Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1801

Post autor: StarRock »

Spróbowałem sposobu kolegi z forum, na lekko trzeszczące płyty, mając nadzieję poprawy. Najpierw moczenie w miksturze 10 min, później prawo/lewo po 30 razy i spokojne wysuszenie. Następny dzień na talerz i ...jak trzeszczy, nawet lekko, to będzie. I tyle.
Nie zaskoczonym, cudów niet. :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1802

Post autor: Bacek »

Jedną próbą można udowodnić najwyżej że coś działa a nie że nie działa. Nie mówię że tak jest w Twoim. W moim kilka razy pomogło. "Problemem" może być czystość składników mikstury i właśnie suszenie. Ja np odwirowywałem. Po za tym przy solidnie brudnych płytach filtrowałem płyn co 3-4 placki. Całość na Knosti.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Kondzioo
Posty: 76
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:09
Gramofon: Technics SL- D202

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1803

Post autor: Kondzioo »

W ekstremalnych warunkach kiedy nie ma nic do stracenia....
To widziałem filmiki na YT jak czyszczą płyty klejem do drewna .... :doh: Nie wiem czy ktoś próbował , ja jeszcze nie .
Technics SL-D202 + AT95 , Heco Precision 300 , Nikko NA990 , Nikko NT-990 , Sony TA-F670ES .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1804

Post autor: Wojtek »

Było już omawiane na forum. Ma to jakiś sens ale też trochę minusów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1805

Post autor: StarRock »

Bacek pisze:
28 lip 2021, 15:35
W moim kilka razy pomogło
Ok, czuję się zdopingowanym, będę próbował, jednakże bez odwirowania, wirówki niet. Też na Knosti. :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1806

Post autor: Bacek »

StarRock pisze:
29 lip 2021, 11:04
Bacek pisze:
28 lip 2021, 15:35
W moim kilka razy pomogło
wirówki niet.
Kowalskimi metodami robiłem, jeden uchwyt lekko we wkrętarkę akumulatorową i nad wanną, poziomo z wyczuciem żeby się nie rozkręciło ani nic nie urwało. Pole do awarii jest całkiem spore.

Oczywiście na sam szum winylu/nośnika nic nie pomoże.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1807

Post autor: StarRock »

Bacek pisze:
29 lip 2021, 11:42
Pole do awarii jest całkiem spore.
Z moją manualnością powiedziałbym ogromne, nawet nie będę próbował.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1808

Post autor: Bacek »

No to pozostaje ci skupić się na czystości składników i częstym filtrowaniu lub/i wymianie płynu.

Przy dobrych składnikach przy pierwszym odtwarzaniu po myciu igła nie powinna żadnych śmieci z rowka wyciągać. Przy płynie fabrycznym knosti było tego dużo.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Rudinho
Posty: 603
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1809

Post autor: Rudinho »

Przeczytałem wszystkie 121 stron wątku... Ogólnie sporo się po lekturze wyjaśniło ale nie wszystko.
Kupiłem myjkę Analogis II. Zaciski na labele trzymają dobrze i nie ma raczej możliwości ich zamoczenia. Trzeba tylko uważać żeby za mocno nie zakręcić bo potem trzeba się nasiłować i nagimnatsykować żeby odkręcić nie uszkadzając płyty.
Mikstura oczywiście forumowa. Wlewam do wanny, kręcę kilka razy w lewo, kilka w prawo, czasami jak płyta bardzo usyfiona wykonuję jeszcze kilka "ćwierćobrotów" lewo-prawo. Wyciągam z wanienki, czekam aż scieknie, suszarka a po mniej więcej 2 godzinach nowa koszulka foliowa.
Zanim przeczytałem cały wątek, po pierwszym myciu wytarłem płyty ściereczką z mikrofibry i efekt był taki, że trzeba było umyć je jeszcze raz. Pewnie od ściereczki w rowki nalazło mikrowłókien, które potem wyciągała igła w czasie słuchania. Było tego tyle, że w połowie strony igła potrafiła ześlizgnąć się na sam koniec płyty.
Co do efektów to są różne... Umyłem kilka płyt Breakout, które były tak ufajdane i porysowane, że ciężko było się spodziewać cudu, który finalnie nie nastąpił... Umyłem też kilka płyt, które kupiłem jako używane. Jest dużo, dużo lepiej ale daleko mi do zachwytów osób, które pisały w wątku, że po umyciu płyty zaczęły grać jak nowe. Dziwi mnie trochę fakt, bo są w stanie wizualnym idealnym i myślałem, że trzaski powoduje głównie kurz osiadły w rowkach.
No i stąd pytanie - niby wszystko jest proste i oczywiste ale może coś jednak robię jeszcze źle?😉 Czy może być tak, że te niewidoczne drobinki kurzu w rowkach nie zostaną usunięte po myciu w myjce ręcznej ze względu na długotrwałe zaleganie i myjka tego typu po prostu nie da rady?
Płyn wymieniam co mniej więcej 15 płyt, próbowałem go filtrować ale doszedłem do wniosku, że nie ma to sensu. Składniki tanie a filtrowanie upierdliwe.
Z minusów myjki to po umyciu około 50 płyt ze szczotek zaczęły wyłazić włoski, które pływają w wannie i przyklejają się do płyt. Teraz dodatkowo po wysuszeniu muszę jeszcze je zebrać szczotką przed włożeniem do koperty.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1810

Post autor: kukiz 30 »

Jakich proporcji używasz mikstury forumowej :think:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Rudinho
Posty: 603
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1811

Post autor: Rudinho »

Takich jak w jedynie słusznym przepisie. Robię mniej więcej 0,5 l płynu na jedno mycie - 100 ml alkoholu izopropylenowego, 400 ml wody demineralizowanej i 2 ml fotonalu.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1812

Post autor: kukiz 30 »

Musisz się z tym pogodzić :mrgreen: Niektóre płyty po umyciu nie dadzą Ci takiego efektu brzmienia jak nowe :snooty: Bo to nie możliwe.
U mnie wygląda to tak że zdaża się że myje płytę po dwa trzy razy i efektu łał nie ma. Ale w większości po myciu jest znaczna poprawa. Co do twojej metody mycia to robisz wszystko prawidłowo.
P. S
Nie wiem ile to 2 ml :D Ale ja daje max 10 kropel fotonalu.
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Rudinho
Posty: 603
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1813

Post autor: Rudinho »

2 ml to 2 ml😁😁😁
Mam taką strzykawkę po Nurofenie dla dzieci to sobie mogę precyzyjnie odmierzyć. Chyba Wojtek pisał o tych 2 ml i jakoś tak odmierzam i dodaję.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1814

Post autor: Merrick »

Rudinho pisze:
11 sie 2021, 21:41
Przeczytałem wszystkie 121 stron wątku...
Nie wierzę:) Jesteśmy strasznie nudni
Rudinho pisze:
11 sie 2021, 21:41
Umyłem kilka płyt Breakout, które były tak ufajdane i porysowane, że ciężko było się spodziewać cudu, który finalnie nie nastąpił...
Takie płyty trzeba myć wiele razy zmieniając często miksturę. Efekt jest tylko po umyciu w myjce ultradźwiękowej często po myciu 4 razy po 15 minut
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1815

Post autor: Wojtek »

Jak rowek jest trwale uszkodzony to żadne mycie nie pomoże.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ