ;)
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3842
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1823

Post autor: kinky »

To zapytam dla pewności...
Kompletuję składniki mikstury forumowej, mam IPA, wodę demineralizowaną (na początek, nie znalazłem destylowanej), zamówiony Mirasol 2000. Planowałem mycie ręczne, pędzelkiem, szmatką, "kolekcja " zaledwie 50 płyt więc po co mi myjka, ale wszystkie stare i chyba jednak wolę w myjkę zainwestować.
Naczytałem się na forum o myjkach Knosti i Analogis, a szczególnie o zaciskach Knosti, które są nieszczelne... Zrozumiałem, że w Knosti II są już uszczelki, które eliminują ten problem?

I tu pytanie, czy ta konkretna myjka nie będzie miała już problemów z moczeniem labeli:
https://www.winyle.pl/knosti/677-myjka- ... istat.html
Dobrze mi się wydaje, że to jest Knosti I (nie ma korbki), ale zaciski już z uszczelkami?
Chyba najtańsza oferta na rynku i chyba jedyna na raty, a to ma znaczenie dla mnie. Zamiast się bawić w pędzelki i szmatki wolę konkretniejszy sprzęt na raty rozłożyć i mieć na lata.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1824

Post autor: StarRock »

Bacek pisze:
29 lip 2021, 11:42
Kowalskimi metodami robiłem, jeden uchwyt lekko we wkrętarkę akumulatorową i nad wanną, poziomo z wyczuciem żeby się nie rozkręciło ani nic nie urwało. Pole do awarii jest całkiem spore.
StarRock pisze:
29 lip 2021, 13:55
nawet nie będę próbował.
A jednak, nie dawało mi to spokoju i...z tego co w domu było pod ręką, powstało takie oto ustrojstwo. Dopasowane do szerokości wanny i rozbieralne. :D
DSC_0046.JPG
Kawałek deski, śruby, łożysko poziome, kątowniki metalowe, 2 oringi.
Założeniem było zachowanie osiowości i zminimalizowanie drgań kręcącej się płyty.
Trzpień zacisku ma fi 6 i takowe łożysko próbowałem spasować, nie dało się. Wybrałem poziome z otworem fi 8, a siła ruchu obrotowego oparta na sile docisku oringów, co udało się w zupełności. Nie trzeba wtedy mocno dokręcać szczęk uchwytu wiertarskiego na trzpieniu zacisku.
Najpierw podłączyłem akumulatorówkę i niezadowolony z obrotów, wpiąłem starą pistoletową Celmę (dusza na ramieniu) i przy zapier... obrotach, ładnie kręci i odwirowuje. :) Gdy układ wpada w lekkie drgania, można to skorygować innym ułożeniem ręki (docisk oringiem).
Kręcę 2 x po 30 sekund z 15-to sekundową przerwą, a ta szansą dłuższej żywotności wiertarki.
Odwirowałem około sześćdziesięci winyli z rezultatem, jak dla mnie doskonałym. :D
Płyty prawie suchutkie, trochę na stojaku i nadają się do konsumpcji na talerzu. Mniej płyt trzeszczy, albo mniej, zwłaszcza na dobiegówkach, co niekiedy denerwującym było.
Cudu nie spodziewałem się, cieszy że zadziałało.
Aha...nakładkę drewnianą na 4 śruby można zdemontować i trzymając w ręce tak samo odwirowywać winyle np. kilka. Mankamentem tegoż, zamiksturowane przedramię. :lol:
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1825

Post autor: zelazny »

Po dłuższym używaniu tej szczoteczki, daję jej pełną dychę. Delikatna i świetnie zbiera kurz. W mojej opinii lepiej niż welurowa czy z włókna węglowego.
Dla mnie włókna są za twarde.
http://simplyanalog.pl/259/antystatyczn ... winylowych
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1826

Post autor: darkman »

Czyszczenie płyt winylowych - drewniana szczotka.
:)
https://allegro.pl/oferta/czyszczenie-p ... d6604cf017

czyli pędzelek do golenia (ale na bobra nie wygląda za bardzo) lub mieszania matchy,
opis:

Super Clean - gdy pędzel jest rozłożony, włosie znajduje się w pobliżu promienia płyty, co pozwala mu zetrzeć każdy debri i kurz. Tworzenie najwyższej jakości dźwięku dla Twojej przyjemności.

Antystatyczna - ta antystatyczna szczotka do nagrywania jest antystatyczna, co nie wpływa na jakość dźwięku nagrań. Daj ci oryginalną, piękną rozrywkę muzyczną.

:mrgreen:
Awatar użytkownika
adamik
Posty: 239
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:54
Gramofon: PL 50L II
Lokalizacja: Uciekinier ze stolycy

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1827

Post autor: adamik »

darkman pisze:
19 sty 2022, 21:01
Czyszczenie płyt winylowych - drewniana szczotka.
:)
https://allegro.pl/oferta/czyszczenie-p ... d6604cf017

czyli pędzelek do golenia (ale na bobra nie wygląda za bardzo) lub mieszania matchy,
opis:

:mrgreen:
Ja zajumałem pędzel żonie, do podkładu czy innego licho, ale ważne, że z naturalnego włosia. Zero statyki. Do codziennego zamiatania umytych płyt rewelacja. :D
Ars-Sonum Filarmonia SM, PIONEER PL 50L II, Denon AU-320, DL@304, @DL303, @DL 301 II, @DL103, Lumin T2, JMR Cantabile Jubilee
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1828

Post autor: darkman »

Wiemy, stosujemy :D . Jumanie żonie to bardzo popularna praktyka pozyskiwania sprzętu do winyli :lol: :)
Moja jest zachwycona gdy mi opowiada o zastosowanym włosiu itd... to znakomicie uprawdopodobnia jej kolejne zakupy.
Awatar użytkownika
adamik
Posty: 239
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:54
Gramofon: PL 50L II
Lokalizacja: Uciekinier ze stolycy

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1829

Post autor: adamik »

darkman pisze:
29 sty 2022, 21:24
Wiemy, stosujemy :D . Jumanie żonie to bardzo popularna praktyka pozyskiwania sprzętu do winyli :lol: :)
Moja jest zachwycona gdy mi opowiada o zastosowanym włosiu itd... to znakomicie uprawdopodobnia jej kolejne zakupy.
A żebyś wiedział, mojej się oczy zaświeciły jak mogła przyczynić się do jakości dzięku. Obiecała mi jeszcze lepszy pędzelek. Nie pamiętam z czego... pogardle jenota? :D
Ars-Sonum Filarmonia SM, PIONEER PL 50L II, Denon AU-320, DL@304, @DL303, @DL 301 II, @DL103, Lumin T2, JMR Cantabile Jubilee
Jarekbar
Posty: 203
Rejestracja: 19 gru 2021, 10:20

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1830

Post autor: Jarekbar »

Gdy przykładam szczotkę (nawet lekko) do obracającej się plyty to ta trochę zwalnia. Czy w dłuższej perspektywie nie szkodzi to na napęd?
ODPOWIEDZ